Demokrasiyi Savunma Çağrısı: “Covid-19 krizi demokrasiyi tehdit ediyor”

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

500'den fazla siyasi ve sivil lider, demokrasiyi savunmak için açık çağrı içeren bir mektup imzaladı.

500'den fazla siyasi ve sivil lider, Nobel Ödülü sahibi kişi ve demokrasi yanlısı kurum, yaşamsal özgürlüklerimizin iktidardaki konumlarını sağlamlaştırmak için krizi kullanan hükümetlerin tehdidi altında olduğu konusunda uyararak demokrasiyi savunmak için açık çağrı içeren bir mektup imzaladı.

Stockholm merkezli Uluslararası bir kurum olan IDEA ve Washington-DC merkezli National Endowment for Democracy tarafından başlatılan ve 73 demokrasi savunucusu kurumun yanı sıra dünya çapında 13 Nobel Ödülü sahibi ve 62 eski devlet ve hükümet başkanı da dahil olmak üzere çok sayıda önde gelen siyasi ve sivil liderin desteğini alan “Demokrasiyi Savunma Çağrısı” adlı Açık Mektup, hem farkındalığı artırmayı hem de vatandaşları ve politika yapıcıları demokrasiyi korumak için harekete geçirmeyi amaçlıyor.

Mektupta, “Mevcut pandemi, demokrasi açısından müthiş boyutlarda bir küresel meydan okumayı temsil etmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki otoriterler COVID-19 krizini, demokrasiyi zayıflıkla damgalamak ve demokrasinin son birkaç on yılda elde ettiği gözle görülür kazanımları tersine çevirmek için yeni bir siyasi savaş alanı olarak görmektedir” denildi: “Demokrasi tehdit altındadır ve onu önemseyen insanlar, demokrasiyi savunma iradesini, disiplini ve dayanışmayı talep etmelidir. Mevzu bahis olan, her yerde insanların özgürlüğü, sağlığı ve haysiyetidir.”

Mektupta, otoriter rejimlerin iktidardaki konumlarını sağlamlaştırmak için krizi kullanmasının şaşırtıcı olmadığı, ancak yanı sıra bazı demokrasilerin yürürlüğe konan uygulamaların geri alınabilmesi için gereken önlemleri almadan acil durum yetkilerini devreye soktukları da belirtiliyor.

National Endowment for Democracy Başkanı ve imzacılardan Carl Gershman, “Bu eşsiz dayanışma örneğinin, demokrasinin tehdit altında olmakla birlikte ne kadar dirençli olduğunu da gösteren bir işaret olduğunu” ifade etti.

EED İcra Direktörü Jerzy Pomianowski mektup hakkında “Covid-19, demokrasiler ve demokratik dönüşümler açısından hem bir tehdit hem de fırsattır. EED olarak baskı rejimlerinde faaliyet gösterenler de dahil olmak üzere, paydaşlarımızın bu salgının getirdiği zorluklara yanıt vermede kullandığı yaratıcı yollardan etkilendik. EED, demokrasiyi savunmaya yönelik bu önemli küresel kampanyanın bir parçası olmaktan gurur duyuyor” diye konuştu.

Mektup tam metin için tıklayınız.

Dilekçeyi imzalayan örgütlerin ve kişilerin tam listesini de bulabilirsiniz.