İSKİ açıkladı: Sazlıdere Barajı'ndaki renk değişiminin kaynağı algler

-
Aa
+
a
a
a

İSKİ,  Sazlıdere Barajı'nda yaşanan renk değişiminin  alglerden kaynaklandığını söyledi.

Gezegenin Geleceği: 3 Ağustos 2021
 

Gezegenin Geleceği: 3 Ağustos 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

İSKİ yaptığı yazılı açıklamada Sazlıdere Barajı'nda yaşanan renk değişiminin yüzeysel su kaynaklarının tamamında bulunan alglerden kaynaklandığını söyledi. "Su kalitesi açısından da endişe edecek herhangi bir olumsuzluk oluşturmamakta" ifadelerine yer verdi. İSKİ'den yapılan açıklamada, "Son günlerde çeşitli basın yayın organlarında Sazlıdere Barajı'nın yüzeyinde yeşil renkte bir tabaka meydana geldiği yönünde haberler yer almakta. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, Sazlıdere Barajı'nda yaşanan renk değişimi, normal şartlarda yüzeysel su kaynaklarının tamamında bulunan alglerden kaynaklanmakta. Hava sıcaklıklarının özellikle son günlerde mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle, barajın bazı noktalarında alg gelişimi yaşandı. Su kalitesi açısından da endişe edecek herhangi bir olumsuzluk oluşturmamakta. Öte yandan, İstanbul'a verilen su, son teknoloji ile donatılmış tesislerimizde arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçirildikten sonra İstanbullulara sunulmakta, arıtma tesislerinden musluklara ulaşıncaya kadar birçok noktada kontrol edilmekte. İstanbul'da musluklardan akan su, içilebilir kalitede. Kamuoyunun bilgisine önemle duyurulur" denildi.

Paslı suyu deniz boşalttılar

Mersin Limanı MIP 2 Rıhtımı’nda bir yük gemisinden paslı olduğu iddia edilen suyun boşaltılması tepkilere neden oldu. Yaşananlara tepki gösteren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Denizimizi kirletenleri bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da en ağır şekilde cezalandıracağız!” ifadelerini kullandı. Gemiden denize paslı su boşaltıldığı görüntüleri, limanda tekneyle görev yapan çevre koruma ekibi tarafından görüntülendi. Videoda görevli, “Ne yapıyorsunuz? Bak bi bak ne yapıyorsun? Mahvettin denizi. Balast basıyorsunuz bak, paslı su geliyor” ifadelerini kullandı. Görevli, çalışma arkadaşını da uyardı ve “Operasyonu ara söyle, ben de şimdi görüntüleri gruba atacağım” dedi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, söz konusu videoyu paylaşarak, denizi kirletenleri en ağır şekilde cezalandıracaklarını kaydetti: “Denizimizi kirletenleri bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da en ağır şekilde cezalandıracağız!”

Yangının dumanı Caretta carettaları da etkiledi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da başlayan orman yangını etkisini sürdürürken, birbirine komşu ilçeler Akseki, Gündoğmuş ve son olarak Alanya’da da başlayan yangınlar nedeniyle Antalya Körfezi yoğun duman bulutuyla kaplandı. Yoğun duman, Türkiye’nin en önemli Deniz Kaplumbağası Caretta caretta yuvalama alanlarından Kemer’deki Çıralı sahilinde etkili oldu. Oluşan siyah bulut nedeniyle yuvadan çıkan yavru Caretta carettaların denize ulaşmak için takip ettiği gün ışığı, duman bulutunun arkasında kaldı. Sabah gün doğumuyla birlikte 33 no’lu yuvayı açmak için sahile giden görevliler yaklaşık 20 dakika boyunca tan yerinin duman bulutu arkasından çıkmasını bekledi. Daha sonra yuvayı açan görevliler 70 yumurta bulurken, bunlardan 40’ının denizle buluşmasını sağladı. Yuvada sıkışan 12 yavru ise kontrollü şekilde çıkarıldı. 12 yavru bir süre dışarıda durduktan sonra yönlerini bulup denize ulaşamayınca görevliler tarafından toplandı. Yavruların bir süre gözetim altında tutulacağı ve tekrar aynı noktaya denize ulaşmaları için bırakılacağı belirtildi. Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz, yuva sayısının 119’a ulaştığını belirterek şunları söyledi: “Bugün 33’üncü yuvamızın kontrol açılışını gerçekleştirdik. Bugüne kadar bin yavruyu canlı olarak denize göndermiş bulunuyoruz. Bu bizi elbette çok sevindirdi. Bugün ilk defa maalesef çok garip bir yangın dumanı altında açtık bu yuvamızı. Manavgat’ın dumanı arkamızda görünüyor. Maalesef Türkiye’nin pek çok yerinde olan yangınlar için gerçekten çok üzgünüz. Ölen vatandaşlarımız için rahmet diliyoruz. Ölen vatandaşlarımızın yanı sıra bu ormanlarda çok sayıda canlının da yok olduğunu biliyoruz. Bunun için de çok üzgünüz.” dedi.

ABD'de yenilenebilir enerji yüzde 21'e ulaştı

ABD Enerji Enformasyon İdaresi ülke tarihinde ilk defa yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin, kömür ve nükleer kaynaklı üretimi geride bıraktığını açıkladı. İdarenin açıklamasına göre geçtiğimiz yıl ülkedeki rüzgâr, güneş, hidroelektrik, jeotermal ve biyokütleye dayalı elektrik üretimi 834 milyar kilovat-saat olarak gerçekleşti ve toplam üretimde %21 oranında pay sahibi oldu. 2020’de ABD elektrik üretiminde nükleer enerji santralleri 790 milyar, kömür santralleri ise 774 milyar kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirdi Bununla birlikte doğal gaz 1.617 milyar kWh ile ülkenin birincil elektrik üretimi kaynağı olma konumunu sürdürdü. Ülkede 2020 yılında rüzgâr enerjisine dayalı üretim %14, 1 oranında artarken, 1 MW üstü kurulu güce sahip güneş enerjisi santrallerine dayalı üretim %26 ve çatı üstü güneş enerjisi kurulumlarına dayalı üretim ise %19 oranında artış gösterdi. Tüm yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim ise %9 oranında artış ile toplam üretimde %21’lik pay sahibi oldu. EIA yani Enerji Enformasyon İdaresi yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretimin 2021’de %7, 2022 de ise %10 oranında artışını sürdüreceğini öngörüyor.