Hakikatin Hikâyesi

-
Aa
+
a
a
a

Tarih ve toplum

 
15 Günde 1 Pazartesi 14.00
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Y. Doğan Çetinkaya, Foti Benlisoy
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Tarih politik tartışmalarda, televizyon dizilerinde, kimlik meselelerinde yüzeysel gündemlerin nesnesi olmaya devam ediyor. Buna karşın Tarih ve tarihçiliğe ilişkin bir idealleştirme de beyhude.  Gerçeğin tek, resmî ve “tarafsız” temsilinin ve anlatısının hakikate ilişkin bir “kurgu” olduğu, başka türlü tarihlerin de anlatılabileceği, kurgulanabileceği aşikâr. Ancak, yaşadığımız hayatın bir hakikat olduğu da muhakkak. Popüler bir çizgiyi takip ederek bilimsel ve eleştirel bir anlayışla tarih alanında alternatif bir ses oluşturmak mümkün. Bu, geniş kitlelere akademik bilginin ulaşması için bir köprü kurmakla sağlanabilir. Bu program değişik belgeleri, konuları, problemleri, farklı soru ve yöntemlerle sunuyor.

Sanatçı Mikhail Dzhanashvili'nin “Gün Doğmadan Önce” (Karl Marx ve Friedrich Engels gece Londra'da yürürken) tablosunun reprodüksiyonu, Karl Marx ve Friedrich Engels Müzesi.
03 Haziran 2024

Doğan Çetinkaya: Merhabalar. Yeni bir Hakikatin Hikayesi: Tarih ve Toplum programına hoş geldiniz. Ben Doğan Çetinkaya.

Foti Benlisoy: Ben Foti Benilsoy.

21 Mayıs 2024

Hakikatin Hikayesi: Tarih ve Toplum'un ilk bölümünde Foti Benlisoy ve Y. Doğan Çetinkaya hakikatin ve tarihin ele alınma biçimlerini konuşarak program boyunca konularını konumlandıracakları perspektiflerden söz ediyorlar.