Sosyal Müzik

-
Aa
+
a
a
a

Caz ve cazdan etkilenen müzikler

Twitter hesabımızdan programımız sırasında "faydalı" bilgiler paylaşıyoruz. İzlemeyi unutmayın: @sosyal_muzik

 
Perşembe akşamları 21:00-22:00 arası
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Gonca Açıkalın, Sina Hakman
 
51. Yayın Dönemi: 4 Mayıs 2020 - 1 Kasım 2020
Açık radyo
 

Sosyal Müzik

Son iki dönem çaldıklarımızdan Spotify'da olanları bir playlist'e koyduk, 380 parçalık bir playlist oldu. Dilediğiniz gibi dinleyin, paylaşın ve yayın...

29 Ekim 2020

Pandemi yüzünden uzun süredir caz kulüplerine gidemiyoruz. Özledik mi nedir, bu hafta caz kulüplerinde yapılmış kayıtlardan bir program yaptık.

22 Ekim 2020

Cazı güncel kılmak, genç dinleyicileri caza çekmek plak şirketlerinin büyük mücadele alanı. Bu amaçla yapılmış yeni bir albüm çıktı "Blue Note re:imagined". Genç dinleyiciler albümde ne bulur bilemiyoruz ama biz birkaç yeni müzisyen keşfettik bile... Albümden seçtiklerimizi dinleteceğiz bu gece.

15 Ekim 2020

Prinçten yapılan nefesli sazlar, özellikle de trompet, cazın neredeyse sembolü haline gelmiş. Bu hafta bu sazların en basiti olan borazandan yola çıktık, her cinsinden örnekler çalıyoruz.

08 Ekim 2020

Son yıllarda bir çok elektronik müzikle uğraşan enstrümantalist, DJ ve prodüktör cazı keşfetti. Artık cazı etkileyen ve cazdan etkilenen bir müzik türü daha eklendi listemize: Elektronika. 90'ların başından beri dinlemek için yapılan bu Akıllı Dans Müziği (IDM) cazın etkisiyle değişiyor ve güzelleşiyor.

01 Ekim 2020

Sevdiğimiz caz parçalarını rastgele sıralamayı, birbirimize dinletip üzerlerinde uzun uzun konuşmayı seviyoruz. Bu kez de sonbaharın gelişini bahane edip böyle karışık bir liste yaptık.

24 Eylül 2020

Neşemiz genel olarak yerinde ama bu hafta müzikleri melankoli teması üzerinden seçtik. Biliyoruz ki melankoli, sanatçıların yaratıcılığını körükleyen bir ruh hali. Bu durum caz için de fazlasıyla geçerli. Çaldığımız parçaları duyunca hak vereceksiniz...

17 Eylül 2020

İzleyenler bilirler, programda zaman zaman dalıp fazla konuşunca çalmak istediğimiz bütün parçaları çalamıyoruz. Bu parçalar kırpık yıldızlar olarak bir köşede duruyordu. Bu hafta onlara gereken hakkı verelim dedik.

10 Eylül 2020

Zamanın geçtiğini takvimden değil de ışığın renginden anladığımızı farkettik ve bu bize çok şairane geldi! Sonbahar ışığının güzelliğini düşünerek seçtiğimiz parçalar çalıyoruz bu gece.

03 Eylül 2020

Severek dinlediğimiz eski tanıdıklarla yeni keşfettiğimiz müzisyenleri bir araya getirdik. Bu gece tamamı şarkı formunda parçalardan oluşan bir Sosyal Müzik ile karşınızdayız.

27 Ağustos 2020

Her birinden ayrı keyif aldığımız 199 program yapmışız! Dinleyenlere de aynı keyfi vermiş olduğumuzu umuyoruz. Bu gece 200. Sosyal Müzik’te çok sevdiğimiz parçalardan bir liste çalıyoruz.

20 Ağustos 2020

Bu hafta funky bir Dünya turu yaptık. Yaz bitmeden biraz daha dans edelim!

13 Ağustos 2020

Uzun zamandır aklımızdaydı, sadece Pat Metheny çaldığımız bir program yapmak istiyorduk. Bu hafta yapalım dedik, meğer Metheny’nin de doğum günü bu haftaymış. Seviyoruz kendisini, iyi ki doğmuş!

06 Ağustos 2020

Yazlık karışık çalma listelerimize devam ediyoruz. Bu hafta liste pek karışık oldu, her telden çalacağız. Bu sıkıntılı zamanlarda, umarız sizin için biraz nefes arası olur.

30 Temmuz 2020

Bugünlerde sinir uçlarımıza dokunan o kadar çok şey var ki! En başta da İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma tartışması. Bu anlamsız gündeme karşı ilham verici kadın müzisyenlere sığındık bu gece.

23 Temmuz 2020

Brezilya pandemi yüzünden zor bir kış geçiriyor ama yine de müzikleri dünyayı ısıtmaya devam ediyor. Bu hafta bir Sosyal Müzik geleneğini yerine getiriyoruz: Brezilya'dan harika bir seçki çalacağız...

16 Temmuz 2020

Geleneklerine bağlı programcılarınız, bu gece DJ usulü '18.' Geleneksel Karışık Yaz Kasedi ile radyonuzda!

09 Temmuz 2020

Aylardır evde kalınca hepimizde sırt çantasını alıp gezme özlemi ortaya çıktı. Biz de bu coğrafyadan çok uzaklaşmadan küçük bir müzikal gezi yapalım dedik...

02 Temmuz 2020

Aklımızın kaldığı, ama uzun oldukları için bir türlü çalamadığımız harika parçalardan birkaçını dinletiyoruz bu hafta.

25 Haziran 2020

Eskiden cazbantlar vardı. Dans lokallerinde, klüplerde, düğün dernek varsa mutlaka yerini alırdı bu orkestralardan biri. Onlardan esinlendik, şimdi olsa neler çalardık diye düşündük, eğlenceli bir program çıktı. Bu gece 21:00'de...

18 Haziran 2020

Boşlukta yaratılan titreşimin aynı anda hayret, kafa karışıklığı, coşku, dinginlik verebilmesi ustalıktan başka ne ile açıklanabilir? Bu gece beat ustalarından seçtiklerimizle mikrofondayız...