Benjamin Biolay'den Hugues Aufray'e: 2020'nin yaz albümleri

-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nün bu bölümünü, 2020'nin yaz ayları boyunca yayınlanan albüm ve single'lara ayırdık. Programda; Benjamin Biolay, Jane Birkin, Hugues Aufray ve Rodolphe Burger gibi isimlerin yepyeni çalışmalarına yer verdik.

Benjamin Biolay

Yaz ayları müzik piyasasında genelde biraz durgun geçer. Bu yıl, bu durgunluk pandemi nedeniyle biraz daha hissedilir düzeydeydi. Yeni albümlerini sonbahar aylarına saklayan sanatçılar, yaz dönemini genellikle single’larla geçirdiler. Bunlardan biri de, Alex Kapranos ve Clara Luciani'nin seslendirdiği Summer Wine idi. Parçayı geçmişte, Nancy Sinatra ve Lee Hazlewood yorumlamıştı.

Fransız müziğinin günümüzdeki en üretken isimlerinden olan Benjamin Biolay, yeni stüdyo albümü "Grand Prix"yi 25 Haziran’da piyasaya sürdü. On üç şarkıdan oluşan albümdeki hemen hemen tüm parçaların sözü ve müziği Biolay’e ait. Albümün yapımcılığını da Pierre Jaconelli üstlenmiş. Albümden çıkan ilk single olan Comment est ta peine, Nisan ayında yayınlanmıştı. Parçanın video klibi de, siyah beyaz çekilmiş oldukça stilize bir çalışmaydı. Klibin yönetmenliğini Marta Bevacqua üstlenmişti.

Aldığı klasik müzik eğitiminin ardından, 2001’de popüler müziğe geçiş yapan Emily Loizeau, ilk albümü "Folie en tête"i 2005 yılında yayınlamıştı. Bu yılın Haziran ayında,  The Velvet Underground grubuyla üne kavuşan, daha sonra da kariyerine tek başına devam eden Lou Reed’in şarkılarını yorumladığı bir albümü piyasaya sürdü Loizeau. Hatırlayacağınız gibi 2013 yılında aramızdan ayrılmıştı Reed. Albüm öncesinde, gitarist Csaba Palotaï ve oyuncu Julie-Anne Roth ile Run, Run, Run adlı bir gösteriyi de sahnelemişti Emily Loizeau. Daha sonra da söz konusu gösteri, bir albüme dönüştü. Albümde Chelsea Girls, Small Town, Walk on the Wild Side ve Perfect Day gibi şarkıları yorumlamış sanatçı. Julie-Anne Roth da Lou Reed’den yapılan bazı alıntılara ödünç vermiş sesini. 

Bu yıl doksan birinci yaşını kutlayan Hugues Aufray, yeni stüdyo albümü "Autoportrait"yi 17 Temmuz’da yayınladı. Daha çok altmışlı yıllarda seslendirdiği Céline, Santiano ve Stewball gibi şarkılarla tanıyoruz onu ama Amerikan folk müziğine ve özellikle de Bob Dylan’a büyük bir hayranlık duyuyor sanatçı. Kariyeri boyunca Dylan’ın birçok şarkısını da Fransızcaya uyarladı. Yeni albümünde de bazı uyarlamalar yer alıyor Aufray’in. Bunlardan biri de aynı zamanda albümden çıkan ilk single olan Dan Tucker.  Orijinali Old Dan Tucker olarak da biliniyor ve 1843 yılına kadar dayanıyor şarkının hikâyesi. Georgia’da çiftçilik ve din adamlığı yapan, Dan Tucker adında gerçek bir karakteri konu aldığına dair söylentiler var. O bölgede yaşayan kölelerin, çok sevdikleri bu adam için yazdığı söyleniyor şarkıyı. Bir blackface topluluğu olan Virginia Minstrels tarafından popüler hale getirilmiş Dan Tucker. İlerleyen dönemde de Pete Seeger, Gid Tanner ve Bruce Springsteen de yorumlamış ve bir country müzik klasiğine dönüştürmüşler şarkıyı. 

1984 doğumlu İsrail asıllı Amir, ilk önemli çıkışını bu ülkede düzenlenen bir ses yarışmasında finale kalarak yapmıştı. İbranice şarkılardan oluşan ilk albümünü de 2011’de piyasaya süren sanatçı 2013’te bu kez Fransa’da düzenlenen The Voice adlı yarışmaya katıldı ve burada da üçüncü oldu. Bu sayede ismini Fransa’da da duyuran genç adam, 2016’da J’ai cherché adlı şarkıyla Fransa’yı Eurovision şarkı yarışmasında temsil etti ve ülkeye 2002’den beri en iyi derecesi olan altıncılığı getirdi. 2017’de yayınladığı üçüncü stüdyo albümünün ardından geçen yılın sonlarına doğru kariyerine ara verdiğini açıklayan sanatçı, bu yazın başında hayranlarına bir sürpriz yaptı ve La fête adlı bir single’la müziğe geri döndü. Bu aynı zamanda yeni bir albümün de müjdecisi. Tıpkı ismi gibi oldukça hareketli ve bir bayram atmosferi yaratan bir parçaya imza atmış Amir. Şarkının hem sözlerini hem de müziğini Nazim Khaled’le birlikte kaleme almış.

