Portre: Camille

-
Aa
+
a
a
a

Bu haftaki programımızda, hayranlık uyandıran geniş repertuarında birbirinden farklı müzik türlerine yer veren; besteci, söz yazarı ve yorumcu Camille’in kariyerine yakından baktık. Programda sanatçının Ta douleur ve Allez, allez, allez gibi bilindik parçalarının yanı sıra Paris ve Tout dit gibi gizli cevherlere de yer verdik.

 

Camille

Belirli bir müzikal kategoriye dâhil etmenin güç olduğu o özel sanatçılar arasında yer alan Camille, 10 Mart 1978’de Paris’te dünyaya geldi. Annesi İngilizce öğretmeni, babası Hervé Dalmais ise bir müzisyendi. Yükseköğrenimini siyasi bilimler dalında tamamladıktan sonra, 2002 yılında, ilk albümü “Le sac des filles”’i piyasaya sürdü. Henüz genç bir kızken yazdığı Un homme déserté’yi de içeren bu albümdeki şarkılar, ilk etapta Björk ve Fiona Apple gibi kült şarkıcıları getiriyordu akıllara. Bu çalışmasıyla karışık eleştiriler almıştı Camille ama albümde yer alan Le Sac des filles ve Les Ex gibi parçalarla radyo programlarına kendine yer bulmayı başarmıştı. Albümdeki parçalardan biri de Paris adını taşıyordu. Paris’i terk edip Sevilla, Toulouse ya da Rio’ya taşınmayı planlayan ama sonunda mutluluğu yine Işıklar Şehrinde bulan bir kadının hikâyesini anlatıyordu şarkı.  Parçanın video klibinde de Seine nehrinde müzisyenler eşliğinde küçük bir teknenin içinde Paris’i boydan boya kat ederken izliyorduk Camille'i.

İlk albümü sonrasında Gérard Manset, Jean-Louis Murat ve Lokua Kanza gibi isimlerin vokalistliği üstlenen Camille. 2004 yılında bu kez bossa nova grubu Nouvelle Vague’ın ilk albümünde boy gösterdi. Müzik marketlerdeki yerini 2005’in 14 Şubat’ında alan ikinci stüdyo albümü “Le fil” (“İp”) ise tüm vücudundan vurmalı bir çalgı gibi yararlanma yeteneğine sahip bu genç kadının, ticari anlamda kayda değer ilk başarısını elde etmesini sağladı. Enstrüman olarak sadece ağzı ve elleri yardımıyla çıkardığı sesleri kullanmıştı sanatçı bu çalışmasında ve albümdeki şarkıları, arka planda yer alan si notası yardımıyla adeta birbirine bağlamıştı. Albümü bu bilgiden habersiz şekilde dinleyenler, albüm boyunca devam eden bu sesin teknik bir problemden kaynaklandığını düşünmüştü bu yüzden. Sonuçta albüm, Camille’i hem kendi jenerasyonunun en yenilikçi isimlerinden biri haline dönüştürdü hem de ona Constantin ve Victoire de la Musique gibi prestijli ödüller kazandırdı.  

2006’da, Avrupa’nın farklı ülkelerinin yanı sıra İsrail ve Kanada’da konserler veren Camille'in sesine, bu dönemde beyazperdede de rastladık. Örneğin 2006’da başrolünde Russell Crowe’un yer aldığı A Good Year – İyi bir yıl adlı filmde Les ex adlı şarkısı yer alıyordu. Bunun yanında 2007’de Brad Bird ve Jan Pavinka’nın yazıp yönettiği Oscar ödüllü animasyon Ratatouille’un orijinal müzikleri arasında bulunan Le festin – Ziyafet adlı şarkıyı da Camille yorumlamıştı. 2015’te ise The Little Prince – Küçük Prens adlı animasyonun Suis-moi ve Equation gibi orijinal şarkılarını seslendirmişti sanatçı. 

Camille, 2008 yılında yapımcılığını MaJiKer adıyla tanınan İngiliz müzisyen Matthew Ker'in üstlendiği üçüncü stüdyo albümü “Music Hole”’ü piyasaya çıkardı. Cats and Dogs ve Waves gibi İngilizce parçaların yer aldığı albümde, The Monk tarzı enstrümantal ya da Canards sauvages gibi Afrika ritimlerini kullanan eserler de dikkat çekiyordu. Fransa listelerinde beşinci sıraya kadar tırmanan bu çalışması Camille'e 2009’da “En İyi Albüm” dalında bir de Victoire de la Musique ödülü getirdi. Bu albümdeki parçalardan biri de, Xavier Dolan’ın 2016 tarihli Juste la fin du monde – Alt tarafı dünyanın sonu adlı filminin soundtrack’inde çıkmıştı karşımıza. Home is where it hurts adını taşıyan parçanın sözlerini Dominique Dalcan ile birlikte kaleme almıştı Camille, müzik ise yine kendisine aitti. 

