Koronavirüse karşı yeni önlemler: Sinema, tiyatro, düğün salonu, kahvehane, nargile kafe, spor salonu ve internet kafeler kapatılacak

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Daha önce bar ve gece kulüplerinin faaliyetlerini geçici olarak durduran İçişleri Bakanlığı, yayınladığı yeni talimatla yeni önlemler aldığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla 16 Mart saat 10.00 itibariyle de 81 ilde pavyon, diskotek, bar, gece kulüpleri geçici süreyle faaliyetlerini durdurdu.

Daha sonra bir talimat daha yayınlayan bakanlık, saat 17 Mart 00.00 itibariyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları,  her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetlerinin geçici bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.

Türkiye’de vaka sayısı 18

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından 118 ülkeye yayılan koronavirüsün tespit edildiği kişi sayısı 120 bini, virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı da 4 bin 200'ü aştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’da yaptığı açıklamada 16 Mart itibarıyla Türkiye’de tespit edilen vaka sayısını 18 olarak duyurdu.  Koca, Avrupa ve Amerika'dan Türkiye'ye dönen yurttaşlara tanı konduğunu ifade etti.

Alınan önlemler

- Türkiye’de ilkokullar, ortaokullar ve liseler 16-23 Mart tarihleri arasında tatil edildi, böylece ara tatil öne çekilmiş oldu. Öğrenciler ara tatil sonrası uzaktan eğitim almaya devam edecek.

- Umre'den dönenler de Ankara ve Konya'daki öğrenci yurtlarında karantina altına alınıp ayrı odalara yerleştirildi. Şüphelilerin hastaneye kaldırılıp testlerinin yapıldığı bildirildi.

- Halka ülke dışına seyahat etmemeleri uyarısı yapıldı.

- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni koronavirüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cami ve mescitlerde cemaatle namazlara ara verildiğini açıkladı.

- Münferit namaz kılmak isteyenler için camiler açık olacak.

- Virüsle mücadele kapsamında ilk olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde Yeni Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu. Konunun, tüm taraflarının katıldığı toplantılar yapılıyor.

- Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesindeki Halk Sağlığı Acilleri Operasyon Merkezi'nde 7/24 esasına göre çalışan ekipler oluşturuldu.

- Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi de "Korona Danışma Hattı" kurdu ve "Alo 184" üzerinden hizmet vermeye başladı.