Pandeminin gölgesinde renkli bir ödül töreni: Les Victoires de la Musique 2021

-
Aa
+
a
a
a

Les Victoires de la Musique ödülleri, 12 Şubat gecesi, pandemi koşullarına rağmen gerçekleşen görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Biz de bu haftaki programımızda, bu törende ödül ya da adaylık alan sanatçıların parçalarından örnekler dinledik.

Pomme

"Fransa’nın Grammy’leri" olarak adlandırabileceğimiz Les Victoires de la Musique ödül töreninin bu yıl otuz altıncısı düzenlendi. Bu yılki ödül gecesinin başkanlığını, efsanevi rock grubu Téléphone’un solisti olarak üne kavuşan, daha sonra da kariyerine tek başına devam eden Jean-Louis Aubert yaptı. Açılış konuşmasında pandemi koşullarından dert yandı Aubert ve Fransa Kültür Bakanı Roselyne Bachelot’yu sanatçılara yeterince destek vermemekle eleştirdi.  Gecenin ilk ödülü, "En İyi Video Klip" dalında, Nous adlı parçası için çekilen kliple Julien Doré’ye gitti. "En İyi Kadın Sanatçı" dalında ise Aya Nakamura, Pomme ve Suzane aday gösterilmişti bu yıl. Ödülü, geçen sene "En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı" dalında ödüle layık görülen Pomme kazandı. 2019’da "Les failles" adlı bir albüm yayınlayan yirmi dört yaşındaki sanatçı, 2020’de bu albümün genişletilmiş bir versiyonunu sürmüştü piyasaya. 

"En İyi Kadın Sanatçı" dalındaki adaylardan biri Suzane’dı bu yıl. O da geçen seneki törende "En İyi Sahne Çıkışı" dalında ödül kazanmıştı. Pandemi koşullarından ötürü konserlerin iptal edilmesinden dolayı bu ödül bu yıl verilmedi. Suzane, geçtiğimiz haftalarda ilk stüdyo albümünün beş şarkıyla genişletilmiş bir versiyonunu sürmüştü piyasaya. Törende de bu şarkılardan biri olan L’apart vide’i seslendirdi. Sahne, şarkının adından esinlenilerek bir apartman dairesine çevrilmişti ve oldukça etkileyici bir performans çıktı ortaya.

Bu yılki Victoire de la Musique ödüllerinde en büyük başarıyı elde eden sanatçı Benjamin Biolay’di şüphesiz. "En İyi Erkek Sanatçı", "En İyi Albüm" ve "En İyi Şarkı" dallarında aday gösterilen Biolay, gecenin sonunda bu dallardan ilk ikisinde ödülü kazandı. "En İyi Erkek Sanatçı" dalında diğer adaylar Vianney ve Gaël Faye’dı. En İyi Albüm dalının adayları arasında ise yine Gaël Faye’ın yanı sıra Ben Mazué, Julien Doré ve Grand Corps Malade gibi isimlerin çalışmaları yer alıyordu. Benjamin Biolay, "Grand Prix" adlı albümüyle layık görüldü bu ödüllere. Geçtiğimiz haftalarda bu albümden çıkan ilk single olan Comment est ta peine’i dinlemiştik. Ödül gecesinde de bu şarkıyı seslendirdi sanatçı. İsminden de anlaşılacağı gibi otomobil temalı parçalar yer alıyor albümde ama bu temayı da aşkla buluşturmayı başarmış Biolay. Örneğin Comme une voiture volée adlı parçada, “Makyajsız halinle bile, çalıntı bir araba kadar güzelsin” diyor sevdiği kadına. 

Victoires de la Musique ödül gecesinde her yıl, o senenin başarılı sanatçıların dışında bir de mesleğe uzun yıllar katkı sağlayan bir isme "Onur Ödülü" veriliyor. Bu ödüle bu sene, önce Serge Gainsbourg’la birlikte daha sonra da tek başına, yaklaşık elli yıldır Fransız müziğine yaptığı katkılar nedeniyle Jane Birkin layık görüldü. Vanessa Paradis, Etienne Daho, Eddy de Preto ve Thomas Dutronc da onun en sevilen şarkılarını seslendirip güzel bir sürpriz yaptılar bu efsanevi sanatçıya.

Clou ismiyle tanınan Anne-Claire Ducoudray, ilk albümü "Orages"ı 2020’nin Eylül ayında piyasaya sürmüştü. 2018’den beri yayınladığı single’larla tanınmıştı genç kadın, hatta Yves Simon’la yaptığı düeti o zamanlar Fransız Öpücüğü'nde çalmıştık. Bu yıl, "En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcı" dalında adaydı Clou; Yseult ve Lous and The Yakuza’yla birlikte ve törende albümünün açılış parçası Jusqu'ici tout va bien'i seslendirdi.

Victoires de la Musique ödüllerine kısa bir ara verip bundan üç hafta öncesine gidecek olursak, 30 Ocak gecesi Fransa’yı Mayıs ayında düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edecek parçanın seçimi yapıldı. Hem izleyicilerin hem de jürinin oylarıyla verildi bu karar. Jüride de birkaç yıl önce Fransa’yı temsil eden Amir’in başkanlığında, Chimène Badi, Natasha St. Pier, André Manoukian, Jean-Paul Gaulthier ve Fransa’ya 1977’de son birinciliğini getiren Marie Myriam gibi isimler yer alıyordu. Sonuçta on iki şarkı arasından Barbara Pravi’nin Voilà adlı parçası seçildi. Fransız şanson geleneğini yansıtan bu güzel şarkının, günümüzde işin şov yanının daha ağır bastığı Eurovision'da ne kadar başarılı olacağını 22 Mayıs gecesi hep birlikte göreceğiz.

