Fotokapan literatürüne ilişkin dünyanın en kapsamlı çalışması yayımlandı

-
Aa
+
a
a
a

Fotokapan literatürüne ilişkin dünyanın en kapsamlı çalışması yayımlandı.

Fotoğraf: KuzeyDoğa Derneği
Gezegenin Geleceği: 2 Haziran 2021
 

Gezegenin Geleceği: 2 Haziran 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Doğu Anadolu ve ABD'nin Utah eyaletinin yaban hayatını yıllardır araştıran Utah ve Koç üniversitelerinde öğretim üyesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu ile öğrencileri, 3 bin 326 bilimsel makaleyi sentezleyerek, fotokapan literatürüne ilişkin dünyanın en kapsamlı çalışmasını yayımladı. Otomatik kameraların yaban hayatı araştırmalarını pandemide de sürdürdüğünü anlatan Şekercioğlu, "Saha çalışması yapan bilim insanları için her gün değerli. Covid-19 salgınında, bilim dünyasında panik havası oluştu; fakat kurduğumuz otomatik hareket sensörlü fotokapan ağlarının memeli ve kuşların izini pandemide de süreceğini bildiğimizden pek kaygılı değildik" dedi. Dünyaca ünlü bilim insanları arasında sayılan doğa koruma bilimci Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, doktora öğrencileri Austin Green ve David Blount ile Utah Eyalet Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mark Chynoweth'in fotokapanların yaban hayatını koruma ve yönetimindeki önemini anlatan 2 makalesi, 'Biological Conservation' ve 'Frontiers in Ecology and Evolution' bilimsel dergilerinde yayımlandı. 3 bin 326 bilimsel makaleyi özetleyen çalışma, şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotokapan literatürü derleme makaleleri oldu.

Bir günde 4 bin 378 kuş tespit edildi

Kars’taki Kuyucuk Gölü ve Iğdır-Aras Kuş Cenneti’nde bir günde yapılan sayımda 170 türden 4 bin 378 kuş tespit edildi. Göçmen kuşların yaşam alanlarının korunmasına dikkatin çekilmesi için "9 Mayıs Dünya Göçmen Kuşlar Günü"nde dünyanın dört bir yanında ve Türkiye'nin 81 ilinde gözlemler yapıldı. Bu kapsamda Kars'ta da KuzeyDoğa Derneğince Kuyucuk Gölü ve Iğdır-Aras Kuş Cenneti ve bölgede yapılan çalışmada, bir günde 170 türden 4 bin 378 göçmen kuş sayıldı.

NASA'nın uydu görüntüsü 'rekor kırdı'

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) İstanbul'un gece ışıkları ile parlayan silüetini gösteren uydu görüntüsü, Türkiye'de sosyal medya paylaşımı rekorları kırdı. NASA'nın "Hey İstanbul, ışıldıyorsun" notuyla Instagram'da paylaştığı uydu görüntüsü şu ana dek 3 milyona yakın beğeni alırken, binlerce kişi, kentin ne kadar göz alıcı olduğuna vurgu yaparak astronotların selamına karşılık verdi. Öte yandan bazı çevrecilere göre, uydu görüntüsü İstanbul'da yeşil alanların nasıl azaldığının da bir tezahürüydü. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye, sosyal medya hesabından görseli "İstanbul ışıldıyor ancak biz burada sınırlarına dayanmış ve onları aşmış bir şehir görüyoruz. İnsanın dokunmadığı hiçbir alanın neredeyse kalmadığı bir şehir" notuyla paylaştı. Bazı kullanıcılar da, görüntüyü İstanbul'daki doğal alan tahribatının ve betonlaşmanın bir göstergesi olarak niteleyen paylaşımlarda bulundu.

Denizlililer taşocağına tepkili

Birgün’den Uğur Kurnaz’ın haberine göre,  Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Güzelpınar Mahallesi’nde kekik üreticileri, bölgelerinde açılmak istenen taşocağına karşı tepkili. Aydın-Denizli otoyolunun yapımı için kullanılacak mıcır Güzelpınar'da yapılacak taşocağından temin edilecek. Ancak Güzelpınar, Türkiye'nin doğal kekik ihracatının yüzde 80'ini karşılıyor ve bölge insanının ana geçim kaynağından biri. Taş ocağı için Denizli Valiliği’ne çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) için başvurdu. Valilik, "ÇED gerekli değil" raporu verdi. 4 Mayıs’ta verilen bu karar mahalleliye ilan edilmek üzere Güzelpınar muhtarına 7 Mayıs günü tebliğ edildi. Karara 30 günlük itiraz süreci vardı. Fakat şirket itiraz sürecini beklemeden Ramazan Bayramı’nın birinci günü 13 Mayıs’ta ağaç kesimi için çalışmalara başladı. Köylülerin itirazının ardından şirket çalışmaları durdurup bölge halkıyla görüşmeye gitti ancak tepkiyle karşılaştı. Tüm itirazlara ve tepkilere rağmen şirketin tekrar alanda taş ocağı için çalışma başlatması üzerine, Güzelpınarlılar Denizli Valiliği’nin önüne geldi. Valiyle görüşme talepleri kabul edilmeyen Güzelpınarlılar oturma eylemi başlattı. BirGün’e konuşan köylülerden Mehmet Güney, “3-5 kişi zengin olacak diye, otoban yapılacak diye köyü talan ediyorlar. Çoluğumuz çocuğumuzun rızkını alıyorlar. Valiyi görmeden buradan gitmeyeceğiz. Zenginler daha fazla zengin olsun diye benim köyümde silahla nöbet tutuyorlar. İsrail Filistin savaşı mı bu? Ben Valiyi görmeden buradan gitmeyeceğim” dedi. 

Aşırı sıcaklık bağlantılı can kaybı artıyor

Bilim insanları, dünya genelindeki 732 şehirdeki 1991-2018 arasındaki sıcaklık kaynaklı ölümleri araştırdı. Araştırmanın sonuçları, Nature Climate Change dergisinde yayımlandı. Bu kapsamda, şehirlerdeki sıcaklıklar bilgisayar ortamında hazırlanan simülasyonlarda iklim değişikliği yaşanmamış ihtimalleriyle kıyaslandı. Araştırmada, sıcaklık kaynaklı ölümlerin %37’sinin küresel ısınmanın tetiklediği aşırı sıcaklıklar nedeniyle gerçekleştiği ortaya kondu. İklim değişikliği nedeniyle en fazla can kaybının Güney Amerika’da görüldüğü ve Brezilya’nın Sao Paulo kentinin yıllık ortalama 239 ölümle başı çektiği kaydedildi. Araştırmada, 732 şehirde yıllık ortalama aşırı sıcaklık kaynaklı can kaybının 9700 olduğuna dikkat çekildi. Bazı ülkelerdeki ölü sayılarındaki farklılıklara ise kültürel ve çevresel faktörlerle birlikte klima sistemlerinin etkili olduğu aktarıldı. COVID-19 salgını nedeniyle 2020’de fosil yakıt kullanımının düşmesine karşın küresel ortalama sıcaklıkların sanayi öncesi (1850-1900) seviyesinin yaklaşık 1,2 derece üzerinde olduğuna işaret edildi.