Yeni bir yıl, yeni albümler

-
Aa
+
a
a
a

2019'un sona ermesine sayılı günler kala, biz de yeni yılı yeni albümlerle karşıladık. Program boyunca; Pomme, Christophe, Julien Clerc ve Jean-Louis Aubert'in yepyeni şarkılarının yanı sıra bu yıl içinde aramızdan ayrılan Alain Barrière ve Nilda Fernandez gibi sanatçılara ait parçaları da dinledik. 

Programa Alain Barriere’in Elle était si jolie adlı parçasıyla başladık. Altmışlı ve yetmişli yılların bu önemli şarkıcısı, geçtiğimiz hafta seksen dört yaşında hayata veda etmişti. Bu şarkıyla 1963’te Eurovision şarkı yarışmasında beşinci olmuştu Barrière. Önümüzdeki programda sanatçının kariyerini daha ayrıntılı olarak inceleme fırsatı bulacağımızı da hatırlatalım.

Artık 2019’un son günlerinin içindeyiz artık, yeni yıla, sadece birkaç gün kaldı, diğer taraftan Hristiyan dünyası da Noel’i kutluyor. Biz de şimdi Noel ruhuna uygun bir şarkıyla devam ettik programa. 2019 yılı, Claude Nougaro’nun on beşinci ölüm yıl dönümüydü. Bu nedenle geçtiğimiz kasım ayında, şarkıcı ve oyuncu Nathalie Dessay de onun anısına "Sur l’écran noir de mes nuits blanches" adlı bir albüm yayınladı. Nougaro’nun on dört şarkısını yorumladı sanatçı bu albümde. Bunlardan biri de Serge et Nathalie adlı parçaydı. Çarlık Rusya’sında yaşayan yirmili yaşlardaki Serge ve Nathalie adlı iki sevgiliyi konu alıyor şarkı. Yoksulluk içinde yaşıyor çift. En büyük varlıkları Nathalie’nin altın sarısı saçları ve Serge’in gümüş zinciri. Ama ne Nathalie’nin o güzel saçları taramak için bir tarağı ne de Serge’in zincirin ucuna takacak bir saati var. Noel zamanı geliyor, çift birbirime birer hediye almak istiyor. Önce Nathalie perukçuya sattığı saçları karşılığında aldığı parayla bir saat alıyor sevgilisine, o esnada Serge de gümüş zincirini bir tarakla takas ediyor. Hediyeleri vermek için buluştuklarında ikisi de büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor çünkü artık saçları olmayan Nathalie’nin bir tarağa ihtiyacı yok, Serge’in de Nathalie’nin aldığı saati takacak bir zinciri bulunmuyor. Nougaro da şarkının sonunda tüm genç sevgililere, bu çiftin hikâyesinden ders almalarını öneriyor ve o kadar yoksul görünmelerine rağmen birbirlerine duydukları sevgi sayesinde aslında çardan bile zengin olduklarını ifade ediyor.

Bu yıl oyuncu olarak da adından söz ettiren Philippe Katerine, 8 Kasım’da "Confessions" adlı yeni albümünü piyasaya sürdü. Sanatçının bu çalışması son derece olumlu eleştirilerle karşılandı . Les Inrocks dergisi tarafından yılın en iyi 10 albümü arasında gösterildi hatta. Camille, Dominique A, Oxmo Puccino ve Gérard Depardieu gibi isimlerle bir araya gelmişti Katerine onuncu stüdyo albümünde. Bu albümde yer alan La converse avec vous adlı parçanın sözlerinde, her zamanki gibi farklı kelime oyunları yapmış sanatçı, özellikle şarkının son bölümünde de melodi anlamında oldukça deneysel ama bir o kadar da keyifli bir iş çıkarmış ortaya.

Pomme adıyla tanınan yirmi üç yaşındaki genç şarkıcı Claire Isabelle Geo Pommet, Youtube üzerinden yayınladığı şarkılarla adından söz ettirmişti ilk olarak. 2017’de ilk albümü "A peu près"yi piyasayasürdü, 2019 Kasım’ında da ikinci albümü "Les failles" yayınlandı. Bu albümün yapımcılığını üstlenen Albin de la Simone, albümdeki tüm şarkıların düzenlemelerine de Pomme’la birlikte imza atmış. Bu albümden çıkan ilk single Je sais pas danser adını taşıyor.

