Yeni Albümler - 12

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nün bu bölümünde, 2019'un Eylül ve Ekim aylarında yayınlanan Fransızca albümlerden seçtiğimiz parçaları dinledik. Programda; Vincent Delerm, Jeanne Cherhal ve Thomas Fersen gibi aynı jenerasyondan gelen sanatçıların yanı sıra Arno ve Michel Jonasz gibi tecrübeli isimlerin yepyeni şarkılarına yer verdik.

Programa, Fransız alternatif rock grubu Les Wampas'ın, "Sauver le monde" adlı albümlerinde yer alan C’est politique adlı parçayla başladık. Seksenli yıllarda Didier Wampas tarafından kurulmuştu grup. Diğer üyeleri arasında Jean-Michel Lejoux, Effelo Wampas ve Tony Truant gibi isimler yer alıyor. Les Wampas, on üçüncü stüdyo albümünü bir öncekinden yaklaşık iki buçuk yıl sonra, 18 Ekim’de yayınlamıştı.

Fransız pop müziğinin uluslararası alanda en fazla tanınan isimlerinden biri olan Mylène Farmer son stüdyo albümü “Désobessiance”ı 2018’in Eylül ayında yayınlamıştı. Geçtiğimiz haftalarda da bu albümde yer alan şarkılara da yer verdiği bir canlı performans albümünü piyasaya sürdü. Sentimantale, Des larmes ve Rolling stone gibi yeni parçaların yanı sıra Ainsi soit-je, Pourvu qu’elles soient douces ve Je te rends ton amour gibi klasiklerini de seslendirmiş sanatçı bu konserlerde. Farmer için Fransız müziğinin Madonna’sı demek yanlış olmaz. Gerek sahne şovları gerekse şarkılarına çektiği video kliplerle doksanlı yıllardan bu yana hep gündemde kalmayı başardı sanatçı. Son albümünde Amerikalı şarkıcı LP’yle bir düet yapmıştı Farmer, 2015’te de bu kez yine dünyaca ünlü bir başka isimle, Sting’le bir araya gelmiş ve onun Stolen Car adlı parçasını, şarkıya Fransızca sözler ekleyerek yorumlamıştı. Şarkının bu yorumu, iki hafta önce piyasaya çıkan canlı performans albümünde de yer alıyor.

Son iki ayda daha önce Fransız Öpücüğünde kariyerlerine yakından bakma imkanı bulduğumuz Vincent Delerm, Jeanne Cherhal ve Pierre Lapointe gibi pek çok isim yeni albümlerini yayınladı. Bu isimlerden biri de Thomas Fersen’di. Yeni albümü “C’est tout ce qu’il me reste”i de 27 Eylül’de piyasaya sürdü Fersen. Daha önceki şarkılarında vampirlerden, kurt adamlardan, hayaletlerden bahsediyordu bize sanatçı. Yeni albümünde; King Kong’u ve zombileri de eklemiş bu listeye. Les zombies du cimetière (Mezarlıktaki zombiler) adlı parçada, dolunayın olduğu bir akşam peşine düşen beş zombiden bahsediyor bize Fersen. Tabi şarkı bambaşka yerlere gidiyor her zamanki gibi ve parçanın sonunda Fersen’i salonunda zombilerle oturup televizyonda Çarkıfelek yarışmasını izlerken buluyoruz. 

Rai müziğinin önde gelen isimlerinden Rachid Taha 2018’in Eylül ayında hayata veda etmişti. Geçtiğimiz 20 Eylül’de sanatçının ölümünden bir yıl sonra, onun daha önce yayınlanmamış parçalarının yer aldığı bir albüm çıktı piyasaya. Taha albümün kayıtlarını tamamlamak üzereyken geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etmişti.  Sanatçının Clyde P adıyla da tanınan oğlu Lyes Taha süpervizörlüğünde tamamlanmış bu proje, albümün yapımcısı da Toma Feterman. "Je suis Africain" (Ben Afrikalıyım) adını taşıyor albüm. Oldukça ritmik parçaların yer aldığı neşeli bir çalışma bu. Kuzey Afrika melodileri, pop müzikle başarıyla harmanlanmış ve eleştirmenlerden de olumlu not aldı genelde. Albümün isim parçası da Idriss Badarou ve Yves Aouizerate imzasını taşıyor.

