Tim Dup, Hoshi, Clara Luciani: 2021'in ilkbahar & yaz albümleri

-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nün bu bölümünde, 2021'in ilkbahar ve yaz aylarında piyasaya çıkan albümlerden seçtiğimiz parçaları dinledik. Programda; Tim Dup, Hoshi ve Clara Luciani gibi genç sanatçıların yanı sıra Arno ve Yves Jamait gibi tecrübeli isimlerin de yepyeni çalışmalarına yer verdik.

Tim Dup

Bu haftanın açılşını Hoshi’nin Et même après je t’aimerai adlı parçasıyla yaptık. 1996 doğumlu sanatçı, yeni albümü "Etoile flippante"ı 18 Haziran’da piyasaya sürmüştü. İki binlerin başında piyasaya sadece soyadını kullanarak, Jamait adıyla giriş yapan Yves Jamait, özellikle 2006’da ikinci albümü "Le Coquelicot" ile büyük beğeni toplamıştı. İlham kaynakları arasında Maxime Le Forestier, Charles Aznavour ve Allain Leprest gibi usta isimlerin yer aldığı sanatçı, klasik şanson geleneğini devam ettiren şarkılarında yalnızlık, ayrılık, aşk ve melankoli gibi temaları ele alıyor. Sevilen şarkılarını yeni düzenlemelerle kaydettiği "Parenthèse 2" adlı albümünü 4 Haziran’da piyasaya sürdü Jamait. Sanatçının yirmi yıllık kariyerine damga vuran on iki şarkı yer alıyor bu çalışmasında.

1987 doğumlu Clio, kendi adını taşıyan ilk albümünü 2016’da yayınlamıştı. Ünlü yönetmen Eric Rohmer’in ölümünden bahsettiği nostalji yüklü parçası Eric Rohmer est mort dikkat çekiyordu bu çalışmada. Yeni albümü "L’amour hélas"ı ise Nisan ayının sonlarına doğru piyasaya süren Clio, on şarkıdan oluşan bu albümde Iggy Pop’la yaptığı bir düete de yer vermiş. 

Fransız caz müzisyeni Thierry Eliez, 2005’te, Michel Legrand’ın Claude Nougaro anısına hazırladığı "Legrand Nougaro" adlı albüme katkı sağlayan isimlerden biriydi. Legrand’ın da aramızdan ayrılmasının ardından, Fransız caz müziğinin bu iki önemli ismine saygılarını sunmak Eliez’e kaldı ve o da 25 Haziran’da "Sur l’écran noir" adlı albümü yayınladı. Sözleri Claude Nougaro, müziği ise Michel Legrand imzasını taşıyan on üç şarkı yer alıyor albümde ve Alain Chamfort, Celia Reggiani, JP Nataf ve Stella Vander gibi isimler eşlik ediyor Eliez’e bu parçalarda. Albümde yer alan şarkılardan biri de Le rouge et le noir – Kırmızı ve siyah. 1962 tarihli şarkının bu yeni düzenlemesinde Thierry Eliez’e Ceilin Poggi ve Paloma Pradal eşlik etmiş.

Kariyerine doksanların sonunda başlayan Ermeni ve İtalyan asıllı popüler müzik sanatçısı Hélène Ségara, yedinci stüdyo albümü "Karma"yı 11 Haziran’da yayınladı. Albümün, hayatın anlamını sorgulayan, işitsel bir uzun metraj film şeklinde tasarlandığı belirtiliyor. Albümdeki şarkılar Covid dönemi öncesinde yazılmış. Hélène Ségara bu yazım sürecinde, bir şeylerin değişeceğini hissettiğini belirtiyor ve şimdi, yaşanan bu değişimlerle ne yapacağımıza kendimizin karar vermesi gerektiğini ifade ediyor bu çalışmasıyla ilgili gerçekleştirdiği bir röportajda. 

Yeni albümü "Grand prix"yi geçen yıl piyasaya süren Benjamin Biolay, bu yıl düzenlenen Victoires de la Musique töreninden En İyi Erkek Sanatçı ve En İyi Albüm ödülleriyle ayrılmıştı. 2020’nin sonunda bu albümün beş şarkıyla genişletilmiş bir versiyonunu yayınladı Biolay. Bu parçalardan ikisinde Juliette Armanet ve Thérapie Taxi grubundan Adé eşlik etmiş kendisine. Adé’yle düet yaptığı Parc fermé’nin video kilibi de 24 Haziran’da yayınlandı. Temposu ve sözleriyle tam bir yaz parçası aslında bu. Paris’teki Rodin müzesinde çekilen video klip de tıpkı şarkı gibi son derece eğlenceli. 

2012 yılında kurulan Bon Entendeur grubu, ünlü parçalara yaptığı modern düzenlemelerle tanınıyor. Grubun, 1962 tarihli Françoise Hardy şarkısı Le temps de l’amour’a yaptığı remix, son albümleri "Minuit"de yer alıyor.

