Film Müzikleri - 2

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nde bu haftayı bir kez daha Fransızca film müziklerinden örneklere ayırdık. Programda Charles Aznavour'dan Alain Bashung'a, Camille'den Nana Mouskouri'ye farklı jenerasyondan sanatçıların parçalarına yer verdik. 

Programın açılışını Charles Aznavour ve Chimène Badi’den dinlediğimiz Mourir d’aimer ile yaptık. Başrollerinde Annie Girardot ve Bruno Padal yer aldığı 1971 tarihli film, ülkemizde Ölesiye Sevmek adıyla gösterime girmişti. On yedi yaşındaki öğrenicisiyle aşk yaşadığı gerekçesiyle yargılanan, otuz iki yaşındaki bir öğretmeni konu alan film ve aldığı hapis cezası nedeniyle 1969 yılında intihar eden Gabrielle Russier’nin gerçek hayat hikâyesine dayanıyordu. 

Yönetmenlik koltuğunda Mathieu Amalric’in oturduğu Barbara, geçtiğimiz yıl vizyona girmişti. Efsanevi Fransız şarkıcı Barbara’nın hayat hikayesini filme almak isteyen bir yönetmeni izlediğimiz filmin başrolündeki Jeanne Balibar, En İyi Kadın Oyuncu dalında bir de César ödülü kazanmıştı. Söz konusu filmde Barbara’nın birçok şarkısı yer alıyordu Bunlardan biri de Cet enfant-là adlı parçaydı. Barbara bu şarkıyı, uzun süre inişli çıkışlı bir ilişki yaşadığı müzisyen Roland Romanelli’nin, oğlu için yazmıştı. Barbara ile çalıştığı dönemde bir başkasıyla evlenen Romanelli’nin oğluyla tanışmayı, çocuk ancak yedi yaşına geldiğinde kabul etmişti Barbara ve bu şarkıyı da söz konusu tanışmanın ardından yazmıştı. Parçada: “Bu çocuk, ona benziyor, ondan bir şeyler almış, belki gülüşünü belki yürüyüşünü, bu çocuk tıpkı size benziyor ama onda, benden hiçbir şey yok” diyordu sanatçı, belki de biraz kıskançlık duygusuyla...

Film müziklerine ayırdığımız ilk programımızı Michel Legrand’ın Les moulins de mon cœur adlı parçasıyla açmıştık. Bu haftki program için de, müzikleri Legrand imzası taşıyan bir film seçtik yine: Les parapluies de Cherbourg ya da Şerburg Şemsiyeleri. En İyi Şarkı ve En İyi Müzik dâhil beş dalda Oscar’a aday gösterilen filmin başrollerinde Catherine Deneuve ve Nino Castelnuovo yer alıyordu. Filmde yer alan I Will wait for You adlı meşhur parçanın Fransızca versiyonunu ise bir dönem Michel Legrand’la çalışan Nana Mouskouri de yorumlamıştı. Hatta bu yorum yakın zamanda karşımıza, başrolünü Amy Adams’ın oynadığı Jean-Marc Vallée dizisi Sharp Objects’te de çıkmış, fakat bu kez filmdeki gibi romantik değil tam tersine oldukça karanlık bir atmosfer içinde dinlemiştik parçayı. 

1973 tarihl La valise isimli komedi filminde, başrolleri Michel Constantin ve geçen yıl aramızdan ayrılan Mireille Darc paylaşıyordu. Kendisini takip eden kişilerden kurtulmak için bir valizin içinde ülke dışına çıkması gereken bir ajanı konu alan bu eğlenceli filmin müzikleri Philippe Sarde imzasını taşıyordu. Bitiş jeneriği sırasında çalan Sarde bestesi ise aynı yıl Sylvain Lebel imzalı sözlerle Serge Reggiani tarafından seslendirilmişti . L'arabe isimli bu parça 1973 tarihli "Bon à tirer "adlı albümünde de yer alıyordu.

Son filmi The Death and Life of John. F. Donovan, şu sıralar Toronto Film Festivalinde gösterilen Kanadalı yönetmen Xavier Dolan’ın, bir önceki filmi Juste la fin du monde, ülkemizde Alt tarafı dünyanın sonu ismiyle gösterilmişti. Amansız bir hastalığa yakalanan bir adamın, bunu ailesine söylemek için yıllar sonra eve dönüşünü konu alan filmin oyuncu kadrosunda Gaspard Ulliel, Marion Cotillard, Vincent Cassel ve Nathalie Baye gibi isimler yer alıyordu. Dolan, her filminde olduğu gibi yine oldukça renkli bir soundtrack kullanmıştı. Filmin hemen başında dinlediğimiz Home is where it hurts adlı parçayı ise yakın dönem Fransız popüler müziğinin en sıra dışı isimlerinden biri olan Camille seslendiriyordu.

Programı 1999 yılına ait Pierre Jolivet filmi Ma petite entreprise'den seçtiğimiz bir parça ile kapattık. Sigortacısı tarafından dolandırıldığını fark eden bir adamın öyküsünü anlatan filmin başrollerde Vincent Lindon, François Berléand ve Rosdhy Zem gibi isimler yer alıyordu. Hatta Berléand, bu filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında César ödülü de kazanmıştı. Filmin orijinal müzikleri ise 2009 yılında hayata veda eden, Fransız pop rock müziğinin önde gelen isimlerinden Alain Bashung’a aitti. 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Charles Aznavour & Chimène Badi Mourir d'aimer A l'Opéra Garnier 3:30
Barbara Cet enfant-là Seule 3:08
Nana Mouskouri Les parapluies de Cherbourg L'enfant au tambour 3:21
Serge Reggiani L'arabe Bon à tirer 3:43
Camille Home is where it hurts Home is where is hurts (Remixes) 2:53
Alain Bashung Ma petite entreprise La tournée des grands espaces 4:09