İtalya’daki cezaevlerinde 'koronavirüs' isyanı: Yedi mahkum hayatını kaybetti, isyan yayılıyor

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Geçtiğimiz Cumartesi ile Pazartesi günleri arasında 10 hapishanede isyan çıktı ve Modena’da çıkan çatışmalarda yedi mahkum hayatını kaybetti. Olaylardaki ana sebep kısıtlanma korkusu.

(İtalyan gazetesi Il Post’ta yayınlanan bu haber Utku Uluer tarafından Açık Radyo için Türkçeye çevrilmiştir.)

İtalya’daki bazı hapishanelerde geçtiğimiz Cumartesi gününden bu yana pek çok protesto gerçekleşti. Olayların büyük kısmı koronavirüsün yayılması ile ilgili korku ve yetkililerin virüsün yayılmasını önlemek için aldıkları kısıtlamalar ile alakalı. Virüsün yayılmasının önüne geçmeye çalışan hükümet, 22 Mart tarihine kadar açık görüşleri askıya alıp sadece Skype ve telefonla yapılacak video görüşmelere izin vermişti. 

HAYATINI KAYBEDENLER VAR

İlk protesto haberi geçen Cuma Napoli yakınlarındaki Salerno’nun Fuorni hapishanesinden geldi; mahkumlar burada ilk olarak birinci kata zarar verip çatıya çıktılar. Pazar günü ise Modena’daki Sant’Anna hapishanesinden 7 kişinin öldüğü çok büyük bir isyan gerçekleşti. Öğleden önce hapishane içerisinde barikatlar kuran mahkumlar hapishanenin bazı kısımlarını da ele geçirmeye çalıştı. Bu sırada hapishanede bir yangın çıktı. Görevlilerin müdahalesi ile akşam saatlerine doğru isyan sonlandırılırken, 70 ila 80 kadar mahkûm başka bir hapishaneye nakil edilmek istenilenlerin bulunduğu avluyu ele geçirdi. Çıkan çatışma sonucu 7 mahkûm hayatını kaybetti. Bunlardan üçü çatışmaya katılanlar, dördü ise bu sırada nakledilemek istenilen mahkumlardan oldu. 4 mahkûm ağır yaralı olarak hastaneye sevke edilirken, mahkûmlar dışında 3 hapishane görevlisi ve 7 sağlık çalışanı da yaralılar arasında.  

PROTESTOLAR YAYILIYOR

Pazar ve Pazartesi günleri Poggioreale (Napoli), Frosinone, Vercelli, Alessandria, Palermo, Bari, Foggia, Pavia, Milano, Roma, Trani, Secondigliano, Rieti ve Bologna hapishanelerinde de çeşitli protestolar meydana geldi.

Pazar akşamı Pavia şehrindeki Torre del Gallo’da bazı mahkumlar 2 hapishane görevlisini etkisiz hale getirip anahtarlarını çalarak 10 kadar mahkûmu serbest bıraktı. Rehin alınan görevlilerden birisi daha sonra mahkumlar tarafından serbest bırakılırken, diğeri ise polis müdahalesi ile kurtarıldı.

Pazartesi günüyse Milano’nun San Vittore hapishanesinde 10 kadar mahkûm hapishanenin çatısına çıkıp kimi yerleri ateşe verdi. Foggia’daki hapishanede ise mahkumlar kısa bir süre için giriş kapısını ele geçirdi ve hapishaneden kaçanlar oldu. Repubblica gazetesinin haberine göre 30 mahkum daha sonra yakalanırken, 20 kadar mahkum ise halen aranıyor.

Palermo’nun Ucciardone hapishanesinde ise yine bir firar denemesi oldu ama kaçmaya çalışanlar polis tarafından engellendi. Diğer mahkumlar hücrelerinin demirlerine vurarak “Af! Af!” diye bağırırken, bir kısım mahkum ise açlık grevine başladı.

Yine Pazartesi Bologna’nın Dozza hapishanesinde mahkumlar yataklarını ateşe verdi ve bazı yerleri işgal etti. Benzer olaylar Roma’da da yaşandı. Kimi yerlerde mahkûm aileleri de protestoya dahil olurlen, Roma via Tiburtina ve via della Lungara’da yollar kapandı.