Dünya gezegenini yok ederken, yavaş çekimde Gazze

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Gazze'nin yanışını izlerken, aynı zamanda tüm gezegeni Gazze benzeri bir felakete çevirdiğimizi de hatırlamakta fayda var. Bu sadece göreceli yavaş çekimde oluyor.

""
Amir Cohen/Reuters

Şunu hayal edin: İnsanlık, Dünya'daki zamanında, bu gezegeni ve üzerindeki her şeyi yok etmenin iki farklı yolunu zaten buldu. Bunlardan ilki, elbette Ortadoğu'da devam eden kabusta bir kez daha gün yüzüne çıkan nükleer silahlardır. (Geçenlerde İsrailli bir bakan Gazze'ye nükleer bomba atmakla tehdit etti.) Öğrendiğinizde şaşırmayacaksınız, ikincisi ise 'iklim değişikliği' ya da 'küresel ısınma' dediğimiz şey, yani fosil yakıtların yakılması - zaten yanan dünyamızı umutsuzca aşırı ısıtmak için. - Kendi tarzında bu, gezegene nükleer bomba atılmasının ağır çekim bir versiyonu olarak düşünülebilir.

Başka bir deyişle, acı bir anlamda hepimiz artık Gazze'de yaşıyoruz. (Çoğumuz bunu henüz bilmiyoruz.)

Evet, eğer gerçekten Gazze'de yaşıyorsanız, hayatınız artık resmi olarak Dünya'da yaşayan (ya da ölmekte olan) bir cehennemdir. Eviniz yıkıldı, aile üyeleriniz yaralandı ya da öldürüldü, kaçtığınız hastane yok oldu. Ve bu hikaye ne yazık ki haftalardır her gün haberlerde başı çekiyor. Ancak bu süreçte, bir anlamda, daha da üzücüsü, çağımızın en derin cehennemi büyük ölçüde gözden kayboldu.

Tüm gezegenimizi Gazze'nin uzun vadeli, ağır çekim bir versiyonuna dönüştürme, onu neredeyse kelimenin tam anlamıyla ateşe verme ve insanlık (ve diğer birçok tür) için yaşanabilir bir yer olarak yok etme dürtüsünü düşünüyorum.

Evet, Orta Doğu'da devam eden felaketin ortasında, 1980'lerde mecliste iklim alarmını ilk kez veren bilim insanı James Hansen'ın
son çalışmasıortaya çıktı. Raporda, rekor sıcaklıklarınolduğu bu yılda gezegenimizin beklenenden daha hızlı ısındığını ileri sürdü. Yalnızca sekiz yıl önce Paris İklim Anlaşması'nda belirlenen, sanayi öncesi seviyenin 1,5 °C üzerindeki temel sıcaklık tehlikesi sınırına 2050 veya 2040'ta değil, 2030'da (hatta daha öncesinde) kolaylıkla ulaşılabilir. Bu arada bir başka araştırma, insanlığın 'karbon bütçesinin' - yani küresel sıcaklık artışını 1,5 °C veya altında tutarken atmosfere salabileceğimiz karbon miktarının - artık resmen sepette cehenneme gideceğini öne sürüyor. Aslında, Ekim ayına gelindiğinde, 2023'teki günlerin üçte birinde rekor kırılarak1,5 °C sınırı kırıldı; bu da şüphesiz ısı açısından  - ve evet, bunun ne kadar tekrar olduğunu biliyorum - başka bir rekor yılı olduğunu kanıtlayacak.


Dünyanın en büyük iki sera gazı salıcısı söz konusu olduğunda, Çin hala oldukça hızlı bir şekilde yeni kömür madenleri açarken, dünyanın en büyük petrol üreticisi olan ABD'nin 'şimdi ile 2050 arasında küresel olarak genişlemesini planladığı petrol ve gazın üçte birine' sahip olması bekleniyor. Ve gezegenin geri kalanı için haberler pek de iyi değil; içerdiği tehlikeler göz önüne alındığında, manşetlerde yer alması gereken bir haber bu. Böyle bir şans yok elbette.Gezegeni Ateşe Vermek

Aslında, pek fark etmediğinize bahse girerim ve buna şaşırmıyorum da. Sonuçta, dolaylı da olsa açıkça savaşa mahkum görünen bir ülkede, bugünlerde haberler bundan daha kötü olamazdı. Her geçen hafta daha da felaket bölgesine dönüşen Ukrayna var; ister Hamas'ı, ister Benjamin Netanyahu'yu dinliyor olun (Amerikan askeri faaliyetleri de bölgede artıyor) İsrail, Gazze ve Batı Şeria aynı şeyleri vaat ediyor ve bir de ABD ile Çin arasında bir 'soğuk savaş' var - evet, biliyorum, biliyorum, Başkan Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinpingaslında yakın zamanda buluştular ve iklim değişikliğide dahil olmak üzere sohbet ettiler- ama ilişkileri gerçekten geliştirmeye sıra geldiğinde nefesinizi tutmayın.

