Assange'a yaşatılanlar hepimizin başına gelebilir

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Yasaların egemen olmadığı küresel güvenlik devletine başkaldıran herkes hedef alınacak.

Karikatür: Mr. Fish

(Truthdig'de Chris Hedges imzasıyla 10 Şubat 2020'de yayınlanan bu yazı Semra Somersan tarafından Açık Radyo için çevrilmiştir.)

 

İspanyol Yüksek Mahkemesi, WikiLeaks kurucusu, yayıncı Julian Assange'ın Londra'da, Ekvator Elçiliğinde kaldığı günlerde, avukatları ve ziyaretçileri ile yaptığı görüşmelerin ses ve video kayıtlarını CIA'ye verdiği için İspanyol özel güvenlik firması Undercover Global'ın (UC Global) sahibi David Morales hakkında soruşturma açtı. Güvenlik firması aynı zamanda Assange'ı ziyaret eden herkesin pasaportunu da fotoğraflamış. Elçiliğe sokulmasına izin verilmediği için ziyaretçilerin girişte bırakmak zorunda olduğu telefonları, gelen çağrıları öğrenmek üzere açmış. Elçilikte, kabul alanında bırakılmasının şart koşulduğu laptoplardan, tabletlere, USB bellek çubuklarından diğer uygun tüm araç-gerece kadar hepsinin içindeki tüm verileri çalmış. Assange'ın misafirleri ile yaptığı toplantı ve görüşmeler hakkında ayrıntılı raporlar hazırlamış. Hatta işler o kadar ileri gitmiş ki firma, ziyarete gelen bir bebeğin altındaki bezi açıp doku alarak bebeğin, Assange'ın oğlu olup olmadığını anlamaya çalışmış. UC Global ayrıca CIA'in emriyle Londra'daki Ekvator Elçiliği'nde çalışan Ekvatorlu diplomatları da gözetlemiş.

Audiencia Nacional Mahkemesi'nin1 UC Global hakkındaki soruşturması, sızdırılan videolar, ifadeler, belgeler ve İspanyol El Pais ile İtalyan La Repubblica gazetelerinde çıkan raporlar, yeni küresel güvenlik devletini incelemek için bir pencere. Burada hukukun üstünlüğü tamamen konu dışı. Burada mahremiyet ve avukat/müvekkil gizliliği yok. Burada insanlar 24 saat gözetim altında yaşıyor. Burada gaddar iktidarın suçlarını açığa çıkarmaya yeltenenler, yakalanacak, kaçırılacak, hapsedilecek ve yaşama arzuları yok edilecek. Küresel güvenlik devleti, özel şirket ile umuma mahsusun korkunç bir birleşimi. Ve Assange'a yaptıklarını, yakında hepimize yapacak.

Gizlilik dereceli belgelerin yayınlanması ABD'de henüz suç değil. Eğer Assange ABD'ye iade edilir ve suçlu bulunursa, suç olacak. Assange bir Amerikan vatandaşı değil. Kurduğu WikiLeaks bir Amerikan yayın organı değil. Assange'ın ABD'ye iadesi, gücün/iktidarın iç işleyişine dair gazetecilik araştırmalarına son verecek. Yerine korkunç bir küresel şirket istibdatı gelecek, öyle ki burada sınırlar, vatandaşlık ve hukukun hiçbir anlamı olmayacak. Bir kere böyle bir yasal öncül konduğunda, gizlilik derecesi olan bir belgeyi, New York Times'dan alternatif bir web sitesine kadar, kim yayınlarsa yayınlasın, kovuşturulacak ve susturulacak.

Assange'ın suçlanmasındaki kanun ve uluslararası protokollerin apaçık hiçe sayılması bunun bir işareti. 2019'un Nisan ayında Ekvator Başkanı Lenin Moreno'un2 kaprisiyle, Assange'ın Londra'daki elçilikte kalmasına son verildi- ki Assange yedi yıldır burada yaşamakta ve siyasi mülteci olarak korunmaktaydı. Moreno, İngiliz polisinin diplomatik olarak korunan ve egemen toprak sayılan elçiliğe girip Ekvator'un sonradan vatandaşlığa kabul etmiş olduğu Assange'ı tutuklamasına izin verdi. (Assange halen Avusturalya vatandaşı.) İngiliz polisi, hiçbir suç işlememiş olan Assange'ı yakaladı ve İngiliz hükümeti de sözüm ona bir kefalet ihlali nedeniyle hapiste tutuyor.

