Sosyal Müzik

-
Aa
+
a
a
a

Caz ve cazdan etkilenen müzikler.

 
Her Perşembe 22.00’da
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Gonca Açıkalın, Sina Hakman
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024
Açık radyo
 

Sosyal Müzik

Son iki dönem çaldıklarımızdan Spotify'da olanları bir playlist'e koyduk, 380 parçalık bir playlist oldu. Dilediğiniz gibi dinleyin, paylaşın ve yayın...

20 Haziran 2024

Çok güven duyamadığımız, muğlak zamanlarda yaşıyoruz. Hem ruh halimiz, hem zamanı algılayışımız inişli çıkışlı. Bu ruh halini yansıtan parçalar seçtik bu hafta...

13 Haziran 2024

Cazın anavatanı kuşkusuz Amerika ama bu müzik Amerika'nın sınırlarının dışına yayıldı ve artık evrensel bir müzik türü haline geldi. Bu gece pek de rastlamadığımız ülkeler ve coğrafyalardan caz örnekleri çalıyoruz.

30 Mayıs 2024

Bu gece plak arşivimize dönüp 1950'ler sonu 1960'lar başında çıkan klasik caz plaklarından standartlar çalmaya karar verdik. Bu eski analog kayıtların tadı plaktan dinleyince çıkıyor. Umarım radyonuzdan dinlerken o "çıtırtılı" tadı alırsınız.

23 Mayıs 2024

Sevdiğimiz bir sanatçının, eski bir ahbabın, bazen de hayattayken rastlamadığımız ancak kaybından sonra dünyadaki yerini öğrendiğimiz insanların ardından hissedilen kayıp duygusuna eşlik eden parçaları seçtik bu gece.

16 Mayıs 2024

Gayet enerjik ve aktif geçen birkaç günün verdiği ilhamla, afrobeat, hip hop, funk gibi dinamik alanlarda gezen ve tabii ki bir şekilde caza da dokunmuş parçalar çalıyoruz bu gece.

18 Nisan 2024

Berrak ve karanlık bir gecede yıldızları izlemek insanın ruh halini değiştiren bir şey, genellikle de hoş bir deneyim. Bazısında romantik, bazısında ulvî duygular uyandırır, bazısını da hayalperest yapar. Bu gece yıldızları izleyen hayalperestlere, yani bilim-kurgu sevenlere göre parçalar çalıyoruz.

04 Nisan 2024

Caz veya cazla ilişkili müzik yapan, daha önce dinletmediğimiz, keşfetmekten de büyük keyif aldığımız çok müzisyen var. Hepsini dinletmek imkansız tabii ama seçtiğimiz bir kısmına birkaç programda yer vermeyi düşündük. İlki bu gece…

28 Mart 2024

Radyomuz gibi biz de geçen hafta çok hareketli ve heyecanlı günler geçirdik. Herkesin biraz rahatlamaya ve huzura ihtiyacı olduğu düşüncesiyle seçtiğimiz parçalar çalıyoruz bu gece.

14 Mart 2024

Bugün içimizden hayata dair bir inişli çıkışlı müzikler çalmak geldi. Eski ve yeni, bizi etkileyen geniş yelpazeden caz parçaları var bu programda.

07 Mart 2024

Yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Son yıllarda cazda giderek daha çok sayıda usta kadın müzisyen ile karşılaşıyoruz. Hatta geleneksel vokalist rolünün dışında üretim yapan müzisyenleri keşfetmeyi ve dinletmeyi vazife edindik! 8 Mart arefesinde bu müthiş müzisyenlerden bir seçki yaptık. Böyle güne böyle kutlama yakışır diye düşündük :)

29 Şubat 2024

Bu hafta her telden çalan, eklektik bir program yaptık sizlere. Yaptık ama, neden, bilmiyoruz... :)

22 Şubat 2024

Cazda yaratıcılık, ucu bucağı olmayan bir şey. Bazen öyle bir parçayla karşılaşıyorsunuz ki ritmi zihninizi ele geçiriyor. Bu gece ritmi kendisine göre büken, evirip çeviren müzisyenlerden bizi etkisi altına alan parçalar seçtik.

15 Şubat 2024

Afrobeat Afrika'dan çıkmış ve cazın kenarlarında dolaşmış bir tür. Öte yandan, zaman içinde Güney Amerika'da da oldukça popüler olmuş. Afrobeat yapan Güney Amerikalı grupları bir süredir izliyorduk. Çok başarılı müzikler çıkıyor. Bunları sizlerle paylaşmak için bu programı Brezilya, Arjantin ve Şili'den Afrobeat gruplarına ayırdık.

01 Şubat 2024

Kış boyunca karanlıkta uyanmak, kapalı ve yağmurlu havalara maruz kalmak biraz içimizi daralttı. Bu iç sıkıntısını biraz irdeleyecek, biraz da geçirecek parçalar seçtik bu hafta.

18 Ocak 2024

Bu yılın başlarında çıkacağını haber aldığımız ve gerçekten heyecanla beklediğimiz caz albümleri var. Kimisi hakkında konser prömiyerlerinden dolayı bir fikrimiz var; Kimisi tamamen gizem perdesi ardında! Bu gece Sosyal Müzik’te şimdiden yayımlanan single'lar üzerinden bu albümlerin bazılarına göz atıyoruz.

11 Ocak 2024

Standartlar neredeyse her caz müzisyeninin repertuarında yer almıştır. İlk başta standart olan 1920'lerin müzikal şarkıları, sonraları yerini film müziklerine, be-bop klasiklerine ve pop/rock parçalarına bıraktı. Bu hafta elden ele geçen bu standartlardan örnekler çalıyoruz: Thelonious Monk, Charlie Parker ve Michel Legrand besteleri...

04 Ocak 2024

2023'ten atladığımız harika albümleri çaldığımız serinin sonuncu programı var bu hafta. 2023 caz füzyon albümleri açısından verimli bir yıl oldu. Bu hafta harika caz füzyon parçaları var. Yılın ilk programı bu nedenle hareketli oldu.

28 Aralık 2023

Yılın son programında yine 2023’ten müzikler var. Bu kez dans etmeye, eğlenmeye uygun, parti havasında parçalar seçtik. Herkese mutlu yıllar dileriz!

21 Aralık 2023

Geçen hafta 2023'te çıkan çalamadığımız ama yeni ve ilginç albümlerden seçtiğimiz parçalarla devam ediyoruz. Bu hafta alışılmadık karışımlar, kaynaşımlar var çalma listemizde.

14 Aralık 2023

Yılın sonuna yaklaştık ve her zamanki gibi “best of”lar, “top 10”ler havada uçuşmaya başladı! Biz ise hala 2023’te çıkan müzikleri dinlemeyi bitiremedik. Yine öyle çok iyi çalışma var ki, sıralama yapmak ne mümkün. Bugünden başlayarak önümüzdeki birkaç hafta boyunca 2023’te çıkan ama listelerde pek karşılaşılmayan albümlerden seçtiklerimizi çalacağız.