Anısına: Gérard Jouannest

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Fransız besteci ve piyanist Gérard Jouannest, geçtiğimiz Mayıs ayında, seksen beş yaşında hayata gözlerini yumdu. Fransız Öpücüğü'nün bu bölümünü, daha çok Jacques Brel ve Juliette Gréco ile yaptığı çalışmalarla tanınan bu değerli sanatçıya ayırdık.

1933’te Vanves’da dünyaya gelen Gérard Jouannest, 1946’da Paris konservatuvarını piyano dalında birincilikle bitirmiş. Çeşitli kabarelerde piyanist olarak çalıştıktan sonra 1957’de ünlü Les Trois Boudets kabaresinde görev almış ve burada Brel’le tanışmış. Zamanla onun için besteler yapmaya başlamış. 1959’da Brel’in gitar eşliğinde bestelediği ünlü şarkısı Ne me quitte pas’yı piyano ile yeniden düzenlemiş ve şarkı bugün bildiğimiz haline gelmiş. İkili birlikte birçok besteye imza atmış, Jouannest ayrıca Brel konserlerinde piyanist olarak da sahne almış. Brel 1967’de sahne hayatına son verince bu iş birliği de sona ermiş. 1988’de uzun süredir tanıdığı Juliette Gréco’yla evlenen Jouannest, bu tarihten itibaren onun için de birçok besteye imza atmış. Bu haftaki programı da bu bestelerden biriyle açtık. C’était un train de nuit adlı parçasıyla 2004 tarihli bir konser kaydında bizi gece treninde bir yolculuğuna çıkardı Juliette Gréco. Sanatçının 1998’de yayınlanan "Un jour d’été et quelque nuit" adlı albümünde yer alan bu parçanın sözleri Jean-Claude Carrière’e aitti. Programın ikinci parçası da Brel repertuvarının en önemli şarkılarından biri olan La chanson des vieux amants'dı. Sözleri Brel, müziği de Jouannest’e ait 1967 tarihli bu şarkı, ilerleyen yaşlarına rağmen birbirlerini sevmekten vazgeçmeyen bir çifti konu alıyordu. Şarkıyı, Juliette Gréco'nun 2004'te Olympia'da verdiği konserde gerçekleştirilen kayıttan dinledik.

Fransız Öpücüğü'nün bu haftaki üçüncü şarkısı Brel & Jouannest ortaklığının bir başka ürünü olan Mathilde'di. Mort Shuman imzalı Jacques Brel is alive and well and living in Paris müzikalinde de yer alan 1964 tarihli bu parça Shuman tarafından İngilizce sözlerle de seslendirilmişti. Sevdiği kadının eve dönmesinin haberini aldıktan sonra içi içine sığmayan umutsuz bir aşığı konu alan şarkı; Juliette Gréco, Gérard Berliner ve Florent Pagny gibi isimlerce de seslendirilmişti ama biz günümüz Fransız popüler müziğinin güçlü seslerinden Chimène Badi’nin yorumuyla dinledik.

Programın dördüncü şarkısı, Jacques Brel repertuvarının ünlü parçalarından biri olan ve yine Brel & Jouannest ikilisinin imzasını taşıyan On n’oublie rien'di. Brel şarkıda, "Hiçbir şeyi unutmayız yalnızca alışırız, hepsi bu" diyordu. Parça, Juliette Gréco ve Serge Lama gibi isimlerce de yorumlanmıştı, biz parçayı 1960’te İsviçre’de verdiği bir konser kaydıyla dinledik, Brel'e piyanoda yine Gérard Jounnest eşlik ediyordu.

Gérard Jouannest; Gréco ve Brel dışında Miossec ve Benjamin Biolay gibi genç jenerasyondan gelen meslektaşlarıyla da çalışmıştı. Sanatçı, iki binli yıllarda rap müzisyeni Abd Al Malik’in iki albümünün yapımcılığını üstlenmiş, bu albümlere aynı zamanda besteleriyle de katkı vermişti. Jouannest’in dört bestesinin yer aldığı 2008 tarihli "Dante", Fransa listelerinde on bir numaraya kadar yükselmişti. Bu haftaki programda albümün açılış parçası Roméo et Juliette’i dinledik. Shakespeare’in ünlü trajedisinden esinlenilen bu şarkıda Abd Al Malik (ya da asıl adıyla Régis Fayette-Mikano) gerçek bir Juliette ile, Juliette Gréco ile düet yapıyordu.

Gérard Jounnest imzasını taşıyan pek çok Jacques Brel şarkısı, yıllar boyunca farklı isimler tarafından yeniden yorumlandı. Juliette Gréco dışında Serge Lama, Pierre Bachelet ve Isabelle Aubret gibi pek çok ünlü sanatçı Brel’in ölümünden sonra onun eserlerini yeniden yorumladıkları albümler yayınladılar.  Bu sanatçılardan biri de farklı meslektaşlarına ait şarkıları seslendirmekten büyük keyif alan Florent Pagny’ydi. 2007’de yayınlanan "Pagny chante Brel" adlı albümde Brel’in on bir şarkısını yeniden seslendiren Pagny’nin bu albümünün en dikkat çeken şarkılarından biri de La chanson de Jacky idi. İlk olarak 1965’te piyasaya çıkan ve Jacky olarak da bilinen şarkı programın başında bahsettiğimiz Mort Shuman imzalı müzikalde de yer alıyordu. Parça, altmışlı yıllarda, Amerikalı şarkıcı Scott Walker, 1991’de de Marc Almond tarafından Shuman’ın yazdığı İngilizce sözlerle yeniden yorumlanmıştı. 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Juliette Gréco C'était un train de nuit Olympia 2004 4:02
Juliette Gréco La chanson des vieux amants Olympia 2004 4:23
Chimène Badi Mathilde Libres de Chanter 2:31
Jacques Brel On n'oublie rien En scènes 3:38
Abd Al Malik & Juliette Gréco Roméo et Juliette Dante 3:25
Florent Pagny La chanson de Jacky Pagny chante Brel 3:20