Ancak yine de bir anlığına Gazze'den uzaklaşırsanız, Orta Doğu'nun önemli bir bölümünün 1998'den bu yana - evet, 1998! - tarihi bir mega kuraklık yaşadığını fark edebilirsiniz. Fosil yakıtların yakılmasının neden olduğu ısınma nedeniyle, bölgeyi kavuran sıcaklıkların 'İran'da 16 kat, Irak ve Suriye'de ise 25 kat daha muhtemel' olduğuna inanılıyor. Bu arada, yanan Orta Doğu'dan Grönland'a atlayıp zıplarsanız, son yıllarda oradaki buzulların - evet, bunun dayanılmaz derecede tekrarlanan bir durum gibi göründüğünü biliyorum - rekor oranlardaeridiğini, gezegen genelinde deniz seviyesinin yükselmesine yardımcı olduğunu fark edebilirsiniz (aslında son 20 yılda beş kat daha hızlı). Ve unutmayın, bu yükseliş Arktik ve Antarktika'nın daha hızlı erimesiyle daha da hızlanacak ve belki de Kuzey Kutbu'nun küresel ortalamadan dört kat daha hızlı ısındığınıöğrenmek sizi şaşırtmayacaktır.

Tüm bunları 2023 bağlamına oturtma dürtüsü içindeyseniz, kendinize şu anda Kasım ayını sonlandırdığımızı hatırlatmanız gerekiyor; bu da bu yıl iklim değişikliğinin yol açtığı yıkımın nihai muhasebesinin henüz tam olarak yapılmadığı anlamına geliyor. Zaten rekor sıcaklıklar ve yangınlar, seller, aşırı kuraklık vb. ile dolu cehennem bir yıloldu. Muhtemelen şimdiye kadar unutmuşsunuzdur, ancak rekor düzeyde sıcak hava dalgaları ve yangınlar vardı - ve hayır, Avrupa'yı kasıp kavuran veya rekor düzeyde sel felaketiyle Yunanistan'ın bazı kısımlarını kavuranları düşünmüyorum. Biz Amerikalılar için Kanada'da eve çok daha yakın olanları düşünüyorum. Buradaki kontrol edilemeyen yangınlar Mayıs ayında başladıve Haziran ayının sonlarına doğru zaten tipik bir mevsimsel rekor kırmıştı; Ekim ayına kadar sürekli yandı (normal sezon toplamının dokuz katına kadar!) ve önemli miktarda duman dalgalarıyaydı. ABD'nin bazı bölgelerinde duman kirliliği rekorları kırdı.

İklim değişikliği ve bu ülke söz konusu olduğunda haberler pek de iyi değil. Evet, rekor yüksek değerlerin tam olarak sayılması gerekse bile bu yıl ABD'de ısı kayıtları hâlâ ay ay belirleniyor. Altıncı en büyük şehrimiz Phoenix'in 110 °C veya daha fazla sıcaklıklara (arka arkaya
31 kez) maruz kaldığı Gazze'deki kayıpların sıcak versiyonuna, çoğunlukla yaşlı ve evsizlerin ölümlerinde %50'lik bir artışayol açan ve evsizlerin sayısının neredeyse 600'e ulaştığı o 55 günüdüşünün. Biden yönetimi tarafındanküresel ısınmaya ilişkin yakın zamanda yayınlanan, kongre tarafından zorunlu kılınan bir rapor, bu ülkenin aslında küresel ortalamadan daha hızlı ısındığını ortaya çıkardı. Rapora göre, 'İklim krizi, kuzeydoğudaki şiddetli yağışlar nedeniyle su baskınlarından güneybatıdaki uzun süreli kuraklığa kadar ABD'nin tüm bölgelerinde aksamaya neden oluyor. Sabit olan sıcaklık; 'ABD'nin tüm bölgelerinde insanlar artan sıcaklıklar ve daha uzun süreli sıcak hava dalgaları yaşıyor'; gece ve kış sıcaklıkları gündüz ve yaz sıcaklıklarından daha hızlı artıyor.'Gezegensel Gazze mi?

Bazı küresel bağlamlar için, Ulusal Oşinografi ve Atmosfer İdaresi'ne göre 2022'de gezegeninatmosferdeki sera gazı konsantrasyonlarının kaydedilen en yüksek seviyede olduğunu düşünün. Okyanus sularının sıcaklıkları da aynı şekilde artarken deniz seviyeleri de üst üste 11. kez yükseldi! Ayrıca gezegende rekor kıran sıcak hava dalgaları da vardı ve her şey bu şekilde felaketle sonuçlandı.

Ancak bunların hiçbiri suyu tutamayacak (yoksa ateşi mi kastediyorum?), öyle görünüyor ki, 2023'e gelindiğinde, bu açıkça başka bir ısı rekoru kıracak. Sonuçta, Kasım 2022'den Ekim 2023'ün sonuna kadar her ay bunaltıcı bir sıcaklık rekorunun kırıldığını ve görünüşte son 125 bin yıldazirveye ulaşmadığını zaten biliyoruz. Bu yılın da benzer şekilde rekor kıracağı neredeyse kesin. Ve biz insanların hala fosil yakıt yaktığımız göz önüne alındığında, bunun tekrar gerçekleşmesi için 125 bin yıl daha beklememiz gerekmeyecek. Aslında 2024'ün gerçekten de başka bir küresel sıcaklık rekorukırma ihtimali var.