Altmışlı ve yetmişli yılların ikonlarından, Jane Birkin, Les jeux intérdits – Yasak oyunlar adlı parçasını geçen hafta piyasaya sürdü. René Clément'ın 1952 tarihli aynı adlı filmine bir gönderme söz konusu burada. Parçanın sözü ve müziği de Etienne Daho ve Jean-Louis Pierot ikilisinin imzasını taşıyor. Birkin’in yeni albümü müzik marketlerdeki yerini 20 Kasım’da alacak.

Son stüdyo albümünü 2016’da yayınlayan Julien Doré, bu çalışmasıyla Fransa’da bir numaraya kadar yükselmişti. Yeni albümü "Aimé" ise Eylül ayında piyasaya çıkacak. Bu albümden çıkan ilk single, La fièvre adını taşıyor. Melodi bakımından tam bir yaz şarkısı bu ama iklim değişimi gibi ciddi bir problemi ele alıyor. Şarkının video klibinde de, yine bu konuya atıfta bulunuluyor. 

Biraz da önümüzdeki haftalarda piyasaya çıkacak olan albümlere göz atacak olursak:  La fièvre'in de yer aldığı Julien Doré albümü "Aimé" 4 Eylül’de alacak müzik marketlerdeki yerini. 9 Eylül’de Cyril Mokaiesh "L’amour qui s’invente" adlı çalışmasını piyasaya sürecek. Johnny Hallyday’in ses ikizi olarak adlandırabileceğimiz Jean-Baptiste Guégan’ın yeni albümü "Rester le même" ise 18 Eylül’de yayınlanacak. Yine aynı tarihte şu ana dek yayınladığı single’larla dikkat çeken Clou’nun ilk albümü "Orages" çıkacak piyasaya. Fransız popüler müziğinin kült isimlerinden Dani’nin on yıl aradan sonra yayınlayacağı yeni stüdyo albümü "Horizon Dorés"ye ise 25 Eylül’de kavuşacağız. Ekim ayında Patrick Fiori, Francis Cabrel ve Barbara Carlotti, Kasım’da ise Calogero ve Jane Birkin’in yeni albümleri bekliyor olacak bizleri. Brüksel’de yaşayan yirmi yaşındaki Iliona ise, üçüncü single’ı Moins joli’yi 10 Temmuz’da yayınlamıştı. Siyah beyaz video klibiyle ve yarattığı nostalji duygusuyla akıllara Benjamin Biolay ve Françoise Hardy gibi isimleri getiriyor şarkı. 

1945 doğumlu söz yazarı, besteci ve yorumcu Gilles Servat, 1968 Mayıs’ı sonrasında Brötonya ile ilgili politik sorunları keşfetmiş ve o günden bu yana hem bu yöreye ait dilin, hem de farklı Kelt dillerinin savunucusu haline gelmişti. 1971 tarihli La Blanche Hermine adlı şarkıyla büyük ses getirmişti Servat. En son 2017’de "70 ans, à l’ouest" adlı bir albüm yayınlamıştı. Sevilen şarkılarını klasik müzik altyapılı düzenlemelerle yeniden yorumladığı albümü "A Cordes déployés" de 4 Eylül'de çıktı piyasaya. 1974’te L’hirondelle (Kırlangıç) adlı bir şarkı yazmıştı sanatçı. Politik içerikli bu parçada Kırlangıç, siyah beyaz renklere sahip Brötonya bayrağını temsil ediyordu. Yeni albümünde de bu parçayı, sözleri, yeni siyasi gelişmelere uygun şekilde bir miktar değiştirerek L’hirondelle revenue (Kırlangıç Geri Döndü) adıyla yorumlamış Servat. 

Seksenli yıllarda Kat Onoma adlı rock, caz ve deneysel müzik grubunu kuran Rodolphe Burger, 1993’ten itibaren, buna paralel olarak solo albümler de yayınlamaya başladı. En son 2017’de "Good" adlı albümü piyasaya sürmüştü. Yeni albümü "Environs" ise 26 Haziran’da piyasaya çıktı. Oldukça farklı türde şarkılar yer alıyor sanatçının bu çalışmasında. Christophe ve Bertrand Belin gibi meslektaşlarıyla yaptığı düetlere de yer verdiği albümde, Schubert’in 1828 tarihli Winterreise serisindeki son lied olan Der Leiermann’ı da yorumlamış Burger. Kimsenin dinlemediği, kimsenin farkına varmadığı, laterna çalan bir adamın hikâyesini anlatıyordu söz konusu eser.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Clara Luciani & Alex Kapranos Summer Wine Summer Wine 4:09
Benjamin Biolay Comment est ta peine? Grand Prix 5:05
Emily Loizeau Walk on the Wild Side Run, Run, Run 3:57
Hugues Aufray Dan Tucker Autoportrait 2:51
Amir La fête La fête 3:13
Jane Birkin Les jeux intérdits Les jeux intérdits 3:12
Julien Doré La fièvre La fièvre 4:02
Iliona Moins joli Moins joli 3:00
Gilles Servat L'hirondelle revenue À cordes déployées 3:48
Rodolphe Burger Leiermann Environs 3:34
Hugues Aufray Hasta luego Autoportrait 2:56