Assange halen kötülüğü ile ün salmış yüksek güvenlikli HM Belmarsh Hapisanesi'nde. Zamanının çoğunu yalnız geçiriyor, genellikle ağır derecede sakinleştirilmiş durumda ve çeşitli fiziki sorunları için doktor bakımı görmesi engelleniyor. Avukatları, müvekkilleri ile görüşmelerine izin verilmediğini söylüyor. İki doktor ile birlikte, Assange'ı hapiste inceleyen Birleşmiş Milletler’in işkence özel raportörü Nils Melzer, uzun vadeli psikolojik işkenceden geçirilmiş olduğunu söylüyor. Melzer, Assange'ın Britanya, ABD, Ekvator ve İsveç tarafından “yargısal zulüm” gördüğünü, bir cinsel taciz vakasını uzatarak Assange'ı İsveç'e göndermeye çabaladığını belirtiyor. Assange, taciz vakasının, kendisini ABD'ye göndermek için bahane olarak kullanıldığını söylüyor. İngiliz polisi Assange'ı tutukladıktan sonra cinsel taciz vakası da düşürüldü.

Melzer, Amerika'ya gönderildiği takdirde, Assange'ın, ABD'nin Irak ve Afganistan'daki savaş suçlarını gösteren askeri ve diplomatik telgrafları, belgeleri ve videoları yayımlamış olması nedeniyle, Casusluk Yasası çerçevesinde 17 farklı suçlama ile son derece politize olmuş, göstermelik bir mahkeme süreci yaşayacağını söylüyor. Suçlamaların her biri yaklaşık 10 yıllık bir hapis süreci içeriyor ve ek olarak Assange'ın hükümet bilgisayarlarına girmeyi (hacklemeyi) planlamış olması nedeniyle azami 5 yıllık bir hapsi daha olacak. ABD'ye gönderilip gönderilmemesi bağlamındaki celse 24 Şubat günü Londra'da Woolwich Kraliyet Mahkemesi'nde3 yapılacak. Mahkemenin yaklaşık bir hafta devam etmesi ve bir aradan sonra 18 Mayıs'tan itibaren devam edip üç hafta daha süreceği belirtiliyor.

Irak ve Afganistan ile ilgili Amerikan askeri kayıtlarından 250 bin diplomatik telgraf ile Guantanamo Körfezi'nde hapis 800 kişinin değerlendirilmesi ve 2007’de, havadaki bir Amerikan helikopterinin Bağdat'ta meydanda konuşmakta olan bir grup sivili, iki çocuk ve iki Reuters çalışanı gazeteciyi vurup öldürürken şakalaşmasını kaydeden “Dolaylı Cinayet” videosunu (Collateral Murder) WikiLeaks yayımlamıştı. Belgeleri 2010 yılında WikiLeaks'e veren Chelsea Manning, o zaman bilinen ismi ile Bradley Manning, Amerikan Ordu istihbaratında çalışan, nispeten alt düzey bir uzmandı. Son derece öfkeli bir grup, Amerikan istihbarat cemaati, Assange'ı Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki, “gizlilik dereceli bilginin en büyük riski”ne neden olmakla suçlamıştı. Manning, 2013 Ağustos ayında casusluk suçlaması ile tutuklanıp askeri cezaevinde 35 yıla mahkûm edildi. 2017 Ocak ayında Başkan Obama, Manning'i affetti. Ancak geçen yıl büyük jüri önünde WikiLeaks hakkında tanıklık etmeyeceğini söyleyen Manning tekrar hapse atıldı ve halen hapis. Gel gör ki WikiLeaks'in belgelediği savaş suçları nedeniyle tek bir kişi dahi suçlanmadı.

Öte yandan Assange, Demokrat Parti Ulusal Komitesi ile Parti'nin üst düzey görevlilerinin 70 bin elektronik postasına izinsiz olarak eriştiği için onları da kendine düşman etti. Elektronik postaların çok büyük bir kısmı, seçim öncesi Hillary Clinton'un seçim kampanyasını yürüten John Podesta'nın4 hesabından alınmıştı. Mektuplar Suudi Arabistan ve Katar İslam Devleti'nin, Clinton Vakfı’nın en büyük iki destekçisi olduğunu, vakfa milyonlarca dolar bağışta bulunduğunu gösteriyordu. Goldman Sachs, konuşma yapması için Hillary Clinton'a 657 bin dolar vermişti; bu o kadar yüksek bir miktar ki ancak rüşvet olarak algılanabilir. Ve e-postalar Clinton'ın sürekli yalan söylediğini ortaya koyuyordu. Örneğin, Hillary Clinton mektuplarında, finans sektörü elitlerine sürekli olarak “açık ticaret ve açık sınırlar” istediğini söylüyor; Wall Street'teki icracıların ekonomiyi yönetmekte en yetkin kişiler olduğunu vurguluyordu -ki bunlar seçim kampanyasındaki konuşmaları ile tamamen ters düşüyordu. Yine bu yazışmalardan ortaya çıkan bir başka ilginç ve önemli bilgi de Hillary Clinton'ın, seçim öncesi Cumhuriyetçi Parti içindeki aday yarışmasında, Donald Trump'ın kazanması için uygun kişileri etkilemeye çalıştığını gösteriyor. Yine seçim öncesi süreçte adaylar arasında yapılan açık oturum tartışmasında sorulan soruları Clinton'ın önceden öğrendiği ortaya çıktı. Ve Libya'daki savaşın esas mimarı olarak Hillary Clinton ismi görünüyordu, çünkü Hillary Clinton bu savaşın kendi adaylığını parlatacağını, seçimi kazanmasına yardım edeceğini düşünüyordu.