Geçtiğimiz aylarda kariyerine yakından bakma imkanı bulduğumuz Jeanne Cherhal, yeni stüdyo albümü "L’an 40" (Kırkıncı Yaş)'ı 20 Eylül’de yayınladı. 1978 doğumlu Jeanne Cherhal dolayısıyla kırklı yaşlara geldi artık,  albümüne de bu ismi vermiş bu yüzden. Bu çalışması aracılığıyla hayatının şu ana kadarki bölümünün bilançosunu çıkarmak istemiş adeta. Albümün kayıtları Paris ve Los Angeles’ta gerçekleştirilmiş. Jim Keltner ve Matt Chamberlain gibi müzisyenlerle çalışmış Cherhal. Albümün yapımcılığını da Sebastien Hoog üstlenmiş.

Kariyeri boyunca caz ve blues’u şansonla harmanlayan Michel Jonasz, yeni albümü "La Méouge, Le Rhone, La Durance"ı geçen hafta yayınladı. Bunların hepsi Fransa’dan geçen önemli nehirlerin isimleri. Yaptığı seyahatlerden ve kendisini etkileyen manzaralardan aldığı ilhamla kaydetmiş bu albümü Jonasz. Aynı zamanda Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Haut-Alpes bölgesine bir saygı duruşu niteliği taşıyor bu çalışma. Albümdeki şarkılarda gezegenimizden, okyanuslardan, gökyüzünden ve bulutlardan bahsediyor Jonasz. Genel anlamda doğa sevgisi üzerine bir konçerto da diyebiliriz albüm için. Albümdeki şarkılardan biri de Baby c’est la crise ismini taşıyor. “Kriz var” cümlesini hemen her gün duyuyoruz artık aslında. Bu ekonomik bir kriz olabilir, bir sinir krizi olabilir ya da politika veya iklimle alakalı bir kriz. Özellikle Türkiye’de krizsiz bir günümüz geçmiyor örneğin. Jonasz da bunu ifade ediyor şarkısında ve eserlerinde farklı kriz hallerine yer veren Alain Bashung ve Carl Jung’a da selam göndermeyi ihmal etmiyor. 

Asıl adı Keren Meloul olan 1978 doğumlu Rose, sahne adı için Mark Rydell’in 1979 yapımı The Rose adlı filminden ilham almış.  İlk albümünü 2006 yılında yayınlayan sanatçı; Louis Bertignac, Patricia Kaas ve Tina Arena gibi isimler için söz yazarlığı da yaptı aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda. Rose'un yeni albümü 19 Eylül’de çıkmıştı piyasaya.

Kariyerine iki binli yıllarda başlayan ve o günden beri aynı çizgide devam eden Vincent Delerm, yeni albümü "Panaroma"yı 18 Ekim’de piyasaya sürdü. Albümde yer alan on şarkının sözü ve müziği kendisine ait. Parçaların düzenlemeleri içinse Clément Ducol, Keren Ann ve Yael Naim gibi farklı meslektaşlarıyla çalıştı. Albümün açılış şarkısı, Je ne sais pas si tout le monde adını taşıyor. Bu aynı zamanda Delerm’in çektiği bir belgeselin de adı. Sinemaya olan merakını biliyoruz sanatçının, eserlerinde beyazperdeden çeşitli referanslara yer veriyor. Bu belgeseli de 2017’de hayata veda eden ünlü aktör Jean Rochefort’a adamış. Rochefort da hayatının son rolünü Delerm için oynamış.

Kısaca önümüzdeki günlerde yayınlanacak albümlere bir göz atarsak: 1 Kasım’da, Yves Jamait’nin canlı performans albümü çıkacak piyasaya. Ayrıca Fransız müziğinin genç yeteneklerinden Pomme da ikinci stüdyo albümü Les failles’ı yayınlayacak. Bunun yanı sıra Marc Lavoine, yedi adet yeni şarkının da yer alacağı 3CD’lik bir Best of albümünü piyasaya sürecek. 8 Kasım’daysa Eddy Mitchell, Johnny Hallday ve Jacques Dutronc’u bir araya getiren "Les vieilles Canailles" adlı şovun kayıtlarını içeren albüm piyasaya çıkacak. Yine 8 Kasım’da adını son dönemde sinema dünyasında da sık sık duyduğumuz Philippe Katerine’in yeni albümü Confessions yayınlanacak. Lomepal, Angèle, Gerard Depardieu ve Camille gibi isimler de katkıda bulunmuş bu albüme. 15 Kasım’a geldiğimizde Telephone grubundan hatırlayacağımız Jean-Louis Aubert’in yeni stüdyo albümü "Refuge"ü görüyoruz. Son stüdyo albümü "Roc eclair"den tam 10 yıl sonra yeni bir çalışmasıyla hayranlarının karşısına çıkacak Aubert. Yine aynı hafta Celine Dion’un yeni albümü "Courage" da piyasaya çıkıyor. 15 Kasım haftasının bir başka albümü de Clarika, Romain Didier ve Cyril Mokaiesh gibi isimlerin Allain Leprest şarkılarını yorumladıkları "Leprest Symphonique". 22 Kasım’da da dikkate çekici bir dizi albüm çıkacak piyasaya. Bunlardan biri Vincent Niclo’nun opera klasiklerini yorumladığı "Tenor", bir diğeri de Julien Clerc’in en sevilen şarkılarını Calogero, Zaz, Vianney ve Christophe Maé gibi meslektaşlarıyla yorumladığı "Duos" adlı düetler albümü. Chirstophe Maé demişken, o da geçen hafta yeni bir albüm yayınladı. "La vie d’artiste" (Sanatçı hayatı) adını taşıyor, akla ilk etapta o ünlü Léo Ferré şarkısını getiriyor ama tarz olarak bir hayli farklı tabii ki. Albümdeki dikkat çeken şarkılardan biri Casting adını taşıyor. Bir şarkı yarışmasına hazırlanan genç bir sanatçı adayını konu alıyor şarkı. Onun heyecanını, hayallerini yansıtıyor bir anlamda. 

