La Femme, Feu! Chatterton, Julie Zenatti: 2021'in ilk albümleri

-
Aa
+
a
a
a

Bu haftaki programımızı, 2021 yılında piyasaya çıkan yepyeni albümlerden seçtiğimiz parçalara ayırdık. Program boyunca hem Eddy de Pretto ve Jérémy Frérot gibi genç sanatçıların hem de Sheila ve Julien Clerc gibi tecrübeli isimlerin en son şarkılarını dinledik..

Julie Zenatti

Bu haftaki programa La Femme grubunun yeni albümünün açılışı parçası Paradigme ile başladık. 2016’da "Mystère" adlı albümü yayınlayan topluluğun, beş yıl aradan sonra piyasaya çıkan yeni albümleri de gerçekten oldukça başarılı. Grubun son çalışması geçtiğimiz haftalarda Açık Dergi'de de kendine "Haftanın Albümü" olarak yer bulmuş, İlksen Mavituna albümü "Saykodelik rock'tan synth-pop'a, spoken-word'den buluntu ses kayıtlarına heyecan verici bir prodüksiyon" sözleriyle tanımlamıştı.

Louise Attaque grubunun solisti olarak üne kavuşan Gaëtan Roussel, 2010’dan beri kariyerine solo olarak da devam ediyor. En son 2018’de "Traffic" adlı albümü piyasaya süren sanatçı, yeni albümü "Est-ce que tu sais"yi ise 19 Mart’ta yayınladı. Albümdeki şarkılar genelde karantina sırasında kaleme alınmış. On bir şarkıdan oluşan bu çalışmasında, Alain Bashung, Gérard Manset ve Jean-Louis Murat gibi usta isimleri akıllara getiriyor Roussel. İki de düet yer alıyor albümde. Camélia Jordana ve Alain Souchon’la bir araya gelmiş sanatçı bu şarkılarda.

Gerçek adı Sylvain Adeline olan, 1979 doğumu Syrano; rap, hip-hop ve şanson gibi farklı türleri harmanlayan ilk solo albümü "Musique de chambres"ı 2007 yılında piyasaya sürmüştü. İlham kaynakları arasında Björk, Nirvana, Jacques Brel, Georges Brassens ve Charles Aznavour’un olduğunu belirtmiş Syrano. Aynı zamanda Tim Burton evreninden de bir hayli etkilenmiş. O da en son 2016’da "Mysterium Tremendum" isimli albümü yayınlamıştı. Yeni albümü "Du goudron et du plumes" ise 19 Şubat ‘ta çıktı piyasaya. 16 şarkıdan oluşan bu albümdeki şarkı sözleriyle, France Inter sunucusu Jean-Louis Foulquier’nin kendisi için söylediği “Rap müziğin Jacques Brel’i” sözlerini ne denli hak ettiğini bir kez daha kanıtlamış Syrano. 

Henüz on yedi yaşındayken, Notre Dame de Paris müzikalinde oynadığı Fleur de Lys rolüyle üne kavuşan Julie Zenatti, müzikalin elde ettiği olağanüstü başarının ardından 2000 yılında ilk stüdyo albümünü yayınlamıştı. Bu dönemde aynı zamanda Notre Dame de Paris’deki rol arkadaşı Patrick Fiori’yle birlikteydi ve yedi yıl sürmüştü bu birliktelik. Yeni stüdyo albümü "Refaire danser les fleurs"ü 22 Ocak’ta piyasaya sürdü sanatçı. Yetmişli ve seksenli yılların pop müzik şarkılarını akıllara getiriyor albümdeki parçalar. O yıllarda, France Gall & Michel Berger ortaklığıyla meydana çıkan melodileri, günümüze taşımış adeta Zenatti.

