Çin ile nükleer santral görüşmeleri

-
Aa
+
a
a
a

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, nükleer santral konusunda Çin ile görüşmelerin ileri aşamaya geldiğine işaret etti.

Gezegenin Geleceği: 18 Eylül 2023
 

Gezegenin Geleceği: 18 Eylül 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, nükleer santral konusunda Çin ile görüşmelerin ileri aşamaya geldiğine işaret etti. Ankara’da gazetecilerle bir araya gelen Bayraktar, Körfez ülkeleriyle yapılan görüşmelerden, nükleer santral projelerine kadar bir dizi konuda soruları yanıtladı. Bloomberg’in haberine göre, Bayraktar’ın toplantıda verdiği bir yeni mesaj, Çin ile yürütülen üçüncü nükleer santral görüşmeleri hakkında oldu. Son olarak Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkan Yardımcısı He Yang’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretiyle ilgili konuşan Bayraktar, uzun zamandır devam eden görüşmelerde son aşamaya gelindiğini söyledi. Bayraktar, Kırklareli İğneada’da kurulması planlanan santralle ilgili olarak, “Çok önemli bir noktaya geldik. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bunu sonuçlandırmamız gerekiyor. Çünkü yine ilgilenen başka taraflar da var ve anlaşmanın belirli bir kısmı için zaten yeterince müzakere ettik ve oldukça yakınız,” dedi. Taraflar arasında bazı farklılıkların olduğunu ancak bunların büyük olmadığını anlatan Bayraktar, “Dolayısıyla boşluğu doldurabilir ve Çin ile nükleer enerji programı için yakında bir anlaşma yapabiliriz,” dedi. Akkuyu’daki ilk santralin inşaatına ilişkin de, “İlk reaktörü, ana inşaat işlerini tamamladık ama bildiğiniz gibi burası dünyadaki en büyük nükleer şantiye. Bu santralden yaklaşık 4,8 GW elektrik üretebileceğiz,” diye iddia etti.

‘Bilimde Birleşmek’ raporu paylaşıldı

1970 ile 2021 yılları arasında hava, iklim değişikliği ve suyla ilgili yaklaşık 12 bin aşırı iklim olayı rapor edildi. Bu, iki milyondan fazla ölüme ve 4,3 trilyon dolardan fazla ekonomik kayba yol açtı. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ilişkin ‘Bilimde Birleşmek’ başlıklı raporu paylaştı. Rapor, iklimle ilgili sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yalnızca %15’inin hayata geçirildiğini söylüyor. Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, can kayıplarının %90’ından fazlası ve ekonomik kayıpların %60’ı gelişmekte olan ekonomilerde yaşandı. Bu olumsuz durum sürdürülebilir kalkınmayı engelledi. Artan küresel sıcaklıklar, daha aşırı hava koşullarına neden oluyor. Yıllık ortalama küresel sıcaklığın gelecek beş senede geçici olarak en az bir yıl süreyle Sanayi Devrimi öncesi seviyeleri 1,5 derece aşması ihtimali %66 olarak hesaplanıyor ve bu olasılık zamanla artıyor.

‘Dünyada ve Türkiye'de Çevresel Sürdürülebilirlik Eğitimi’ adlı konferans gerçekleştirildi

Yuva Derneği, Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Çevre Okuryazarlığı İletişim Ağı Projesi kapsamında, çevresel sürdürülebilirlik eğitimi konusunda önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı. ‘Dünyada ve Türkiye'de Çevresel Sürdürülebilirlik Eğitimi: Örgün ve Yaygın Eğitim İçin Çözüm Arayışları’ başlıklı konferans gerçekleştirildi. Çevresel Sürdürülebilirlik Eğitimi, gezegenimizi tehdit eden önemli ekolojik sorunlarla mücadelede hayati bir rol oynamakta. İklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve çevresel bozulma gibi sorunlara karşı bilinçli ve bilgili bir toplumun oluşturulması, bu zorlukları aşmak için kritik bir öneme sahip. Bu bağlamda, konferans, çevresel sürdürülebilirlik eğitiminin Türkiye'de daha ileri taşınması için bir platform sundu. Konferansa konuşmacı olarak katılan isimler arasında Avrupa Komisyonu İklim için Eğitim Koalisyonu üyesi Tremeur Denigot, Yuva Derneği Direktörü Erdem Vardar, Eğitim Reformu Girişimi, Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık ve BM SDSN Türkiye Ağı koordinatörü Bahar Özay yer aldı.

Açık Radyo, Uluslararası Hrant Dink Ödülü’ne layık görüldü

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün on beşincisi, 15 Eylül Cuma akşamı yapılan törenle sahiplerini buldu. Ödülü, bağımsız müziği tanıtma ve yerel sanatçıları desteklemeye özen gösteren, radyo programlarında özellikle, gezegenin geleceği, küresel iklim krizi, savaş ve barış, hak mücadelesi, aktivizm ve deprem gibi başlıkları işleyen, sosyal ve kültürel alanda, yerel sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve kültür kurumlarıyla işbirlikleri kuran, çalıştaylar, kültürel etkinlikler, şenlikler, sergiler ve halka açık forumlarla toplumun farklı kesimleri arasında diyaloğu teşvik eden Açık Radyo, ve Kolombiya’da insan hakları ihlalleri davalarında toplumun farklı kesimlerine yardım etmek amacıyla, profesyonel hukukçular tarafından kurulan, 1960’larda başlayan yoksulluk, siyasi dışlanma ve uyuşturucu ticaretine bağlı çatışmaların 2016’da tarihî barış antlaşmasının imzalanmasıyla inşa edilen barış sürecinde aktif rol oynayan, Kolombiya’daki yerli halkların toprak haklarının korunması konusunda da çalışan José Alvear Restrepo Avukatlar Kolektifi aldı. Açık Radyo adına konuşma yapan Ömer Madra, “İklim yıkımı, yıkıcı savaş ve çatışmalar, gittikçe büyüyen mülteci sorunu, en büyük ‘savunma silahımız’ olan demokrasinin pek çok yerde darbeler alması, bunları alabildiğine saran riyakârlık, sahtekârlık, ahlaksızlık, habaset ve yalan furyası ile birlikte bir kâbusa dönüşmekte olan dünya ortamında Açık Radyo şaşmadan yoluna devam etme çabasında,” sözleriyle radyonun serüvenini ve önümüzdeki yıllarda da kararlılıkla çalışmalarına devam edeceklerine değindi.