Film Müzikleri

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nün bu haftaki bölümünde geçmişten günümüze beyazperdeye yansıyan Fransızca şarkılardan örnekler dinledik. Programda Michel Legrand imzalı Les moulins de mon cœur gibi klasiklerin yanı sıra bestesi genç müzisyen Louis-Ronan Choisy'ye ait Le Refuge gibi yakın tarihli parçalar da yer alıyordu.  

Bu haftaki programı Charles Aznavour ile açtık. Artık klasikleşmiş bir Michel Legrand bestesi olan Les moulins de mon cœur ya da İngilizce adıyla The windmills of your mind’ı yorumladı sanatçı. Kendisine piyanoda yine Legrand eşlik etti.  Parça ilk kez 1968’de The Thomas Crown Affair (Kibar Soyguncu) adlı filmde Noel Harrison yorumuyla yer almış, ilerleyen yıllarda onlarca sanatçı tarafından Fransızca ve İngilizce sözlerle yeniden yorumlanmıştı. Parçayı en son Xavier Dolan imzalı Tom à la ferme (Tom Çiftlikte - 2013) filminin ilk başında, Kathleen Fortin yorumuyla dinlemiştik. Programın ikinci parçası, Julie Delpy imzalı 2007 tarihli 2 Days in Paris (Paris’te İki Gün) adlı komedi filminden geldi. Söz konusu filmin soundtrack’inde dikkat çeken parçalardan biri Jean Moiziard imzalı Mes départements’dı. Moiziard için Fransız müziğinin gizli hazinelerinden biri demek yanlış olmaz. Sanatçının yetmişli yıllarda yayınladığı bir dizi albüme ulaşmak günümüzde bir hayli zor, bu albümler yalnızca internet üzerinden ikinci el plak olarak satılırken doksanlarda CD formatında basılan "Best Of" albümü ise tükenmiş durumda. Tarzı Georges Brassens’i andıran Moiziard, genellikle gitar eşliğinde seslendirdiği şarkılarıyla tanınıyor. Seksen yaşındaki sanatçı halen eşi Andrée ile birlikte Bourgogne’da yaşıyor ama artık müzik yapmıyor ve daha çok resimle uğraşıyor.

Filmlerinde müzik kullanımına fazlasıyla önem veren yönetmenlerden biri de François Ozon. Şarkıları oyunculara söylettiği 8 Kadın (8 Femmes - 2002) gibi yarı müzikal bir film de çeken yönetmen, benzer bir yöntemi 2009 tarihli Le refuge (Yuva) adlı filminde de uygulamıştı. Erkek arkadaşının aşırı dozdan ölmesinin ardından hamile olduğunu öğrenen bir kadının yaşadıklarını konu alan yapımın başrollerde Isabelle Carré ve Louis-Ronan Choisy yer alırken filmde yer alan besteler de Louis-Ronan Choisy’e aitti aynı zamanda. Filme ismini veren parçayı da yine Carré & Choisy ikilisi birlikte seslendirmişti.

Kariyeri boyunca müzikle olduğu kadar sinemayla da iç içe olan Serge Gainsbourg aynı zamanda bir dizi filmin yönetmenliğini de üstlenmişti. Bu filmlerin orijinal müziklerine de imza atan sanatçı, bazı şarkılarının video kliplerini de yine kendisi çekmişti. Biz bu programda, onun hayat hikâyesini konu alan Gainsbourg: Vie héroique (2010) adlı filmden bir parça dinledik. Yönetmenliğini Joann Sfar’ın yaptığı filmde Gainsbourg’u, Eric Elmosnino canlandırırken usta aktör aynı zamanda Gainsbourg’un bazı şarkılarını da yine kendisi seslendirmişti. Bizim bu filmden seçtiğimiz parça ise, filmde Gainsbourg’un sesiyle yer alan Valse de Melody idi. Sanatçının 1971 tarihli kült albümü "Histoire de Melody Nelson"da yer alan bu şarkı, günümüzde Gainsbourg’un anısını farklı konseptlerde verdiği konserlerle yaşatan Jane Birkin tarafından da seslendiriliyor.

Müzisyenlikle aktörlüğü bir arada yürüten bir başka isim de Benjamin Biolay. Gerçek hayatta Catherine Deneuve ve Marcello Mastroianni’nin kızları Chiara Mastroianni ile de bir süre evli kalan Biolay, 2011 tarihli Pourquoi tu pleures? adlı komedide ise evlenmek üzere olduğu kadından gerçekten hoşlanıp hoşlanmadığından emin olamayan bir adamı canlandırıyordu. Filmin orijinal müziklerinin bulunduğu albüm de yine Biolay imzasını taşıyordu. Sanatçı albümde aynı zamanda ilk olarak 1969'da yayınlanan bir Enrico Macias şarkısı olan Reste-moi fidèle’i de yeniden yorumlamıştı. Sözleri Jacques Demarny müziği de Macias imzalı parçanın Türkçe uyarlamasını, Pişman olacaksın adıyla Nilüfer de kendi yazdığı sözlerle seslendirmişti. 

 

Filmlerinde kullandığı müzikler konusunda oldukça hassas bir diğer yönetmen de Xavier Dolan. Yirmi dokuz yaşındaki Kanadalı sanatçı, aynı zamanda başrolünü de oynadığı 2010 tarihli Les amours imaginaires’de (Hayali Aşklar) aynı erkeğe aşık olan iki yakın arkadaşın hikayesini anlatıyordu. Son derece renkli bir soundtrack’e sahip filmde Dalida’dan Bang Bang ve France Gall’den Cet air-là gibi parçalar yer alıyordu. Filmdeki bir diğer Fransızca parça da Québec’li şarkıcı Isabelle Pierre’in seslendirdiği Le temps est bon’du. İlk olarak 1971’de yayınlanan şarkı, bir başka Kanadalı yönetmen Gilles Carles’ın Les Mâles isimli komedisinin orijinal müzikleri arasında da bulunuyordu.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Charles Aznavour Les moulins de mon cœur Michel Legrand & ses amis 5:04
Jean Moiziard Mes départements 2 Days in Paris 3:05
Louis-Ronan Choisy & Isabelle Carré Le refuge (Bristol Mix) Rivière de plumes 3:14
Serge Gainsbourg Valse de Melody Gainsbourg (Vie héroïque) 1:32
Benjamin Biolay / Enrico Macias Reste-moi fidèle Pourquoi tu pleures? / De musique en musique 2:55
Isabelle Pierre Le temps est bon Ballade pour Sergio Leone 3:33