Keşif: Jeanne Cherhal

-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nün bu haftaki bölümünü yakın dönem Fransız popüler müziğinin dikkat çeken isimlerinden Jeanne Cherhal'e ayırdık. Programda, sanatçının kendi albümlerinde bulunan şarkıların yanı sıra farklı meslektaşlarıyla yaptığı çalışmalara da yer verdik.

Jeanne Cherhal

1978 yılında Nantes kentinde dünyaya gelen Cherhal,  Björk ve Tori Amos gibi isimlerin etkisinde geçen bir çocukluk döneminin ardından felsefe eğitimi aldı. İlk sahne deneyimlerini doğum yeri Nantes’da bulunan TNT salonunda, Georges Moustaki konserlerinin açılış sanatçısı olarak yaşayan genç kadın, 2001 Kasım’ında şarkılarını, piyano eşliğinde seslendirdiği ilk solo turnesine çıktı. Bu turnede de neşe ile hüznü bir arada barındıran zekice yazılmış şarkı sözleri ve sahnedeki rahat tavırlarıyla izleyenleri kısa sürede cezbetmeyi başaran sanatçı, 2002’de bağımsız yapım şirketi Tôt ou Tard’la sözleşme imzaladı. Aynı yıl piyasaya çıkan bir canlı performans albümünüm ardından ilk stüdyo albümü “Douze fois par an”’ı 2004 yılında yayınladı. Programda bu albümlerde yer alan iki şarkıya yer verdik. Bunlardan ilki olan Roberto’da, çocukluk yıllarından itibaren suça bulaşan bir adamın hikâyesini anlatıyordu bize Cherhal. "Douze fois par an" albümünde bulunan Le petit voisin'de ise üst katında yaşayan komşusundan bahsediyordu bize sanatçı. 

Kısa saçları ve yazım tarzı nedeniyle akıllara ilk etapta Barbara’yı getiren Jeanne Cherhal aslında sıkı bir Jacques Higelin hayranı, hatta 2004’te kazandığı Victoire de la Musique ödülünü yakın dönemde kaybettiğimiz bu usta sanatçıya adamıştı. Programın başında dinlediğimiz Voilà isimli parçanın da yer aldığı üçüncü albümü “L’eau”’yu 2006’da piyasaya süren Cherhal, yapımcılığını Albin de la Simone’un üstlendiği albümle pop müziğe biraz daha fazla göz kırpsa da aynı zamanda toplumda tabu olarak görülen bazı konuları da ele almayı ihmal etmiyordu. 2007’de müzikal anlamda bir hayli benzeştiği Vincent Delerm’in Favourite Songs adını taşıyan bir dizi konserinde boy gösteren sanatçı, bu konserlerde Delerm ve Albin de la Simone ile bir Anne Sylvestre şarkısını da seslendirmişti. Les gens qui doutent adını taşıyan 1977 tarihli bu şarkı, geçtiğimiz günlerde sona eren Filmekimi'nde de gösterilen, Christophe Honoré imzalı Plaire, aimer et courir vite ya da İngilizce adıyla Sorry Angel filminin soundtrack’inde de yer alıyordu aynı zamanda. 

2007 yılında hayranlarıyla Olympia’da buluşan Cherhal, bu dönemde aynı zamanda birçok saygı albümünde de boy gösterdi. 2008’de Claude François’nın ölümünün otuzuncu yılı anısına yayınlanan albümde, sanatçının Une petite larme m’a trahi adlı şarkısını yorumladıktan sonra yine aynı yıl François Béranger anısına çıkarılan saygı albümünde de Rachel adlı parçayı seslendirdi. Bunların yanında, yine 2008’de Adamo’nun, sevilen şarkılarını düet formatında yeniden yorumladığı "Le bal des gens bien" adlı albümde, usta sanatçıyla bir araya geldi. 

Dördüncü albümü “Charade”’ı 2010’da piyasaya çıkaran Jeanne Cherhal, söz konusu albümde Benjamin Biolay ile ortaklaşa kaleme aldığı J’ai pas peur dışındaki tüm şarkı sözlerini kendisi yazdı. 2012 Mart’ında, Véronique Sanson’un “Amoureuse” adlı albümünün kırkıncı yılı şerefine, bu albümde yer alan on iki şarkıyı seslendirdiği bir resitalde sahne alan sanatçı, bu tecrübe sonrasında bir süredir ihmal ettiği piyanosunun başına yeniden geçti ve 2014 yılında J’ai faim, Comme je t’attends, Petite fleur ve Femme debout gibi son derece kişisel parçalara imza attığı “Histoire de J.”’yi yayınladı. 2017'nin Ocak ayında bir kez daha Olympia'da sahne alan Cherhal; aynı yılın Kasım ayında, Barbara'nın yirminci ölüm yıldönümü anısına hazırladığı ARBA adlı gösteride Lübnan asıllı müzisyen Bachar Mar-Khalifé ile bir araya geldi.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Jeanne Cherhal Voilà L'eau 3:30
Jeanne Cherhal Roberto Jeanne Cherhal 4:50
Jeanne Cherhal Le petit voisin Douze fois par an 3:00
Jeanne Cherhal & Vincent Delerm & Albin de la Simone Les gens qui doutent Favourite Songs 3:10
Jeanne Cherhal & Salvatore Adamo La nuit Le bal des gens bien 3:15
Jeanne Cherhal Rachel Tous ces mots terribles 2:21
Jeanne Cherhal Comme je t'attends Histoire de J. 2:39