Jérémy Frérot kariyerine, 2011’de Floria Delavega ile birlikte kurdukları Frero Delavega adlı grupla başlamıştı. Pop & folk tarzındaki ilk albümlerini 2014 yılında yayınlayan ikili, ertesi yıl piyasaya çıkan ikinci stüdyo albümlerinin ardından 2017’de kariyerlerine tek başına devam etme kararı aldı. Bunun ardından da Jérémy Frerot ilk solo albümünü 2018’de piyasaya sürdü.  Sanatçının ikinci stüdyo albümü "Meilleur Vie" ise bu yılın Ocak ayında aldı müzik marketlerdeki yerini. Fransa’daki ilk geniş çaplı karantina sırasında hazırlamış Frérot bu albümü. Yapımcılar arasında Julien Grenier ve Romain Joutard’ı görüyoruz. Sanatçının hem sesinin hem de müzik tarzının biraz daha olgunlaştığın söylemek mümkün bu çalışmasında. Bu albümden çıkan ilk single olan Vincha ve Laurent Lamarca imzalı Un homme; toplumda, erkekler için belirlenen normlara karşı çıkan bir parça.

Kariyerine 2000 yılında başlayan Raphaël’in dokuzuncu stüdyo albümü, "Haute fidelité", 5 Mart'ta piyasaya çıktı. Genelde rock müzik altyapılı şarkıların yer aldığı albümde, Clara Luciani, Pomme ve Feu! Chatterton grubunun solisti Arthur Teboul’la yaptığı düetlere de yer vermiş Raphaël. Albümün son şarkısı olan Norma Jean’i ise geçen yıl bu zamanlarda kaybettiğimiz Christophe’a ithaf etmiş. 

Altmışlı ve yetmişli yıllar Fransız pop müziğinin önemli yıldızlarından Sheila, yeni albümü "Venue d’ailleurs"den çıkan ilk single olan Tous yéyé ile bir hayli ses getirdi. Fransa’da altmışların başında Fransız müziğinin Anglosakson kökenli melodiler tarafından işgal edildiği bir yé-yé fırtınası yaşanmıştı, bu şarkıyla da kendisinin de ilk büyük çıkışını gerçekleştirdiği bu döneme atıfta bulunmuş Sheila. Zaten albüm de bir tür müzikal otobiyografi olarak niteleniyor. Eleştirmenlerden de oldukça iyi not alan bu çalışmasıyla seksenlerden beri ilk kez, Fransız müzik listelerinde yer bulmayı başardı sanatçı.

1993 doğumlu Eddy de Pretto, elektro-pop ve hip-hop tarzındaki ilk albümünü 2018 yılında piyasaya sürmüş ve büyük sükse yapmıştı. "A tous les bâtards" adlı ikinci albümünü ise 26 Mart’ta yayınlandı genç adam. Bu çalışmasında ağırlıklı olarak, otobiyografik parçalara yer veren sanatçı, aynı zamanda gençlerin gelecek korkusuyla yaşadığı depresyon ya da polis şiddeti gibi güncel konuları da ele almış

Biraz da önümüzdeki haftalarda yayınlanacak albümlere göz atacak olursak: 30 Nisan’da rock grubu Dionysos’un yeni albümü "Time Machine Experience" çıkıyor piyasaya. Topluluk bu albümde, sevilen şarkılarını farklı düzenlemelerle yorumlamış. 7 Mayıs’ta pop müzik sanatçısı Keen’V’nin on yedi şarkıdan oluşan albümü "Rêver" alacak müzik marketlerdeki yerini. Yine 7 Mayıs’ta Bertrand Belin’in canlı performans albümü "Concert at Saint Quentin"i dinleme imkanına kavuşacağız. 21 Mayıs’ta Arno, yeni albümü "Vivre"de popüler şarkılarını piyano eşliğinde yorumlayacak. 11 Haziran’da ise Fransız pop müziğinin yeni starlarından Clara Luciani, ikinci stüdyo albümü "Cœur" ile yaza sıkı bir giriş yapacak. Fransız popunun en tecrübeli isimlerinden biri olan ve kariyerine elli yılı aşkın bir süredir devam eden Julien Clerc ise, yeni albümü "Terrien"i 12 Şubat’ta piyasaya sürmüştü. Marc Lavoine, Didier Barbelivien, Bernard Lavilliers ve Carla Bruni gibi isimlerle çalışmış bu albümde sanatçı