Yeniden Victoires de la Musique ödüllerine dönersek, "En İyi Şarkı" kategorisinde yarışan isimlerden biri olan Michel Jonasz törende, La maison de retraite – Huzurevi adlı şarkısını seslendirdi. 1985’te düzenlenen ilk seremoniden; "En İyi Erkek Sanatçı", "En İyi Şarkı" ve "En İyi Prodüksiyon" ödülleriyle ayrılmıştı Mr. Swing lakaplı sanatçı.

Bu yıl "En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı" ödülünü kucaklayan isim Yseult oldu. Aynı zamanda "En İyi Şarkı" dalında da Corps adlı parçasıyla yarışıyordu sanatçı. Kendini olduğu gibi kabul etme üzerine bir şarkı bu. Yseult kilolu bir kadın ve aynı zamanda siyahi. Bu yüzden hayatı boyunca birçok zorlukla karşılaşmış. Şarkısında da başkalarının, onun fiziksel özellikleri ve derisinin rengi konusundaki yargılarını önemsemediğini belirtiyor ve müzik piyasasının normlarına da isyan ediyor bir anlamda. Törende şarkıyı, kendisini gibi kilolu erkek ve kadınlardan oluşan bir grup dansçı eşliğinde seslendirdi otuz yaşındaki sanatçı. 

1992 doğumlu Cezayir asıllı Camélia Jordana, adını ilk olarak 2009’da Nouvelle Star adlı yarışma sayesinde duyurmuştu. Ertesi yıl, Fransa listelerinde yedinci sıraya kadar yükselen ilk albümünü yayınladı. 2015’ten beri çeşitli sinema ve televizyon filmlerinde de rol aldı. 2019’da ise "Lost" adlı çalışmasıyla "En İyi Dünya Müziği" albümü dalında Victoire de la Musique ödülüne layık görülen Jordana, dördüncü stüdyo albümü "Facile x Fragile"i 29 Ocak’ta piyasaya sürdü. Bu albümden çıkan ilk single olan Facile’in video kilibi yaz aylarından beri ekranlarda dönüyordu. Youtube’da da şimdiye kadar 9 milyonun üzerinde bir görüntülenme sayısına ulaştı.

"En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı" kategorisinde bu yıl; Hatik, Hervé ve Noé Preszow yarışıyordu. Ödülü kazanan isim ise Hervé oldu. 1991 doğumlu sanatçı; rap, hip hop ve elektronik müziği harmanlayan ilk EP’si "Mélancolie FC"yi 2019’da piyasaya sürmüştü. 2020’de ise ilk stüdyo albümü "Hyper" çıktı piyasaya. Hervé’nin canlı performansının bir boksörü andırdığı, sahneyi aynı bir ring gibi kullandığı söyleniyordu. Ödül töreninde de buna birebir şahit olduk ve sahnedeki enerjisiyle göz kamaştırdı Hervé. Çocukluk yıllarında bir futbolculuk geçmişi de olmuş genç adamın ama geçirdiği bir sakatlık yüzünden bu tutkusuna veda etmek zorunda kalmış. Geçen hafta piyasaya çıkan ilk stüdyo albümünün genişletilmiş bir versiyonu olan çalışmasına da bundan aldığı ilhamla "Prolongations – Uzatmalar" ismini koymuş. Bu albümde yer alan bazı şarkılarla Alain Bashung’un ilk dönemlerini de akıllara getiriyor Hervé.

Fransız slam müziğinin yetenekli isimlerinden Fabien Marsaud ya da sahne adıyla Grand Corps Malade, yeni albümü "Mesdames"ı 11 Eylül’de yayınlamıştı. Kadın meslektaşlarıyla yaptığı düetlerden oluşan bir çalışmaydı bu. Albümde Véronique Sanson, Suzane, Louane ve Laura Smet gibi isimlerle bir araya gelmişti Grand Corps Malade. Bu projesiyle ilgili “Çünkü gelecek, çok sevdiğimiz kadınlara ait” demişti. Albümden çıkan ilk single olan Mais je t’aime de, bu yıl ona düet yaptığı Camille Lellouche ile birlikte "En İyi Şarkı" ödülünü getirdi.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Gaël Faye Chalouper Lundi Méchant 3:35
Pomme Grandiose Les failles 3:15
Suzane L'appart vide Toï Toï II (Nouvelle édition) 3:32
Benjamin Biolay Comme une voiture volée Grand Prix 4:01
Clou Jusqu'ici tout va bien Orages 2:41
Barbara Pravi Voilà Voilà 2:57
Michel Jonasz La maison de retraite La Méouge, le Rhône, la Durance 3:44
Yseult Corps Noir 5:13
Camélia Jordana Facile Facile x Fragile 4:06
Hervé Rodéo Hyper - Prolongations 2:51
Grand Corps Malade & Camille Lellouche Mais je t'aime Mesdames 4:30