Yeni Albümler - 6

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nde bu hafta, Fransız müzik piyasasında sonbahar boyunca yayınlanan albümlerden seçtiğimiz parçaları dinledik. Programda, Johnny Hallyday ve Maurane'ın hayatlarını kaybetmelerinin ardından Ekim ayı içinde satışa sunulan albümlerinden şarkılara da yer verdik.

Cali

Geçen yılın Aralık ayında hayatını kaybeden Johnny Hallyday'in daha önce yayınlanmamış parçalarından oluşan bir albümü geçen hafta piyasaya çıktı. Biz de programa, "Mon pays c’est l’amour" adını taşıyan bu albümün açılış parçası, J’en parlerai au diable ile başladık. Yine yakın zamanda hayata veda eden bir sanatçının ölümünün ardından satışa sunulan bir albümle devam ettik Fransız Öpücüğü'ne. Belçikalı şarkıcı Maurane geçtiğimiz Mayıs ayında aramızdan ayrılmıştı. Sanatçı bu yıl, Jacques Brel’in ölümünün kırkıncı yılı anısına bir albüm çıkarmaya hazırlanıyordu ancak ne yazık ki kendisinin de hayatını kaybetmesinin ardından piyasaya çıktı bu albüm. "Brel" adını taşıyan albümde Maurane, bu efsanevi sanatçının on iki şarkısını yorumlamış. Bunlar arasında Ne me quitte pas, La quête ve Quand on n’a que l’amour gibi Brel repertuarının unutulmaz parçaları da yer alıyor. 

Bu yıl Léo Ferré’nin ölümünün yirmi beşinci yılı ve bu açıdan onun anısına farklı etkinlikler düzenleniyor. Yine 2018 yılı içinde farklı sanatçıların Ferré parçalarını yorumladığı bir albüm yayınlanmıştı.  Ekim ayının ilk haftasında da, yakın dönem Fransız alternatif pop müziğinin önde gelen isimlerinden Cali, Ferré’nin on altı şarkısını yeniden yorumladığı bir albüm yayınladı. Bu çalışmasında, hem artık klasikleşmiş bu şarkıların ruhunu bir şekilde korumayı hem de onlara kendinden bir şeyler katabilmeyi başarmış Cali. Albüme ait ilginç bir not da, sanatçının albüm kapağında bir şempanzeyle poz vermiş olması. Burada da Ferré’nin çok sevdiği hatta adına bir de şarkı yazdığı şempanzesi Pepée’ye bir gönderme yapmış Cali. Albümde yer alan şarkılar biri olan Vingt ans, ilk kez 1961 yılında yayınlanmış, sonrasında Mama Béa, Florent Pagny, Serge Lama ve Zebda tarafından da seslendirilmişti.  

Eylül ve Ekim aylarında yayınlanan Fransızca albümlere kısaca bir göz atarsak; her albümüyle olay yaratan Mylène Farmer 28 Eylül’de,”Désobesissance” adlı bir albüm yayınladı. Lost on you adlı parçasıyla dünya çapında büyük ilgi gören Amerikalı şarkıcı LP’yle yaptığı bir düet de yer alıyordu bu albümde. Bunun yanı sıra yine Fransız pop müziğinin önemli isimlerinden Pascal Obispo, yeni stüdyo albümünü 12 Ekim’de piyasaya çıkardı. Bu albümde Calogero, Christophe, Isabelle Adjani ve Youssou N’Dour gibi isimlerle yaptığı düetlere yer verdi o da. Bunların dışında Jean-Louis Murat, Yves Jamait, Joyce Jonathan, Kendji Girac ve Miossec gibi isimler de yepyeni şarkılarla hayranlarıyla buluştular bu son iki ay içinde. Bu yeni albümlerden biri de Fransız müziğinin iki binli yıllardaki önemli isimlerinden Dominique A'ya aitti.  Bu yılın başında "Toute lattitude" adlı bir albüm yayınlayan sanatçı, bu ay içinde de onun devamı niteliğindeki "La fragilité"yi piyasaya sürdü.

Fransız pop & rock müziğinin önde gelen isimlerinden Gaëtan Roussel'i aslında Louise Attaque grubundan tanıyoruz fakat son dönemde solo çalışmalarıyla da karşımıza çıkıyor kendisi. Bunlardan biri olan "Trafic", 28 Eylül’de piyasaya çıktı. On iki şarkıdan oluşan bu albümde Roussel, Amerikalı müzisyenlerle çalışmış  ve ortaya oldukça farklı bir sound çıkmış. Bu albümün açılış şarkısı olan Le jour et la nuit'nin sözleri Gaëtan Roussel ve Jonas Myrin, müziği ise Justin Stanley imzasını taşıyor.

Bu yıl düzenlenen Victoire de la Musique töreninden "En İyi İlk Albüm" ödülüyle ayrılan Juliette Armanet’den daha önceki programlarda bahsetmiştik. Kendisi geçtiğimiz aylarda "Petite Amie" adlı albümünün genişletilmiş bir versiyonunu yayınladı. Bu haftaki programı bu albümdeki yeni şarkılardan biri olan Loulou ile kapattık.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Johnny Hallyday J'en parlerai au diable Mon pays c'est l'amour 3:41
Maurane Vesoul Brel 4:00
Cali Vingt ans Cali chante Léo Ferré 3:36
Dominique A Comme au jour premier La fragilité 2:46
Gaëtan Roussel Le jour et la nuit Trafic 3:13
Juliette Armanet Loulou Petite amie (Deluxe) 3:54