2008’in Nisan ayında Le Printemps des Bourges festivaline katıldıktan sonra Cigale’de sahne alan Camille, bu konserlerde alışılagelmişin dışındaki performansıyla seyircilere bir kez daha parmak ısırttı. Bununla birlikte kariyeri boyunca sık sık farklı meslektaşlarıyla da bir araya geldi sanatçı. Örneğin; en son Christophe’un düetler albümünde onunla birlikte Petite fille du soleil adlı parçayı seslendirmişti. Bundan önce Adamo, Philippe Katerine ve Jean-Louis Murat gibi isimlerle yaptığı düetler de mevcut. Bunlardan biri için de 2008 yılında Étienne Daho’yla bir araya gelmişti Camille ve onunla birlikte Rendez-vous aux jardins des plaisirs adlı parçayı yorumlamıştı.

2010’da Jeanne Cherhal, La Grande Sophie ve Olivia Ruiz ile birlikte kurdukları Les Françoises adlı grupla konserler veren Camille, aynı yıl oğlu Marius'u dünyaya getirdi. 2011’de ise kayıtlarını akustik enstrümanlar eşliğinde gerçekleştirdiği “Ilo Veyou”’ adlı albümü yayınladı. Hamilelik günlerinden ve oğlunun doğumundan ilham almıştı Camille bu çalışması için ve çocukluk dönemine birçok gönderme bulunuyordu. Albümün ismi de I love you cümlesinin hecelerinin, farklı şekilde bir araya getirilmesiyle türetilmişti. Sanatçı, pop-folk tarzındaki bu çalışmasında yer alan Allez, allez, allez adlı parçayla 2013’te düzenlenen Victoire de la Musique töreninde “En İyi Şarkı” ödülüne layık görüldü. 

"Ilo veyou" albümünden tam altı yıl sonra, 2017’de yeni stüdyo albümü "OUÏ"ı piyasaya çıkardı Camille. Albümün kayıtları Fransa’nın güneyinde yer alan Villeneuve-lès-Avignon’da, on ikinci yüzyıldan kalma küçük bir şapelde gerçekleştirilmişti. Albümün ismi için hem “evet” anlamına gelen "oui" kelimesinden hem de "işitmek" anlamına gelen “ouïr” fiilinden esinlenilmiş, albümdeki şarkılar içinse tarentella, mazurka ve bourrée gibi eski Avrupa dansları ilham kaynağı olmuştu. Parçalarda politika ve ekoloji gibi temalara da değinmeyi ihmal etmemişti sanatçı. 

Camille'in şimdilik son stüdyo albümündeki parçalardan biri de Les loups – Kurtlar adını taşıyordu. Auvergne yöresine ait "bourrée" adlı eski bir halk dansından esinlenmiş parçanın müziği için sanatçı. Bununla birlikte şarkı, albümün çıkışından sonra ilginç bir polemiğe de konu oldu. Geleneksel müzikler konusunda uzmanlaşmış müzisyen Yvon Guilcher, parçanın kendisine ait 1997 tarihli Je mène les loups adlı eserden kopyalandığını iddia etti. Bu konuda maddi bir beklentisi olmadığını ancak en azından albümde besteci ve söz yazarı olarak kendi isminin yer alması gerektiğini belirtti Guilcher. Camille ise bu iddialara, şarkıyı ilk kez bir panayırda duyduğu ve kendisine bunun anonim bir şarkı olduğunun söylendiği şeklinde cevap verdi. Bu yüzden de şarkının sözü ve müziği için  “anonim” ifadesi kullanılmıştı albümde.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Camille Au Port Ilo Lympia 3:33
Camille Paris Le sac des filles 3:46
Camille La jeune fille aux cheveux blancs Le fil 2:17
Camille Ta douleur Le fil 3:07
Camille Le Festin Ratatouille 2:51
Camille Home is where it hurts Home is where it hurts (Remixes) 2:53
Camille Que je t'aime Ilo veyou 3:44
Étienne Daho & Camille Rendez-vous aux jardins des plaisirs Daho Pleyel Paris 4:37
Camille Allez, allez, allez Ilo Lympia 2:58
Camille Tout dit Ilo Lympia 3:51
Camille Je ne mâche pas mes mots OUÏ 2:37
Camille Les loups (tambour / voix) OUÏÏ 2:24