Eddy Mitchell, Johnny Hallyday ve Jacques Dutronc, 2014-2017 yılları arasında Les Vieilles Canailles adlı bir gösteride bir araya gelmişti. Aynı dönemlerde şöhreti yakalayan üç şarkıcı, her üçünün de repertuarından seçtikleri şarkıları seslendiriyordu bu şovda. Johnny Hallyday’in 2017 sonunda hayata veda etmesinin ardından Les Vieilles Canailles da ömrünü tamamlamış oldu. Bu şova ait şarkıların yer aldığı albüm ise her üç sanatçının da farklı stüdyolarla çalışmasından dolayı uzun süre piyasaya çıkmamıştı. Nihayet anlaşma sağlandı ve 8 Kasım’da müzik marketlerdeki yerini aldı albüm. Bu gösteriye ismini veren parça ise 1929 tarihli Sam Theard şarkısı You rascal you’nun Fransızca uyarlaması aslında. 1979’da Serge Gainsbourg tarafından seslendirilmişti ilk olarak. Daha sonra 1986’da, Gainsbourg’un Eddy Mitchell’le yaptığı düet de bir hayli ilgi görmüştü.

2019 yılı boyunca Dünya’nın en çok konuştuğu konular arasında Açık Radyo’nun yıllardır bir gündem maddeleri olan iklim değişimi, çevre kirliliği ve küresel ısınma yer alıyordu. Özellikle on altı yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg öncülüğünde organize edilen iklim grevleri sayesinde geniş kitleler dünyanın geleceğini tehdit eden bu kavramlardan haberdar oldular. Fransa’da da yankı buldu bu hareket. Zaten yıllardır farklı sanatçılar çevre duyarlılığını dile getiren şarkılar yapıyordu ancak bu yıl Gauvain Sers ve Tim Dup gibi genç isimler sosyal medya aracılığıyla da bu konudaki mesajlarını paylaştılar hayranlarıyla. Bu arada 2020’de kuruluşunun yirmi beşinci yılını kutlayacak olan alternatif müzik grubu Tryo da, çevre konusunda yazdığı en önemli şarkılardan birini genç kuşaktan isimlerle birlikte seslendirdi. L’hymne de nos campagnes (Kırlarımızın ağıtı) adını taşıyan parçada Tryo'ya; Claudio Capéo, Vianney, Gauvain Sers ve Zaz gibi sanatçılar eşlik etti.

2018’de kariyerinin ellinci yılını kutlayan Julien Clerc, geçtiğimiz haftalarda bir düetler albümü yayınladı. En sevilen şarkılarını Vianney, Calogero, Soprano ve Francis Cabrel gibi meslektaşlarıyla yorumlayan Clerc, 1971 tarihli Ce n’est rien adlı parçasını Zaz ile birlikte seslendiriyor bu albümde.

Müzikseverlerin daha çok Aline adlı romantik parçayla tanıdığı Christophe, aslında kariyeri boyunca sürekli kendini yenileyen, değişik müzik türlerini denemekten kaçınmayan bir isim. Sanatçı bu yıl içinde eski şarkılarını farklı meslektaşlarıyla yorumladığı bir albüm yayınlamıştı, geçtiğimiz haftalarda da bu albümün ikinci kısmını piyasaya sürdü. Julien Doré, Juliette Armanet, Pascal Obispo ve Arno gibi isimlerle bir araya gelmiş Christophe bu kez. Les paradis perdus, La Dolce vita, Aline ve Les marionettes gibi unutulmaz parçalarını modern düzenlemelerle tekrar yorumlamış. Özellikle iki şarkı dikkat çekiyor bu çalışmada: bunlardan ilki Le beau bizarre. Tuhaf yakışıklı diye çevirebiliriz bunu. Aslında Christophe’u tanımlamak için son derece uygun bir sıfat bu. 1978 tarihli bu parçayı, Feu Chatterton grubundan Arthur ile yorumlamış sanatçı ve gerçekten de etkileyici bir kayıt çıkmış ortaya. Albümde öne çıkan bir diğer şarkı da La petite fille du 3ème (Üçüncü kattaki küçük kız). 1970’te yayınlanmıştı parça ilk kez. Bu albümde de, bu yıl Victoire de la musique töreninde En İyi Kadın Sanatçı ödülünü kazanan Jeanne Added’la birlikte seslendirmiş şarkıyı Christophe. Hem ikilinin ses renginin uyumu, hem de modern düzenlemesi ile Gilles Thibaullt imzalı şarkı bambaşka bir hale bürünmüş gerçekten de.

