Dinleyicimizden açık mektup: Bu yıl Berlin’e hiç ama hiç kar yağmadı

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Almanya'da yaşayan dinleyicimiz Türkan Kentel iklim krizi kaynaklı kişisel gözleminde her yıl kar yağan Berlin'e bu sene hiç kar düşmediğinden bahsetti.

Fotoğraf: Türkan Kentel

Sevgili Ömer Madra,

Bugünkü Açık Gazete’de Avrupa’da bu yılın kış aylarında sıcaklık rekoru kırıldığını, hava sıcaklığının ortalamanın 3,5 derece üzerinde olduğunu söylediniz. Ben de naçizane kişisel gözlemimi yazayım dedim.

Uzun yıllardır Almanya’da yaşıyorum. 2000 yılında doğan bir kızım ve 2008 yılında doğan bir oğlum var. Yani kızım 20, oğlum ise 11 yaşında.

Kızımın yuva çağında onu kış aylarında yuvaya kızakla götürürdük. Hem de Berlin gibi büyük bir şehirde. Bütün çocuklar kızak ile gelirdi. Kızaklar yuvanın bahçesindeki bir sundurmanın altına park edilirdi. Şimdi 11 yaşında olan oğlum yuva çağına geldiğinde, yani 2010’dan itibaren, onu da kızakla götürmeye başladık. 2014 yılında kar o kadar azaldı ki, çocuğu sabah yuvaya zar zor kızakla götürüyorduk. Çünkü kızak az karda zor kayıyordu. Ama öğlene kadar kar eridiği için öğleden sonra oğlumu almaya gittiğimizde kızağı elimizde eve kadar taşımak zorunda kalıyorduk.

Kış aylarında hafta sonları yakındaki büyük parkın eğimli bir bölgesinde herkes kızakla kaymaya giderdi. Biz de giderdik. 2016-2017 kışında çok az kar vardı. Çok az kayılabildi. 2017-2018 kışında bu süre daha da kısaldı. Geçen sene neredeyse hiç olmadı. Bu yıl ise Berlin’e hiç ama hiç kar yağmadı.

Ekte o zamanlardan parkta çektiğim bir fotoğrafı gönderiyorum.

Sevgiler, selamlar

Türkan Kentel