Amanos Dağları’nın Hatay sınırında yeni bir ters lale türü tespit edildi

-
Aa
+
a
a
a

Amanos Dağları’nın Hatay sınırında yeni bir ters lale türü tespit edildi.

Fotoğraf: AA
Gezegenin Geleceği: 16 Haziran 2021
 

Gezegenin Geleceği: 16 Haziran 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Ege ve Aksaray üniversitelerinden öğretim üyeleri, Amanos Dağları’nın Hatay sınırında tespit edilen yeni bir ters lale türünü bilim dünyasına tanıttı. AA’nın haberine göre Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım ve Aksaray Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mehtap Tekşen Hatay’ın Arsuz bölgesindeki Amanoslar’da farklı olduğunu düşündüğü ters laleyi inceledi. Bitkinin, literatürde ismi yer almayan bir tür olduğu sonucuna varan Yıldırım ve Tekşen hazırladığı bilimsel makaleyi Yeni Zelanda merkezli uluslararası hakemli dergi Phytotaxa’ya gönderdi. Dergide yayınlanan makaleyle bilim dünyasına kazandırılan bitkiye ‘Arsuz lalesi’, bilimsel olarak ise ‘Fritillaria arsusiana Yıldırım&Tekşen’ adı verildi. Yeni bir bitkiyi bilim dünyasına kazandırmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldırım: “Ters lale (Fritillaria) grubu dünya genelinde 150 kadar türle temsil edilmekte. Ülkemizde ise son keşifle 46 tür ve bu türlerde 20 tanesi sadece ülkemizde bulunan endemik türler. Ülkemiz ters lale cinsinin önemli bir merkezi” dedi.

Validebağ Gönüllüleri'nden açıklama

Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Korusu Rehabilitasyon projesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in kendi talebiyle 9 Haziran’da bizlerle yapmayı düşündüğü toplantı, kendi programı nedeniyle önce ayın 17’sine ertelendi, sonra 14 Haziran’a alındı. Biz bugün Hilmi Türkmen ile toplantı yapmayı beklerken, kendisinin 11 Haziran’da basın açıklaması yaptığını öğrendik ve kendisiyle bugünkü görüşmeyi iptal ederek kendimizi açıklamadaki yalan ve yanlış sözlere karşı gerçekleri açıklamak zorunda hissettik. Sayın Türkmen, “Validebağ Bakım ve Rehabilitasyon Projesi" ile Koru’nun, İstanbulluların doğa ile bütünleşebilecekleri yeni bir alan olarak hizmete sunulacağını belirtmiş.  Öncelikle “Validebağ Bakım ve Rehabilitasyon Projesi" adı altında hazırlanmış ve koruma kurulu tarafından onaylanmış resmi bir proje yoktur. Üsküdar Belediye başkanı ile görüşmeye gittiğimizde, bizlere gösterebildiği tek proje, 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İBB’ye hazırlatılmış ve koruma kurullarınca onaylanmış olan Millet Bahçesi Projesi. Bu projenin adını değiştirip bir kısmını uygulamaya kalkmak ne yasaya, ne de etik kurallara uygun değil. Kaldı ki, millet bahçesi projesini onaylayan koruma kurullarına karşı 2018’de açtığımız dava devam etmekte. Ocak 2021’de Koruya gelen bilirkişi heyeti, Nisan 2021’de açıkladığı raporunda, Validebağ Korusu’na millet bahçesi yapılmasının uygun olmadığını net bir biçimde ifade etti. Ayrıca İstanbullular Validebağ Korusu’nda zaten doğayla bütünleşiyor. Hiç kimsenin belediyeden proje beklentisi yok. Sayın Türkmen, Koru’nun bakımsızlık ve kontrolsüzlükten dolayı Koru’nun ekolojik dengesini yitirmek üzere olduğunu ifade etmiş. Bu ifade doğru. Ama bunun sorumlusu bizzat Üsküdar Belediyesi. 23 yıldır Koru’daki çöplerin toplanması ve ağaçların bakımının yapılması için yazdığımız dilekçelerin haddi hesabı yok. Bu dilekçelerin gereğini yapmak şöyle dursun, cevap bile verilmedi. Üsküdar Belediyesi’ni bir kez daha asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz.  Sayın Türkmen, Koru’ya 7.000 yeni fidan dikileceğini belirtmiş.  Yaklaşık olarak Koru’daki mevcut ağaç sayısı kadar yeni ağaç dikme sözü, tamamen bir göz boyama girişimi. Koru’nun doğal SİT alanı olduğunu, Koru’da bir ekosistem bulunduğunu bilen hiç kimse, Koru’ya hesapsız kitapsız ağaç dikmeye kalkışmaz. Koru’ya dikilecek ağaçların orman mühendisleri ve diğer bilim insanlarınca kararlaştırılması gerekir. Kaldı ki, Üsküdar Belediyesi, 2020 yılının Kasım-Aralık aylarında Koru’da onlarca ağaç kesti. Bunların arasında yüzlerce yıllık anıt ağaçlar da bulunmakta’’ diyor. Ve, “Validebağ Korusu’nu koru olmaktan çıkarıp park ya da bahçe yapma projenizi halka rağmen gerçekleştiremezsiniz” diye ekliyor.  

Gübre fabrikasına ihracat izni

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın müsilaja karşı oluşturduğu eylem planı kapsamında yapılan denetimlerde Bandırma‘da faaliyetlerini durdurduğunu açıkladığı gübre fabrikalarına “428 bin ton ihracat yapması için” 50 gün süre verdiği ortaya çıktı. Balıkesir Valiliği’nce yapılan açıklamada, işletme bünyesindeki kıyı tesisinde depolanan kükürt maddesinin denize atıldığının tespit edilmesi üzerine 1 Haziran’da 96 bin 561 lira, daha önce de biri 2018, diğeri ise 2020 yılında olmak üzere 3 kez ceza uygulandığı belirtilmişti.

NATO, çevre güvenliğine eğiliyor

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen NATO Zirvesi’nde liderler güvenlikleri için tehdit olarak gördükleri iklim değişikliği konusunda çalışma yelpazesini genişletmeye odaklanıyor. İttifak kapsamında, iklim değişikliği ile mücadelede farkındalığın arttırılması, karbon salımı azaltma ve sosyal yardım çabalarına odaklanılıyor. NATO, çevre güvenliği kapsamında savunma planlaması yetenek geliştirme, sivil hazırlık ve tatbikatlara odaklanacak.

Halen online devam eden Birleşmiş Milletler Global Compact Liderler zirvesinde Türkiye’den plastik azaltımı taahhüdü yapan 3 büyük şirket Ebru Tüzecan’ın moderatörlüğünde bir panel yaptı. Panelde Can Caka WWF Türkiye’nin Yeşil Ofis Programı’na dahil olduklarını ve biyobozunur bardak kullanmaya başlayacaklarından bahsederken, Turan Erdoğan’da 2023’e kadar 100 bin ton olan plastik tüketimlerini onlarca proje ile 10 bin ton azaltacaklarını ifade etti.