Sosyal Müzik

-
Aa
+
a
a
a

Caz ve cazdan etkilenen müzikler

Twitter hesabımızdan programımız sırasında "faydalı" bilgiler paylaşıyoruz. İzlemeyi unutmayın: @sosyal_muzik

 
Perşembe akşamları 21:00-22:00 arası
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Gonca Açıkalın, Sina Hakman
 
53. Yayın Dönemi: 3 Mayıs 2021 - 31 Ekim 2021
Açık radyo
 

Sosyal Müzik

Son iki dönem çaldıklarımızdan Spotify'da olanları bir playlist'e koyduk, 380 parçalık bir playlist oldu. Dilediğiniz gibi dinleyin, paylaşın ve yayın...

16 Eylül 2021

Müzik (hele de caz!) her zaman politik olmuş ve ehlileştirme girişimlerine başarıyla karşı koymuş bir kendini ifade ediş biçimi. Bu gece, müzisyenlerin meselelerini anlattıkları, itirazlarını dile getirdikleri zamansız parçalar seçtik.

09 Eylül 2021

Geçen yıl herkes gibi müzisyenlerin de evlerine kapandıkları salgın günlerinde yaptıkları kayıtlar, son aylarda yeni albümler olarak gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu gece bu albümlerden bazılarına kulak veriyoruz.

02 Eylül 2021

Bu hafta Açık Radyo'da uzun süredir pek yapamadığımız bir şey yapıyoruz: Plak çalıyoruz. Sina'nın plak koleksiyonundan eski ve yeni nefis albümler ve parçalar var.

26 Ağustos 2021

Bu hafta sevdiğimiz parçaları biriktirdiğimiz sandığa el attık. Oradan buradan elimize gelen parçalarla değişik ama eğlenceli bir liste oldu. Yazın ruhuna pek uygun oldu.

19 Ağustos 2021

Son haftalarda çeşitli sivil toplum kuruluşlarında felaketlerle boğuşurken fark ettik ki, gönüllüler arasında görünmez bağlar var. Bir arada çalışabiliyor, birbirimizi etkileyebiliyoruz. Müzikte de durum böyle. Bu ruh halinin bize çağrıştırdığı parçaları seçtik bu hafta.

12 Ağustos 2021

Delta varyantı, yangınlar, göç dalgası derken son derece karışık bir yaz yaşıyoruz. Bu karışıklık seçtiğimiz müziklere de yansıdı. Yine de güzel bir yaz programı yapmayı başardık sanıyoruz.

05 Ağustos 2021

Caz müzisyenleri sadece caz çalmıyor. Pek ünlü olmuş bir sürü singer/songwriter ya da pop/rock müzisyeninin arkasında cazcılar var. Bu hafta işte böyle müzisyenler ve parçalar seçtik. Cazdan uzaklaştık ama cazcılardan uzaklaşmadık.

29 Temmuz 2021

Sosyal Müzik’te yaptığımız, sevdiğimiz parçaları bir araya getirmek, üzerlerinde biraz sohbet edip size dinletmek. Cazın farklı alanlarından müzikleri bir araya getirdiğimiz programları ise daha bir severek yapıyoruz. Bu gece de caza doyduğumuz böyle bir programla karşınızdayız.

22 Temmuz 2021

Bu hafta programcılarınız tatilde! Mikrofonları genç DJ'ler Leyla Kutluca ve Deniz Hakman'a bıraktık. Harika bir programla karşınızdalar!

15 Temmuz 2021

Cazın vokalli örneklerini biraz ihmal ettiğimizi düşündük ve bu gece sazlı sözlü parçalar çalalım istedik.

08 Temmuz 2021

Bu hafta bir soru ile karşınızdayız: Cazcılar rap sever mi (ya da sevebilir mi)? Programı dinledikten sonra kararınız ne olacak merak ediyoruz :)

01 Temmuz 2021

Geleneksel karışık yaz listelerine başlıyoruz: Cazın yan yana gelmesi beklenmeyen örneklerini festival küratörü titizliği ile seçtik :) Temmuz ayının hepimize iyi gelmesi dileğiyle…

24 Haziran 2021

Caza farklı taraflardan bakan müzisyenlerin albümlerinden, dinleyene de birbirinden çok farklı deneyimler yaşatan dört uzun ve güzel parça seçtik bu geceki Sosyal Müzik için. Sanırız en uzun parça çalma rekorunu da kırdık...

17 Haziran 2021

Marmara Denizi yıllardır ona yaptıklarımızı yüzümüze çarptı sonunda. Denizlerimizi rahat bırakmak, özgürleştirmek için çok geç kalmış olmaktan korkuyoruz. Bu düşünceyle seçtiğimiz parçalar çalacağız bu gece.

10 Haziran 2021

Her türlü olumsuzluğa rağmen sebepsiz bir iyimserlik, kaynağı belirsiz bir enerji var üzerimizde. Haziran’ın gelişine bağladık.

03 Haziran 2021

Dünyada dönen her türlü moral bozucu olaya rağmen Destek Haftası özel programının neşesini devam ettirmeye karar verdik bu hafta. Bol funk içeren, eğlenceli bir program oldu.

27 Mayıs 2021

Dört bir yandan caz çaldığımız programların sonuncusunu destek haftasına özel az konuşmalı, bol müzikli yaptık. Bu gece caz, soul, blues, funk dinlerken Açık Radyo'ya desteğinizi ihmal etmeyin! 

20 Mayıs 2021

Dört bir yandan caz çaldığımız programların üçüncüsünde epey geniş bir alana yayıldık. Bu haftanın istikameti Doğu!

13 Mayıs 2021

Dört bir yandan caz serisinde Kuzey'den sonra sıra Güney'e geldi. Bu sefer Güney Amerika ve Güney Afrika'dan seçtiğimiz yeni nesil cazcıları çalıyoruz. Uzakta olduğu için mi nedir, pek de göz önünde olmayan bu cevherleri keşfedip sizle paylaşmak istedik...

06 Mayıs 2021

Mayıs ayında dört bir yandan caz çalacağımız mini bir program serisi yapıyoruz. Bu gece, 70’lerden itibaren son derece güçlü ve belirgin bir tarz oluşturan Kuzey Avrupa cazından örnekler çalıyoruz.