Sosyal Müzik

-
Aa
+
a
a
a

Caz ve cazdan etkilenen müzikler

Twitter hesabımızdan programımız sırasında "faydalı" bilgiler paylaşıyoruz. İzlemeyi unutmayın: @sosyal_muzik

 
Perşembe akşamları 21:00-22:00 arası
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Gonca Açıkalın, Sina Hakman
 
52. Yayın Dönemi: 2 Kasım 2020 - 2 Mayıs 2021
Açık radyo
 

Sosyal Müzik

Son iki dönem çaldıklarımızdan Spotify'da olanları bir playlist'e koyduk, 380 parçalık bir playlist oldu. Dilediğiniz gibi dinleyin, paylaşın ve yayın...

21 Ocak 2021

Kara kışa bile hasret kalmıştık, sonunda kısa sürse de kavuştuk. İstanbul’un karlı, buzlu birkaç gününde dinlediğimiz müzikleri sizinle paylaşıyoruz bu gece.

14 Ocak 2021

Bir konu bulup ona uygun parçalar seçerek program yapmayı seviyoruz. Sağolsunlar caz müzisyenleri de her konuya el atmışlar yıllardır. Bu gece, yemek ve içmek üzerine yazılmış parçalarla ruhumuzu besleyeceğiz. 

07 Ocak 2021

"İyimser" olmalı mı, olmamalı mı? Cevabı bilemedik ama, yine de yılın ilk Sosyal Müzik saatinde içimizde iyimserlik uyandıran parçalar çaldık.

David McLimans for The Washington Post
31 Aralık 2020

Bu sene ilk defa Sosyal Müzik, yılbaşında denk geldi. Biz de muhabbetli, neşeli, eğlenceli bir program hazırladık. 2021'in daha iyi bir yıl olması dileğiyle, herkesin yeni yılını kutluyoruz...

24 Aralık 2020

2020’yi hiç iyi hatırlamayacağız. Yine de müziğini keyifle hatırlamayı umuyoruz. Bu yıla son bir bakış attığımız Sosyal Müzik’te yine yeni keşifler var...

17 Aralık 2020

2020’de çıkan albümlere göz attığımız serinin yeni keşifler ağırlıklı ikinci programı bu gece, bekleriz!

10 Aralık 2020

Pandemi, temel gelir kaynağı konserler olan caz müzisyenlerini kötü etkiledi. Öte yandan, turneler ve seyahatler durunca, müzisyenler daha çok üretmeye başladılar, bir çok yeni albüm yayınlandı. 2020'de çıkan bu yeni albümlerden parçalar çalacağımız üç programlık bir seriye başlıyoruz bu gece.

03 Aralık 2020

Cazda kullanılan enstrümanlardan en sevdiklerimiz için özel programlar yapıyoruz ara sıra. Gitarın, piyanonun, trompetin yeri bizim için başka. Ama diğerlerinin de hakkını yemeyelim dedik ve bugün yaylılara saygılarımızı sunuyoruz.

26 Kasım 2020

2020 albümlerine bir ara verdik bu gece, sözlü müzik çalmak istedik.  Farklı yerler, zamanlar, eski hayranlıklar, yeni keşifler... Müzikte insan sesine duyduğumuz hayranlıkla seçtiğimiz parçalar....

19 Kasım 2020

Programdan sonra heyecanlanıp, müzik dinlemeye başlıyoruz. Perşembe gecesi dinlemelerinin meyvelerini geçen hafta çalmaya başlamıştık. Bu hafta biraz daha fusion ve funk etkisinde müziklerle devam ediyoruz.

12 Kasım 2020

Geçen hafta program yayınlandıktan sonra heyecanlanıp gece saatlerce müzik dinledik. 2020'de çıkan albümlerden bir nevi yılın değerlendirmesini yapıp, bir sürü parça seçtik. Mini bir seri oldu. İlki bu gece...

05 Kasım 2020

Davulcuları pek seviyoruz. Bu hafta bizim için keşifler programı oldu. Yenilikçi davulcu - bestecilerden örnekler çalıyoruz. Umudumuz çağdaş cazı geliştiren bu müzisyenlerde...

29 Ekim 2020

Pandemi yüzünden uzun süredir caz kulüplerine gidemiyoruz. Özledik mi nedir, bu hafta caz kulüplerinde yapılmış kayıtlardan bir program yaptık.

22 Ekim 2020

Cazı güncel kılmak, genç dinleyicileri caza çekmek plak şirketlerinin büyük mücadele alanı. Bu amaçla yapılmış yeni bir albüm çıktı "Blue Note re:imagined". Genç dinleyiciler albümde ne bulur bilemiyoruz ama biz birkaç yeni müzisyen keşfettik bile... Albümden seçtiklerimizi dinleteceğiz bu gece.

15 Ekim 2020

Prinçten yapılan nefesli sazlar, özellikle de trompet, cazın neredeyse sembolü haline gelmiş. Bu hafta bu sazların en basiti olan borazandan yola çıktık, her cinsinden örnekler çalıyoruz.

08 Ekim 2020

Son yıllarda bir çok elektronik müzikle uğraşan enstrümantalist, DJ ve prodüktör cazı keşfetti. Artık cazı etkileyen ve cazdan etkilenen bir müzik türü daha eklendi listemize: Elektronika. 90'ların başından beri dinlemek için yapılan bu Akıllı Dans Müziği (IDM) cazın etkisiyle değişiyor ve güzelleşiyor.

01 Ekim 2020

Sevdiğimiz caz parçalarını rastgele sıralamayı, birbirimize dinletip üzerlerinde uzun uzun konuşmayı seviyoruz. Bu kez de sonbaharın gelişini bahane edip böyle karışık bir liste yaptık.

24 Eylül 2020

Neşemiz genel olarak yerinde ama bu hafta müzikleri melankoli teması üzerinden seçtik. Biliyoruz ki melankoli, sanatçıların yaratıcılığını körükleyen bir ruh hali. Bu durum caz için de fazlasıyla geçerli. Çaldığımız parçaları duyunca hak vereceksiniz...

17 Eylül 2020

İzleyenler bilirler, programda zaman zaman dalıp fazla konuşunca çalmak istediğimiz bütün parçaları çalamıyoruz. Bu parçalar kırpık yıldızlar olarak bir köşede duruyordu. Bu hafta onlara gereken hakkı verelim dedik.

10 Eylül 2020

Zamanın geçtiğini takvimden değil de ışığın renginden anladığımızı farkettik ve bu bize çok şairane geldi! Sonbahar ışığının güzelliğini düşünerek seçtiğimiz parçalar çalıyoruz bu gece.