 

2019 yılı içinde birçok yeni şarkıcıyla tanıştık ama kaybettiğimiz isimler de oldu. Tu t’en vas ve Ma vie gibi şarkılarla tanıdığımız Alain Barrière’i 18 Aralık’ta kaybettik. Altmışlı yıllar Fransız rock müziğinin önde gelen isimlerinden Dick Rivers, 24 Nisan’da, 1967’de Ballade en Novembre adlı şarkıyla büyük ses getiren Anne Vanderlove 30 Haziran’da,  seksenli yılların ünlü punk grubu Marquis de Sade’ın solisti Philppe Pascal de 12 Eylül’de aramızdan ayrıldı. Yine kırklı ve ellili yılların ünlü grubu Les Compagnons de la Chanson’un hayatta kalan son üyeleri René ve Fred Mella kardeşler bu yılın sonbahar aylarında yaşama veda etti. Geçtiğimiz haftalarda kariyerini yakından inceleme fırsatı bulduğumuz Marie Laforet’yi ise 2 Kasım’da kaybettik. 15 Aralık’ta da Kanadalı şarkıcı ve oyuncu Monique Leyrac ayrıldı aramızdan. Bu yıl hayata veda eden bir başka isim de İspanyol asıllı Nilda Fernandez’di. 1991’de Nos fiançailles adlı parçayla şöhreti yakalamış, ertesi yıl En İyi Çıkış dalında Victoire de la musique ödülü kazanmıştı, o günden beri de kariyerine mütevazı bir şekilde devam etti Fernandez. Biz de onu, popüler şarkılarından biri olan Nina Bonita ile andık. Doksanlı yılların ikinci yarısında ülkemizdeki radyo programlarında da yer veriliyordu şarkıya. Parça, sanatçının 1997 tarihli "Innu Nikamu" adlı albümünde yer alıyordu. 

Yetmişli yıllardan bu yana Fransız pop & rock müziğinin en sevilen isimlerinden biri olan Jean-Louis Aubert, 1976’da Téléphone grubunun solisti olarak başlamıştı kariyerine. Grup; La bombe humaine, L’argent trop chère ve Ça c’est vraiment toi gibi şarkılarla önemli satış rakamlarına ulaşmıştı ancak grup üyeleri 1986’nın Nisan ayında ayrılma kararı aldılar. Jean-Louis Aubert de o günden bu yana kariyerine tek başına devam ediyor  Sanatçı, ilk solo albümünü 1987’de yayınlamıştı, 2014’te piyasaya sürdüğü ve Michel Houellebecq şiirlerini yorumladığı "Les parages du vide"den beş yıl sonra da, bu yılın Kasım ayında "Refuge" adlı yeni albümünü hayranlarının beğenisine sundu. Yirmi iki şarkıdan oluşan bir double albüm bu. Bu albümden çıkan ilk single da Bien sûr (Tabii ki) adını taşıyor. Hayatın zorluklarına karşı bir arada mücadele eden, yaşadıkları acılara birlikte göğüs geren bir çifti konu alıyor şarkı. Parçanın klibi de okyanusun ortasında çekilmiş, teknelerinin içinde fırtınalarla, dalgalarla mücadele eden bir çiftin, ufukta gördükleri geleceğe doğru yolculuklarını izliyoruz. 

Laurent Voulzy geçen yıl Fransa’nın kuzey batısında yer alan Mont Saint Michel’deki katedralde bir dizi konser vermişti. O konserler sırasında yapılan canlı performans kayıtlarından oluşan albümü de 6 Aralık’ta sürdü piyasaya. Bu konserlerde Belle île en mer, Caché derrière ve Paradoxale système gibi klasiklerin yanı sıra My sweet lord, Amazing Grace ve Jésus gibi, içinde bulunduğu atmosfere uygun şarkılar da seslendirmiş Voulzy. Burada yeniden yorumladığı şarkılardan biri de 1983 tarihli Liebe. Almancada sevgi ya da aşk anlamına geliyor bu kelime. Parçanın sözleri Alain Souchon’a, müziği ise Voulzy’ye ait. Tüm evrende barışın hâkim olması, insanların birbirini sevmesi mesajını veriyor şarkı ama bu tür dileklerin çok da bir anlam taşımadığını da dile getiriyor diğer taraftan. Bu konsere özel olarak parçanın kapanışı bir kilise orguyla yapılmış, bu da farklı bir hava katmış şarkıya. 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Alain Barrière Elle était si jolie La légende - Live in Montréal 2:46
Natalie Dessay Serge et Nathalie Sur l'écran noir de mes nuits blanches 3:48
Philippe Katerine La converse avec vous Confessions 3:25
Pomme Je sais pas danser Les failles 2:19
Jacques Dutronc & Johnny Hallyday & Eddy Mitchell Vieille Canaille Les Vieilles Canailles: Le Live 3:39
Tryo & Zaz & Gauvain Sers & Vianney & Bigflo et Oli & Claudio Capéo & Boulevard des airs L'hymne de nos campagnes 2019 L'hymne de nos campagnes 2019 3:06
Julien Clerc & Zaz Ce n'est rien Duos 3:43
Christophe & Jeanne Added La petite fille du 3ème Christophe Etc. Vol.2 4:12
Nilda Fernandez Nina Bonita Best Of 4:05
Jean-Louis Aubert Bien sûr Refuge 3:40
Laurent Voulzy Liebe Mont Saint-Michel - Live 3:45