Almanya, “küresel bir kalkan” üzerinde çalışıyor

-
Aa
+
a
a
a

Almanya, yoksul ve savunmasız ülkelerdeki toplulukların iklim felaketlerinden daha hızlı kurtulmalarına yardımcı olmak için “küresel bir kalkan” üzerinde çalışıyor.

Gezegenin Geleceği: 21 Temmuz 2022
 

Gezegenin Geleceği: 21 Temmuz 2022

podcast servisi: iTunes / RSS

Almanya'nın bu girişimi, kuraklık veya fırtına gibi felaketlerden sonra yavaş ve düzensiz bir şekilde yardım sağlayabilen insani sistemdeki kusurları düzeltmeyi amaçlıyor. Alman hükümeti, desteğin hızlı ve sistematik bir şekilde sağlanması için sigorta ve sosyal güvenlik planlarını iyileştirmek istiyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Pazartesi günü Berlin’de Petersberg İklim Diyaloğu için toplanan bakanlara “iklim riskine karşı küresel bir kalkan oluşturmak istiyoruz” dedi. Almanya kalkınma devlet sekreteri Jochen Flasbarth, “İklimle ilgili kayıp ve hasarı ve özellikle en savunmasız ülkelerin bununla başa çıkmak için dayanışmamıza ihtiyacı olduğunu kabul etmeliyiz” dedi. Almanya, iklim değişikliğine karşı son derece savunmasız olan V20 grubu ülkelerle küresel kalkan üzerinde çalışıyor. Almanya’nın ev sahipliği yaptığı G7 zirvesi, prensipte bu konsepti destekleme konusunda anlaştı ve detayların, Kasım ayında Mısır’daki COP27’de açıklanması bekleniyor. Tartışmalar hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre, Alman hükümeti iklim risklerini ve ihtiyaçlarını belirlemek ve bunları Insuresilience Solutions Fund (ISF) ve Global Risk gibi mevcut finansman araçlarıyla ilişkilendirmek için başlangıçta  “yol gösterici” ülkelerle çalışmak istiyor. Aktivistlere göre küresel kalkan, düşük ve orta gelirli ülkelerin talep ettiği, zenginlerin engellediği özel kayıp ve hasar finansmanı tesisini engelleyebilir.

Bir dönüm noktası mahkeme kararı, İngiltere hükümetinin net sıfır stratejisinin yasaları ihlal ettiğine karar verdi - çünkü hedeflere nasıl ulaşılacağını açıklamadı. Ayrıca, emisyonları azaltmak için kilit bir hedefe ulaşmada bir eksiklik konusunda parlamento ve halkın etkin bir şekilde karanlıkta tutulduğunu da tespit ediyor. Yüksek Mahkeme kararı - Met Office'in aşırı sıcaklık için ilk kez kırmızı alarmın ortasında yayınlanan - ekonomiyi karbondan arındırma planlarını ortaya koyan stratejinin hükümetin İklim Değişikliği Yasası kapsamındaki yükümlülüklerini karşılamadığını söyledi.  Sayın Yargıç Holgate'in verdiği kararda, net sıfır stratejisini imzalamaktan sorumlu olan iş, enerji ve sanayi stratejisi (BEIS) bakanı Greg Hands'in karbon bütçelerinin nasıl olacağı konusunda yasal olarak gerekli bilgilere sahip olmadığı belirtiliyor. karşılanmak. Friends of The Earth'e göre, hükümet şimdi iklim stratejisini, politikalarının hedeflerine nasıl ulaşacağına dair nicel bir hesap içerecek şekilde güncellemek zorunda kalacak ve onlardan ne beklediğine dair gerçekçi bir değerlendirmeye dayanarak. Bu güncellenmiş stratejinin milletvekilleri tarafından incelenmek üzere meclise sunulması gerekecek. Friends of The Earth, "hesaplama için kullanılan metodolojinin sağlamlığı hakkındaki duruşmada dile getirilen endişeler göz önüne alındığında", açığın gerçekçi bir tahmininin %5'ten çok daha fazla olmasının da mümkün olduğunu söylüyor. Bu rakamların meclisle paylaşılmadığını veya kamuoyunun incelemesine sunulmadığını söylediler. 

“İkinci Elin Sürdürülebilirliğe Katkısı” raporunun ikincisini yayınlandı. Satış sitesinin, dünyanın en saygın çevre enstitülerinden İsveç Çevre Araştırmaları Enstitüsü IVL (Institutet för Vatten- och Luftvårdsforskning) desteğiyle hazırladığı rapor, bu yıl da ikinci elin sürdürülebilirliğe katkısına dair sonuçları çarpıcı verilerle ortaya koyuyor. Satış sitesinde yer alan 24 ayrı kategori ve 226 alt kategorinin değerlendirilerek hazırlanan rapor,  sürdürülebilir bir gelecek için karbon ayak izinin azaltılmasına, sorumlu tüketim bilincinin kazanılmasına ve yeniden kullanımın sürdürülebilirliğe katkısına dikkat çekiyor. Raporun ortaya koyduğu verilere göre; 2021 yılında yayınlanan 3,7 milyon ilan üzerinden yapılan çalışma sonucunda; kullanıcılar, ikinci el ürünleri tercih ederek sıfır ürün üretiminin önüne geçti. Bu şekilde 1 yılda 10,9 milyon ton karbondioksit tasarruf edilmesi sağlandı. 10,9 milyon ton karbondioksit eşdeğeri emisyon, yaklaşık olarak 1,4 milyar kot pantolonun üretiminin yol açacağı emisyona veya yaklaşık 4,8 milyar tişört üretiminin yol açacağı emisyona karşılık geliyor.  Bunun yanı sıra kullanıcılar farklı kategorilerden ikinci el ürünleri tercih ederek; 640 bin ton çelik, 120 bin ton alüminyum ve 180 bin ton plastik tasarrufu sağladı. Bu verilere göre; 640 bin ton çelik 650.000 arabanın üretiminde kullanılan çelik miktarına; 120 bin ton alüminyum 12,6 milyon teneke içecek kutusunun üretiminde kullanılan alüminyum miktarına, 180 bin ton plastik ise 7,5 milyar plastik şişeye karşılık geliyor.

İngiliz Meteoroloji Kurumundan (Met Office) yapılan açıklamada, başkent Londra’nın en büyük havalimanı Heathrow’da yerel saatle 12.50’de hava sıcaklığının 40,2 derece olarak kaydedildiği, bunun ülke tarihinde bu zamana kadar ölçülen en yüksek sıcaklık olduğu belirtildi. Londra’da “olağanüstü durum” ilan edildi, başkent yakınlarındaki çayırlık ve ormanlık alanlarda çıkan yangınlarla 250 itfaiyecinin mücadele etti. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, durumun “kritik” olduğunu söyledi. Meteoroloji Müdürlüğü, tarihinde ilk kez aşırı sıcaklıklara dair kırmızı alarm seviyesine geçildiğini duyurdu. Kırmızı alarm seviyesi “vatandaşların ve altyapının üzerinde geniş etkiler görülmesinin beklendiği ve günlük rutinler ile çalışma koşullarında önemli değişikliklerin gerekeceği” anlamına geliyor. İngiltere’de okullar erken kapandı, bazı okullar ise açılmadı.