Gazeteciler bu bilginin, aynen savaş hakkındaki bilgiler gibi gizli kalması gerektiğini düşünebilir, ama o zaman da kendilerine “gazeteci” diyemezler.

Demokrat ve Cumhuriyetçi parti liderleri, Assange'ın iadesi ve hüküm giymesi için yapılan haçlı seferlerinde birleşmiş durumdalar. Geçen seçimi kaybetmesinin suçunu Rusya'ya yükleyen Demokrat Parti, Podesta'nın yazdığı elektronik postaların, Rusya'da, hükümetin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini iddia ediyor. Ancak FBI'ın eski direktörü James Comey5 bu elektronik postaların WikiLeaks'e muhtemelen bir aracı tarafından verildiğini kabul etti; Assange da bunların devlet içindeki birileri tarafından verilmediğini söyledi.

WikiLeaks, Amerikan imparatorluğunun iktidarını nasıl kötüye kullandığını ve suçlarını açığa çıkarmakta bütün örgütlerden çok daha önemli bir rol oynadı. Savaş kayıtları ve Podesta'nın elektronik postalarına ek olarak, CIA ve Ulusal Güvenlik Ajansı'nın Fransız seçimleri dahil, diğer yabancı seçimlere müdahale ederken kullandığı korsanlık araçlarını açığa çıkardı. İngiltere Parlamentosu'ndaki İşçi Partili üyelerin, İngiliz İşçi Parti lideri Jeremy Corbyn'e karşı yürüttüğü iç komployu gün ışığına çıkardı. Edward Snowden'ın Amerikan istihbaratının, tüm ABD halkını nasıl gözetim altında tuttuğu açıklamalarından sonra Amerika'ya sınır dışı edilmemesi için Hong Kong'dan Moskova'ya kaçmasına yardım etti. (Snowden'ın Amerikan istihbaratı hakkındaki açıklamaları, Assange'ın da ABD insan avı hedef listesinde olduğunu göstermişti.)

İspanyol mahkemesinin soruşturması, Morales ve UC Global'ın, Assange'ın mahremiyetini ihlal etmesi ve avukat/müşteri arasında sır kalması gereken bilgileri açıkladığı için suç duyurusunda bulunmuş olması nedeniyle başlatılmıştı. WikiLeaks kurucusu Assange, UC Global firmasının görevini kötüye kullanmaktan, rüşvet almaktan ve para aklamaktan da suçlu olduğunu söylüyor.

El Pais gazetesine göre, Morales bazı çalışanlara hem sözlü hem de yazılı olarak, her ne kadar Ekvator Başkanı Rafael Correa'nın onu, bunun için işe aldığını söylese de, Avustralyalı aktivistin elçilikte yaptığı toplantılar hakkında belge, görüntü ve ses kayıtlarını aynı zamanda Amerikalılara da yolladığını iddia etmiş.

Gazeteye göre, İspanya'nın güneyinde Jerez de la Frontera merkezli şirket, her ne kadar Ekvator istihbarat servisi, Senain tarafından işe alınmışsa da, Morales, çalışanlarından bir kaç defa Amerikan istihbaratı ile ilişkisini gizli tutmalarını istemiş.

Yine El Pais'e göre, “UC Global'ın sahibi Morales, tam da Assange'ın diplomatik bir pasaport ile Ekvator elçiliğinden çıkarılıp başka bir ülkeye götürülmesinin planlandığı bir zamanda, Ekvator gizli servisinin başkanı Rommy Vallejo ile hakkında casusluğun söz konusu olduğu Assange arasında bir toplantı yapılmasını talep etmiş.” Bir müddet sonra gazetenin danıştığı UC Global şirketinin kaynakları, “Assange, bu girişimi, bir yenilgi olarak anlaşılacağı ve ortaya bir dolu komplo teorisinin çıkmasına yol açacağını söyleyerek reddetmiş. Morales, çalışanlarına ABD istihbaratı ile ilişkilerinin gizli tutmalarını söylemiş.”

