Yaşayan Efsaneler - 1

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nde belli aralıklarla Fransız müziğinin yaşayan efsanelerinin iki binli yıllarda yayınladıkları albümlere göz atacağız. Bu haftaki programda Juliette Gréco, Charles Aznavour, Adamo, Brigitte Fontaine, Michel Sardou ve Hugues Aufray'in yakın dönem çalışmalarından örnekler dinledik. 

Juliette Gréco

Bu haftaki programı, artık doksan yaşını geride bırakan Fransız şansonunun "Grande Dame"ı Juliette Gréco ile açtık. Sanatçı, 2012 tarihli "Ça se traverse et c’est beau" adlı albümünde yer alan ve Paris’in Seine nehri üzerindeki ünlü köprülerinden söz ettiği C’est La La La adlı parçayı Marc Lavoine’la birlikte seslendirdi.  Gréco, iki binli yıllarda beş stüdyo albümü yayınlamış, en son 2013’te Jacques Brel şarkılarını yorumladığı "Gréco chante Brel"i piyasaya çıkarmıştı. Bu albümdeki düzenlemelerin çoğu Brel’in J’arrive, La chanson des vieux amants ve Bruxelles de dâhil birçok şarkısının bestecisi de olan eşi Gérard Jouannest'e aitti.  Yaklaşık bir ay önce, 16 Mayıs’ta, 85 yaşında hayata gözlerini yuman Jouannest'in bestelerine yer vereceğimiz özel programı önümüzdeki haftalarda dinleyebilirsiniz. Programa bir başka efsane isimle devam ettik: Charles Aznavour. Geçtiğimiz Mayıs ayında doksan dördüncü yaşını kutlayan sanatçı bu ay sonunda da Londra’da sahne alacak. İlerleyen yaşına karşın son derece üretken bir isim olan Aznavour, iki binli yıllara şu ana kadar tam beş stüdyo albümü sığdırdı .Bu hafta onun şimdilik son albümü olan 2015 tarihli "Encores’"an Avec un brin de nostalgie adlı parçayı dinledik.

Bir dönem birçok parçası Türkçeye de uyarlanan Adamo da, iki binli yılların en üretken isimlerinden biri. Sanatçı en son geçtiğimiz Şubat ayında “Si vous saviez” adlı yeni bir albüm yayınlamıştı. Programda, onun 2006’da piyasaya sürdüğü “La part de l'ange” adlı çalışmasından Olivia Ruiz’le düet yaptığı Ce George(s) adlı parçayı dinledik. Parça, Amerikalı ünlü aktör George Clooney nedeniyle tartışan bir çifti konu alıyordu. Olivia Ruiz sürekli Clooney’yi överken Adamo da "Ne var bu adamı bu kadar büyütecek, bir Clark Gable değil sonuçta" tarzı sözlerle geçiştirmeye çalışıyordu konuyu. Şarkıyla ilgili bir başka not da 2008’de Canal+ ‘de ekrana gelen Le Grand Journal programında parçanın kilibi George Clooney’ye de izletilmesi ve şarkının bulunduğu albümün kendisine hediye edilmesiydi.

Fransız müziğinin çılgın kadını Brigitte Fontaine iki binli yıllarda tam altı stüdyo albümüne imza attı . En son 2016’da "J'ai l'honneur d'être" adlı bir albüm yayınlayan Fontaine'in bu programda dinlediğimiz şarkısı Supermarket ise sanatçının 2011’de yayınladığı ve düetlere yer verdiği bir önceki albümünde yer alıyordu. Bu çalışmasında Grace Jones, M adıyla tanınan Mathieu Chedid, Alain Souchon ve Christophe gibi isimlerle düetler yapan Fontaine, bu parçada kendisi gibi sıra dışı bir kişiliğe sahip olan Belçikalı meslektaşı Arno ile bir araya gelmişti. Şarkı ilk olarak Fontaine’in 1995 tarihli "Genre Humain" adlı albümünün Japonya için özel olarak yayınlanan versiyonunda yer almıştı. 

Michel Sardou 2017’nin Ekim ayında yayınladığı "Le choix du fou" adlı albümle müziği bıraktığını ve artık yalnızca tiyatroya odaklanacağını açıklamıştı. Bu tip sözlere genelde pek sadık kalınmaz ama işin içinde inatçı karakteriyle tanınan Michel Sardou olunca bir kez daha düşünmek gerekiyor. Sardou’dan bu programda dinlediğimiz parçanın adı ise Le figurant. Kariyerine filmlerde figüranlık yaparak başlayan sanatçı, René Clement’ın 1966 tarihli Paris brûle-t-il ya da Türkçesiyle Paris yanıyor adlı filminde boy göstermişti. Bu anısına atıfta bulunduğu şarkı ayrıca, sinemaya figüran olarak emek veren herkese bir saygı duruşu niteliği taşıyor aynı zamanda. Parçanın sözleri Benoît Carré, müziği de Pierre Billon & Jean Mora ikilisine ait.

İhtiyar delikanlı sıfatını en çok hak eden isimlerden biri de Hugues Aufray. Doksan yaşına merdiven dayamasına karşın üzerinde deri ceketi, ayağında kovboy çizmeleriyle konserlerine devam eden sanatçı, iki binli yıllarda idolleri arasında yer alan Bob Dylan ve Félix Leclerc şarkılarını yorumladığı albümler yayınladı. Aufray, en son 2011’de bu kez kendi şarkılarının yeni düzenlemelerini içeren "Troubador since 1948" adlı bir albüm çıkardı. Bu haftaki programın son şarkısı da sanatçının ilk olarak 1961’de seslendirdiği, Santianna adlı İngiliz kökenli bir denizci şarkısından uyarlanan Santiano'ydu. Fransızca sözlerini Jacques Plantes'ın yazdığı şarkı, 2005’te yarışma programı Star Academy sayesinde yeniden gündeme gelmiş ve Fransız müzik listelerinin zirvesine yerleşmişti.

 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Juliette Gréco & Marc Lavoine C'est La La La Ça se traverse et c'est beau 3:16
Charles Aznavour Avec un brin de nostalgie Live Palais des Sports 2015 3:00
Salvatore Adamo & Olivia Ruiz Ce George(s) La part de l'ange 3:26
Brigitte Fontaine & Arno Supermarket L'un n'empêche pas l'autre 2:50
Michel Sardou Le figurant Le choix du fou 3:52
Hugues Aufray Santiano Troubador since 1948 3:43