Kariyerine doksanlı yıllarda başlayan Arman Méliès, bundan bir yıl önce "Roden Crater" adlı enstrümantal albümü yayınlamıştı. Elektronik müzik altyapılı bu albümü, 2020 Eylül’ünde, "Basquiat’s Black Kingdom" izledi. Yine enstrümantal parçaların yer aldığı albümde bu defa rock müziğe göz kırpıyordu Méliès. Sanatçı bu, bir nevi "Amerika üçlemesi" olarak nitelendirilebilecek seriyi, "Laurel Canyon" adlı albümle tamamlıyor. Yetmişli yıllar rock & folk parçalarını andırıyor albümdeki şarkılar. Birçok umut, hayal ve güçlü mesajla dolu bu dönem Méliès’i derinden etkilemiş. Albümdeki, kendi imzasını taşıyan Météores adlı şarkıda Fransız rock müziğinin tecrübeli isimlerinden Hubert Félix Thiéfaine'le düet yapmış sanatçı.

2021 yılı, Serge Gainsbourg’un otuzuncu ölüm yıldönümü. Son yıllarda Fransız televizyonlarındaki eğlence programlarında da sık sık rastladığımız caz müzisyeni André Manoukian da Gainsbourg’un yeniden gündeme geldiği bu dönemde, onun eserlerini piyano eşliğinde yorumladığı bir albüm çıkardı geçtiğimiz hafta. Albümdeki bazı şarkılar enstrümantal olarak kaydedilmiş bazılarına ise Camélia Jordana, Isabelle Adjani ve Melody Gardot gibi kadın vokaller eşlik etmiş. Albümde Elodie Frégé de, Gainsbourg'un Ce mortel ennui – Bu ölümcül sıkıntı adlı parçasını yorumlamış. Parçanın orijinali, sanatçının 1958 tarihli ilk stüdyo albümü "Du chant à la une"de yer alıyordu.

Son dönemin gözde Fransız pop & rock grubu Feu! Chatterton’un yeni albümü 12 Mart'ta piyasaya çıktı. Topluluk, ilk albümü "Ici le jour (a tout enseveli)"yi 2015 yılında yayınlamış ve büyük ses getirmişti. 2018’deki "L’oiseleur" adlı çalışmalarının ardından yayınladıkları "Palais d’argile"de, Alain Bashung ve Christophe’u hatırlatan bir şekilde rock ile elektronik müzik arasında geziyor grup ve makinalarla insan arasındaki ilişkileri inceliyor. Ekran bağımlılığı ve pandemi nedeniyle iyiden iyiye artan sosyal mesafelenme ya da uzaklaşma bu çalışmada ele alınan diğer konular. Albümden çıkan ilk single olan Monde nouveau – Yeni Dünya’da da tüm bunlardan bahsediyor Feu! Chatterton ve “Hepimiz kuruyorduk yeni bir dünyanın hayalini ama ellerimizle ne yapmayı biliyorduk ki” diyor şarkının nakarat kısmında.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
La Femme Paradigme Paradigmes 3:36
Gaëtan Roussel Je me jette à ton cou Est-ce que tu sais? 3:10
Syrano Ton parfum Du goudron et des plumes 3:31
Julie Zenatti Refaire danser les fleurs Refaire danser les fleurs 3:25
Jérémy Frérot Un homme Meilleure vie 2:38
Raphaël & Pomme Le train du soir Haute fidélité 4:10
Sheila Tous yéyé Venue d’ailleurs 3:27
Eddy de Pretto Bateaux-Mouches A tous les bâtards 3:37
Julien Clerc Comment tu vas? Terrien 3:20
Arman Méliès & Hubert-Félix Thiéfaine Météores Laurel Canyon 3:53
André Manoukian & Élodie Frégé Ce mortel ennui Les pianos de Gainsbourg 3:03
Feu! Chatterton Monde Nouveau Palais d'argile 3:35