Fransız alternatif pop müziğinin sevilen isimlerinden biri olan Sophie Huriaux ya da sahne adıyla La Grande Sophie, kariyerine 90’ların ortasında başlamıştı. 2005’te En İyi Çıkış Yapan Sanatçı dalında Victoire de la Musique ödülüne uzandı. 2013’te de La place "du fantôme" adlı çalışması Yılın En İyi Albümü seçildi. Yeni albümü “Cet instant”ı 13 Eylül’de yayınladı La Grande Sophie. Farklı tarzları denemiş bu çalışmasında. Hip hop tarzındaki Hier ve Cet instant, enstrümantal parça Huit clos ve a capella olarak seslendirdiği albümün son şarkısı Sur la pointe des pieds dikkat çeken parçalardan bazıları. Albümden çıkan ilk single ise Une vie (Bir hayat) adını taşıyor. Sözü ve müziği La Grande Sophie’ye, düzenlemesi ise Sébastien Berteau'ya ait.

Kanadalı olmasına rağmen özellikle son dönemde Fransa’da da önemli bir hayran kitlesi edinmeye başlayan Pierre Lapointe'in kariyerini ve albümlerini geçtiğimiz aylarda yakından incelemiştik. Yeni albümü "Pour déjouer l’ennui"yi 18 Ekim’de piyasaya çıkardı o da. Bu albümde yapımcı olarak Albin de la Simone’la çalışmış Lapointe. Hubert Lenoir ve Daniel Belanger gibi isimler de katkıda bulunmuş albüme. Ayrıca Clara Luciani ile yaptığı bir düete de yer vermiş Lapointe bu çalışmasında. Sanatçı her zamanki gibi tutkuyla hüzün arasında gidip geliyor seslendirdiği şarkılarda. Albünmde yer alan Le monarque de Indes adlı parçada, yeni alevlenmeye başlayan bir aşkın hissettirdiği duyguları ele almış Lapointe. İnsanın bunun gerçekten aşk mı yoksa geçici bir heves mi olduğuna dair kendini sorgulamasından bahsetmiş. 

Belçikalı şarkıcı ve aktör Arno bu yıl yetmişinci yaşını kutluyor. Seksenlerin ortasında başlamıştı şarkıcılık kariyerine, o günden beri hırıltılı sesi ve kendine özgü yorumuyla ülkesinde olduğu kadar Fransa’da da haklı bir şöhret edindi. Yeni albümü "Santeboutique"i 13 Eylül’de piyasaya sürdü Arno. Santeboutique Belçika’da kullanılan ve gürültülü, karmakarışık bir sokak pazarını ifade eden bir deyim. Arno da günümüz Dünyasını böyle bir pazara benzettiğinden albümüne bu ismi koymuş.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Les Wampas C'est politique Sauver le monde 3:23
Mylène Farmer & Sting Stolen car Live 2019 3:33
Thomas Fersen Les zombies du cimetière C'est tout ce qu'il me reste 3:53
Rachid Taha Je suis Africain Je suis Africain 3:42
Jeanne Cherhal L'an 40 L'an 40 3:09
Michel Jonasz Baby c'est la crise La Méouge, Le Rhône, La Durance 3:21
Rose Une bière, un croissant Kerosene 2:20
Vincent Delerm Je ne sais pas si tout le monde Panorama 3:06
Christophe Maé Casting La vie d'artiste 4:24
La Grande Sophie Une Vie Cet instant 3:24
Pierre Lapointe La Monarque des Indes Pour déjouer l'ennui 2:51
Arno Tjip Tjip c’est fini Santeboutique 3:57