Gezegenin Geleceği: 19 Kasım 2019

-
Aa
+
a
a
a

Gergedanların neslinin tükenmesini engellemeye çalışan bilim insanları, eğer icat ettikleri taklit boynuz yasa dışı pazara sürülürse tam tersi bir etki yaratabileceği konusunda uyarıldı. 

Fotoğraf: Independentturkish.com
Gezegenin Geleceği: 19 Kasım 2019
 

Gezegenin Geleceği: 19 Kasım 2019

podcast servisi: iTunes / RSS

Hollanda hükümeti iklim krizine karşı karbon salımını düşürmek için bir dizi önlem paketi açıkladı.  Önlem paketi içerisinde otoyollarda önceden 130km/s olan hız limitinin 100 km/s olması da var. Bunun yanı sıra Hollanda hükümeti, doğa restorasyonu için 250 milyon Euro tahsis ederek, kıyı koruma, su ve yol güvenliği konularındaki büyük projelerin devam etmesini sağlayacak. Pakette yer alan bir başka maddeye göre ise hükümet domuz yetiştiriciliğinin düzenlenmesi için 60 milyon Euro ayrılacak. Daha önce domuz ve tavuk yetiştiriciliğinin iklim krizini olumsuz etkilediği vurgulanmıştı. Kararı açıklayan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, bu önlemin iklim değişikliği ile mücadele için gerekli olduğunu söyledi. Alınan önlemlerin gerekliliğine vurgu yapan Rutte “Yeni düzenleme uzun vadeli bir çözüm olmasa da hız sınırının düşürülmesi 75 bin inşaat ve altyapı inşaatının yapımına olanak sağlayacak’’ dedi.

 

Endüstriyel tarımda kullanılan pestisitlerin zararları, doğa dostu yöntemler ve iyi örneklerin konuşulacağı Zehirsiz Sofralar Uluslararası Konferansı’nda bilim insanları, halk, üreticiler, sivil toplum örgütleri ve inisiyatifler “Zehirsiz gıda mümkün” demek için buluşacak. Konferans, pestisitlerin zararları konusunda farkındalık yaratmak ve Türkiye’deki pestisit kullanımını azaltmak için, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu V Programı kapsamında desteklenen ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği – Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığında yürütülen Zehirsiz Sofralar projesi kapsamında gerçekleşecek. Zehirsiz Sofralar Uluslararası Konferansı 23 Kasım 2019 Saat: 09.00-18.30 arası, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek. Etkinlik herkese açık ve ücretsiz. 

 

Gergedanların neslinin tükenmesini engellemeye çalışan bilim insanları, eğer icat ettikleri taklit boynuz yasa dışı pazara sürülürse tam tersi bir etki yaratabileceği konusunda uyarıldı. Oxford Üniversitesi ve Çin'deki bir üniversiteden araştırmacılar, ucuz at kılı kullanarak gergedan boynuzunun yerini tutan ve gerçeğinin piyasadaki fiyatını aşağı çekebileceğini söyledikleri bir bileşik geliştirdi. Gergedanın boynuzu, faydaları kanıtlanmamış olsa da "geleneksel" Asya tıbbındaki kullanımı nedeniyle başta Vietnam ve Çin olmak üzere yüksek bir talebe sahip. Ayrıca dekorasyon amacıyla oymacılıkta da kullanılıyor. Ancak bu uluslararası ticaretin tamamı yasa dışı gerçekleşiyor. Doğa koruma derneği Gergadanları Kurtar’a göre, her yıl yüzlerce Afrika gergedanı boynuzları için öldürüyor ve yasa dışı avcılar hala günde ortalama 2,5 gergadanın canını alıyor. Avlanan 5 gergedan türünden 3'ü kritik tehlikedeki türler arasında yer alıyor. Bu, yüksek bir yok olma tehditiyle karşı karşıya oldukları anlamına geliyor. Oxford Üniversitesi Zooloji Bölümü'nden Fritz Vollrath şunları ifade etti: "Araştırmamız gergedanların aşırı derecede pahalı sıkıştırılmış burun kılını taklit eden biyolojiden ilham almış boynuz benzeri bir materyali üretmenin hem daha kolay hem de daha ucuz olduğunu gösteriyor. Bu teknolojinin ticareti yanıltmak, fiyatları düşürmek ve sonuç olarak gergedanların korunmasını desteklemek üzere daha fazla geliştirilmesini başkalarına bırakıyoruz" dedi. Ancak Born Free isimli, Birleşik Krallık merkezli bir doğal yaşamı koruma derneği, piyasayı böyle bir bileşiğe boğmanın yalnızca talebi yükselterek gergedanları daha fazla tehdit etmekle kalmayacağı, aynı zamanda alıcıları bilinçlendirmek için gösterilen çabayı sekteye uğratacağı ve ticari yasağı dayatmayı zorlaştıracağı konusunda uyarıda bulundu. Born Free Derneği’nden Mark Jones şunları söyledi: ''Eğer piyasayı boynuz gibi görünen bir ürüne boğarsanız, talebi canlandırabilir ve daha önce satın almamaları gerektiğini söylediğiniz alıcılarına muğlak bir mesaj verebilirsiniz. Çabanın büyük kısmı gergedanların yasa dışı avlanmasının önüne geçmeye harcanıyor ve eğer karmaşık, incelikli sosyal ve kültürel inançlara dayalı piyasaya bir anda yeni bir ürün sokarak müşterilerin geçiş yapmasını bekliyorsanız, bu gerçekçi değil’’ dedi.

Artvin Şavşat’a bağlı Savaş Köyü’nde su bulmak için kuruyan dereye atlayan 10 manda öldü. Hayvanların buralarda su içtiğini ama artık HES’ler nedeniyle suların çekildiğini ve derelerde çukurlar oluştuğunu söyleyen Savaş köyü muhtarı Armağan Yılmaz, “ Şirket bu deredeki suları çekti. Hayvanlarımız su bulamıyor. Kime derdimizi anlatacağımızı şaşırdık” dedi.

 Finike ilçesinde kıyıya vuran Gagalı balina görevliler ve vatandaşların çabasıyla kurtarılarak denize bırakıldı. Vatandaşlar, Finike ilçesinde sahilde fark ettikleri balinayı yetkililere bildirdi. Bölgeye Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik ekipleri sevk edildi. Ekipler balinanın sol gözünde bir adet kanca tespit etti. Kanca, balinanın gözüne zarar vermeden çıkarıldı. Sağlığına kavuşan balina çevredekilerin de yardımı ile Akdeniz'in mavi sularına geri gönderildi.