Peki gezegensel bir Gazze için bu nasıl, söyleyin bana? Ve yine de, ne tuhaftır ki, Orta Doğu'daki kabus ana akım medyada her gün dramatik bir biçimde, sıklıkla PBS NewsHour'dan Leila Molana-Allengibi cesur muhabirler tarafından aktarılırken, gezegenin yakılması en iyi ihtimalle, açıkça ikincil veya üçüncül, veya… peki, oradan olası sayıları doldurabilirsinizgerçeklik.

Üzücü gerçek şu ki; zamanlarını küresel ısınmanın ön saflarında harcayan yeterli sayıda muhabir yok ve hiçbir yerde 40'a yakın devlet kurumunun personelinin yakın zamanda Biden yönetiminin İsrail ve Gazze politikaları üzerine tartıştığı gibiiklim değişikliği politikasının zayıflığını protesto ettiğini görmüyorum. Molana-Allen gibi muhabirlerle her gece harap olmuş Gazze Şeridi'ne girerken (bu çatışmanın ilk ayında ölen 41 gazetecidenbahsetmiyorum bile), aşırı ısınan dünyamızda aynı şeyi yaptığımız geceler nadirdir. Çok az sayıda gazeteci, halihazırda evlerinden sürülen, benzeri görülmemiş sıcaklık, fırtına, sel ve kuraklık yaşayan (ve hatta bunlardan ölen) insanlara odaklanıyor.

Doğrudan alevlere adım atan çok fazla muhabir de yok. Bu durumda, fosil yakıt sondajı veya madenciliğinin kapsamını (veya kapsamının eksikliğini), şirketlerin onlardan rekor karlarelde ettiğini (mutlak devam eden servetler) ve CEO'larınınher yıl inanılmaz meblağlarelde ettiğini düşünüyorum. Ürünlerin vahşice yakılması atmosfere karbon salmaya devam ederken bile.

Ve unutmayın, fosil yakıt emisyonları hâlâ - bir kez daha fazlasıyla uygun görünen bir kelime - cehennem gibi yüksek. Evet, Uluslararası Enerji Ajansı bu tür emisyonların daha erkenolmasa bile 2030'dan önce zirveyeçıkmasını bekliyor. Yine de biz insanlar çok uzun bir süre (yine!) kömür, petrol ve doğalgaz yakacağız ve bu fosil yakıt şirketleri, hepimizin, çocuklarımızın ve torunlarımızın uzak geleceğe kadar hayatlarına zarar verirken, servet kazanmaya devam edecek.

Gazze'nin gerçekten Dünya üzerinde bir cehennem olduğuna şüphe yok. Ben bunu yazarken o küçük toprak parçasındaki ölüm sayısı (çoğu çocuk) zaten 11 bini aşmıştı. Bu arada, hastanelerden evlere kadar İsrail bombaları ve füzeleri, yaşayan (ya da ölmekte olan) alanların şaşırtıcı bir kısmını moloz yığınına dönüştürdü. Ve bu gerçekten de haber yapılması gereken bir dehşettir (tıpkı Hamas'ın İsrail'e yönelik ilk kabus saldırısı gibi). Ancak Gazze'nin yanışını izlerken, aynı zamanda tüm gezegeni Gazze benzeri bir felakete çevirdiğimizi de hatırlamakta fayda var. Bu sadece göreceli yavaş çekimde oluyor.

II. Dünya Savaşı, Eylül 1945'te sona erdi ve o zamandan bu yana - bitmek bilmeyen savaşlara rağmen - bunun başka bir 'dünya' versiyonu olmadı. Gazze ve Ukrayna hâlâ korkunç ama nispeten yerel, tıpkı bir zamanlar Kore ve Vietnam çatışmaları gibi.

Ancak, meydana gelen dehşet ve hasar ne olursa olsun, başka bir dünya savaşı olmasa da, dünyada bir savaş oldu ve olmaya da devam ediyor; yavaş çekimde küresel bir Gazze, enerjimizi harekete geçirmediğimiz sürece daha da kötüleşecek. Kömür, doğalgaz ve petrolden alternatif enerji kaynaklarına geçiş her zamankinden daha hızlı. Gerçekte bu, hepimizin savaşması gereken savaştır, bizi karşılaştığımız en kötü tehlikelerden uzaklaştıran değil.

Aslında, bu sefer gezegenin kendisinde bir savaş olsa bile, III. Dünya Savaşı hakkında konuşmaya başlamanın zamanı geldi.

*Tom Engelhardt'ın Common Dreams'de yayınlanan A Slow-Motion Gaza as We Destroy Planet Earth adlı makalesinden çevrilmiştir.