Kariyerinin başlangıcından itibaren Fransız Öpücüğünde parçalarına yer vermeye çalıştığımız Tim Dup, yeni albümü "La course folle"ü 11 Haziran’da piyasaya sürdü. Hip hop ve şansonu harmanlayan şarkılarla tanınan genç adam ama bu kez daha neşeli, daha hareketli parçalara yer verdiği bir yaz albümü hazırlamış müzikseverler için. Albümde ayrıca Aurélie Saada ve Anaïs Demoustier gibi isimlerle yaptığı düetlere de yer vermiş.

Biraz da önümüzdeki günlerde yayınlanacak albümlere göz atarsak, yaz dönemi olduğu için bir durgunluk söz konusu olsa da pandemi koşullarının hafiflemesi ve konserlerin başlamasıyla sonbaharda piyasa hareketlenecek gibi duruyor. Örneğin Fransız müziğinin genç yeteneklerinden Gauvain Sers, üçüncü stüdyo albümü "Ta place dans ce monde"u 27 Ağustos’ta piyasaya sürecek, BB Brunes grubundan tanıdığımız Adrien Gallo’nun ilk solo albümü ise 3 Eylül’de alacak müzik marketlerdeki yerini. Yine 3 Eylül’de Fransız müziğinin kendine has isimlerinden Arthur H.’ın yeni albümünü dinleme imkânına kavuşacağız. 17 Eylül’de ise Florent Pagny ve Emily Loizeau yepyeni çalışmalarıyla karşımızda olacak.  Bu yılki Victoires de la Musique töreninde "Umut Vadeden Sanatçı" dalındaki adaylardan biri olan Belçikalı Noé Preszow ise ilk albümü "À Nous"yu Nisan ayında yayınlamıştı. 1994 doğumlu genç sanatçının tarzı; Renaud, Saez ve Miossec gibi isimleri akıllara getiriyor. 

Mister Mat adıyla tanınan Mathieu Guillou, 2005’te armonika sanatçısı Ian Giddey ile birlikte Mountain Men adlı grubu kurmuştu.  Blues tarzını benimseyen ikili, 2016’ya kadar altı stüdyo albümü yayınladı. Mister Mat, 2019’da kariyerine tek başına devam etme kararı aldı ve ertesi yıl ilk solo albümünü yayınladı. Sanatçının ikinci albümü ise 18 Haziran’da çıktı piyasaya. Yine blues ve country altyapılı şarkılar yer alıyor bu albümde. Aynı zamanda albümden çıkan ilk single olan açılış şarkısı Au western history, nostalji dolu sözlerine rağmen oldukça neşeli bir melodiye sahip, tempolu bir parça. Mister Mat’in güçlü sesi ve tarzı da zaman zaman Johnny Hallyday’i getiriyor akıllara. 

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru, Belçikalı müzisyen Arno ile ilgili bir program yapmıştık. Sanatçının pankreas kanserine yakalandığını da belirtmiştik bu programda. Bu zorlu hastalıkla mücadelesine devam ediyor Arno ve bunu yaparken müziği de ihmal etmiyor. Geçtiğimiz yaz verdiği bir dizi konser sonrasında, bu yılın Mayıs ayında, sevilen şarkılarını piyano eşliğinde yorumladığı "Vivre – Yaşamak" adlı albümü yayınladı usta sanatçı. Ona bu çalışmasında, Fransız piyanist Sofiane Pamart eşlik etmiş.

2018’de yayınladığı ilk albümü "Sainte-Victoire"ın ardından Fransız pop müziğinin en sevilen isimleri arasında giren Clara Luciani, bu kısa süreye iki de Victoire de la Musique ödülü sığdırdı. 1992 doğumlu sanatçının yeni albümü "Cœur", müzik marketlerdeki yerini 11 Haziran’da aldı. Pop müzik altyapılı şarkılardan oluşan ve oldukça kolay dinlenen bir albüm bu, başka bir deyişle tam bir yaz albümü.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Hoshi Et même après je t'aimerai Étoile flippante 3:16
Yves Jamait Je passais par hasard Parenthèse 2 4:04
Clio Vertige L'amour hélas 2:37
Thierry Eliez & Ceilin Poggi & Paloma Pradal Le rouge et le noir Sur l'écran noir 2:52
Hélène Ségara I Love You Karma 3:41
Benjamin Biolay & Adé Parc fermé Grand Prix (Edition Deluxe) 3:56
Bon Entendeur & Françoise Hardy Le temps de l'amour Minuit 3:12
Tim Dup Juste pour te plaire La course folle 3:12
Noé Preszow J'entends d'ici À nous 3:24
Mister Mat Au Western History Du bonheur en retard 3:09
Arno & Sofiane Pamart Elle adore le noir Vivre 4:09
Clara Luciani Le reste Cœur 3:38