Sosyal Müzik

-
Aa
+
a
a
a

Caz ve cazdan etkilenen müzikler

Twitter hesabımızdan programımız sırasında "faydalı" bilgiler paylaşıyoruz. İzlemeyi unutmayın: @sosyal_muzik

 
Perşembe akşamları 21:00-22:00 arası
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Gonca Açıkalın, Sina Hakman
 
54. Yayın Dönemi: 1 Kasım 2021 - 1 Mayıs 2022
Açık radyo
 

Sosyal Müzik

Son iki dönem çaldıklarımızdan Spotify'da olanları bir playlist'e koyduk, 380 parçalık bir playlist oldu. Dilediğiniz gibi dinleyin, paylaşın ve yayın...

27 Ocak 2022

Covid-19 nedeniyle neredeyse iki senedir radyo stüdyolarında program yapmadık. Her ne kadar evde teknik sorunlarımızı çözmüş ve neredeyse stüdyo kurmuş olsak da, Açık Radyo'yu özledik. Son zamanlarda Omikron varyantı o kadar yayıldı ki, Delta'yı ortadan kaldırdı. Uzmanlar artık pandeminin bir endemiye dönüşmesini bekliyorlar. Yani kontrol altında tutulabilen bir bulaşıcı hastalık olacak Covid-19. Bu sayede artık hayat biraz daha normalleşecek, radyomuza kavuşabileceğiz diye umuyoruz. Anladığımız kadarıyla bu durum önümüzdeki aylarda gerçekleşecek gibi. Bu düşünceyle biraz neşelendik, keyifli ve değişik müzikler çalmaya karar verdik.

Kayak takımlarıyla müzisyenler
20 Ocak 2022

Soğuk ocak ayının en soğuk günlerinin verdiği ilhamla seçtiğimiz, biraz içimize dönüp kendimizi dinlememize, biraz da ısınmamıza yardım eden parçalar çalıyoruz bu gece.

Oscar Peterson
13 Ocak 2022

80'lerde caz, önemli bir değişim geçirdi. ECM gibi plak şirketleri yeni şeyler denemek isteyen çağdaş cazcılara alan açarak önemli albümlerin yayınlanmasını sağladı. Bu gece Sosyal Müzik’te 80’lerin cazından parçalarla karşınızdayız.

06 Ocak 2022

Örüntüsel ve döngüsel yapılar kullanan meditatif ve ruhanî caz örneklerini son zamanlarda daha çok dinler olduk. Belki de dimağımızı dinlendirmeye ihtiyacımız vardır. Bu geceki parçaları da bu sâikle seçtik, buyrun birlikte dinlenelim.

30 Aralık 2021

Yeni yıl hepimize sağlık ve mutluluk getirsin, umudumuz ve dayanışmamız artsın, müzik hayatımızdan eksik olmasın!

23 Aralık 2021

2021’in genelde pek hayrını görmediysek de caz müziği açısından hakkını teslim edelim, verimli bir yıl oldu. Çıkan güzel parçaların hepsini dinlemeye de dinletmeye de yetişemedik. Bu akşam birkaç yeni albümden seçtiklerimizi çalarak yıla veda ediyoruz.

16 Aralık 2021

Aralık ayında adetimizdir, biraz daha eğlenceli, neşeli caz parçaları seçmeye çalışırız ki yılı iyi duygularla geride bırakalım. Bu defa caz sınırlarını esnettik, cazımsı - neşelimsi parçalardan bir liste yaptık.

09 Aralık 2021

Müzik her derde deva! Zihnimizi boşaltmak ve dertten tasadan bir nebze arınmak istedik bu hafta. Herkese iyi geleceğini umduğumuz, hem de yeni caz parçaları seçtik. 

02 Aralık 2021

jazzre:freshed isimli oluşum İngiliz cazının son yıllarda bu kadar öne çıkmasını sağlayan önemli hareketlerden biri. Konserleri var, festivalleri var, plak şirketleri var, müzisyenlere ticari rehberlik ediyorlar, vs. Bu sayede harika genç müzisyenler tanınıyor, çalacak mekan buluyorlar, albümlerini yayınlayabiliyorlar. Biz de jazz re:freshed sayesinde yeni müzisyenleri keşfediyoruz size de tanıtmak istedik.

25 Kasım 2021

Caz müziğinde hem eşlikçi hem de sahnenin yıldızı olabilen enstrumanlardan biri trompet. Biz de dinlemeyi çok seviyoruz ve sırf bu hava bükücüleri biriktirdiğimiz bir çalma listemiz var. Baktık ki liste kabardıkça kabarmış, hemen birkaçını dinletelim dedik.

18 Kasım 2021

Bu gece Sosyal Müzik’te bizim için hepsi yeni keşif olan bir liste çalacağız, çok heyecanlıyız. İlk albümler, genç müzisyenler, ilginç tür kaynaşmaları… Kendileriyle tanıştığımıza çok memnun olduk!

11 Kasım 2021

Cazdaki doğaçlama ve armoninin başka müzik türleriyle ‘kaynaşması’ ta 60’larda başladı. Aradan yarım yüzyıldan çok geçse de fusion, hala çok heyecan verici, çok genç!

04 Kasım 2021

Müziğin ruhumuz üzerindeki etkisi, değiştirici gücü inanılmaz! Sosyal Müzik'te ruh halimize göre çok program yaptık. Bu gece ise ruh halimizi değiştiren, içe döndüren, rüya - hayal arası yerlere götüren parçalar çalıyoruz.

28 Ekim 2021

Bu akşam neşeli parçalarla Sosyal Müzik’in 5. yılını kutluyoruz!

21 Ekim 2021

Bir caz müzisyeninin işinin zirvesine ulaştığı noktayı bulmak isterseniz sololarına ve doğaçlamalarına bakın. Bu gece mükemmel solo çalışmalardan örnekler seçtik.

14 Ekim 2021

Cazda ikililerin yeri başka! Eğer müzisyenler doğaçlama esnasında içten ve güçlü bir iletişim kurabilecek kadar iyilerse çıkan sonuç da o derecede etkileyici oluyor. Bunu başarmak hiç kolay değil açıkçası. Bu gece beğendiğimiz ikili albümlerinden parçalar seçtik.

07 Ekim 2021

Geçen hafta çaldığımız genç fidanlardan sonra bu hafta da cazın çınarlarından parçalar seçtik. Adları çoktan caz tarihinde yer almış, hala da müzik yapmayı sürdüren müthiş cazcıları dinleyeceğiz.

30 Eylül 2021

Bu gece Sosyal Müzik’te, yıllar sonra ‘gençliğini biliriz’ diyerek dinlemeyi umduğumuz, oldukça genç ama yaşları ile becerileri ters orantılı harika cazcılar var.

16 Eylül 2021

Müzik (hele de caz!) her zaman politik olmuş ve ehlileştirme girişimlerine başarıyla karşı koymuş bir kendini ifade ediş biçimi. Bu gece, müzisyenlerin meselelerini anlattıkları, itirazlarını dile getirdikleri zamansız parçalar seçtik.

09 Eylül 2021

Geçen yıl herkes gibi müzisyenlerin de evlerine kapandıkları salgın günlerinde yaptıkları kayıtlar, son aylarda yeni albümler olarak gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu gece bu albümlerden bazılarına kulak veriyoruz.