Assange'ın avukatlarını da içeren Vallejo ile toplantı 21 Aralık 2017 günü gerçekleşmiş. Güvenlik firması elçiliğe yerleştirdikleri mikrofonlar ve kameralar aracılığı ile tüm toplantıyı kaydetmiş. El Pais'e göre, muhtemelen elçiliğe yerleştirilmiş “bir dış erişim noktası” sayesinde, CIA plandan derhal haberdar olmuş. Ertesi gün ABD, Assange'ın tutuklanması için uluslararası bir emir çıkarmış.

Yangın söndürücülerin içine ve Assange'ın zaman zaman dinlenmemek, kaydedilmemek için gittiği kadınlar tuvaletine mikrofonlar konmuş. CIA'nın dış noktalardan lazer mikrofonlar aracılığı ile yaptığı kayıtlardan daha iyi ses kalitesi alabilmesi için elçilikteki pencereler özel bir muameleden geçirilmiş.

Assange'a elçilikte sığınma izni veren Rafael Correa'nın yerine Ekvator başkanı olarak Moreno seçilince (2017), yayıncıyı elçilikten çıkmaya zorlamak için yoğun bir kampanya yürütülmüş. Assange her gün taciz edilmiş, interneti kesilmiş ve hemen tüm ziyaretçi izinleri kaldırılmış.

Kumarhane sermayedarı Sheldon Adelson ve onun Las Vegas Sands isimli şirketi için özel güvenlik sağlayan UC Global, Trump'ın yakın arkadaşı ve Cumhuriyetçi Parti'nin en büyük bağışçılarından Adelson'ı kullanarak, kulis faaliyetleri ile Trump yönetimi ve o zamanki CIA Başkanı Mike Pompeo'ya, Assange'ın öncelikli hedef yapılması için kulis faaliyetinde bulunmuş.

El Pais gibi La Repubblica da UC Global'ın elçilikteki gözetiminden önemli klasörler, kayıtlar ve başka bilgiler edinmiş. Bunların arasında Assange'ın fotoğrafları, doktor, gazeteci, siyasetçi, ünlüler ve kendi hukuk ekibi ile yaptığı görüşmelerin kayıtları var.

“Repubblica'nın eriştiği video ve kayıtlar, Julian Assange, WikiLeaks gazetecileri, avukatları, doktorları ve muhabirlerinin elçilikteki özel hayatının aşırı ihlaline dair verileri ortaya koyuyor ve böyle hasmane bir ortamda gazeteci kaynakları ve malzemelerini korumanın imkansızlığını gösteren şok edici bir vaka” diye yazmış İtalyan gazetesi. “Assange'ın mülteci olması nedeniyle korunduğu göz önüne alınır ve elde edilen bilgilerin ABD tarafından kullanılarak onun İngiltere dışına çıkarılıp 175 yıl hapse mahkûm edilebileceği riskini barındırdığı da düşünülecek olunursa, bu operasyonun ne kadar korkunç olduğu ortaya çıkar: ABD hükümetinin, Afganistan'dan Irak ve Guantanamo'ya kadar savaş suçları işlediğini ve işkence yaptığını gösteren gizli belgelerin yayımlanması.”

DİPNOTLAR:

1 Audiencia Nacional Mahkemesi: İspanya Yüksek Mahkemesi: Merkezi Madrid’te olan bu mahkeme tüm İspanya çapında davalara bakar. Bazı suçlar konusunda ihtisaslaşmıştır. Örneğin para sahtekarlığı, bazı ticari suçlar, birden fazla bölgede işlenmiş suçlar, terörizm, kraliyet ailesine karşı işlenmiş suçlar vs. (wikipedia)

2 Lenin Moreno: 2017’den bu yana Ekvator devlet başkanı. 2007-2013 yılları arasında Rafael Correa'nın yardımcısı. 2017'de başkan seçildi. Ekşi Sözlük'te ayrıca kötürüm ve solcu (?) olduğu da yazıyor.

3 Woolwich Kraliyet Mahkemesi: Büyük Londra'da 2013ten beri hizmet veriyor. Belmarsh hapisanesine bitişiktir. Londra'daki iki kraliyet mahkemesinden biri. (vikipedi)

4 John Podesta: Siyasi danışman. Demokrat Partili. Bill Clinton'ın 2001’e kadar genelkurmay başkanı, 2015'e kadar Barack Obama'nın danışmanı.

5 James Comey: Bağımsız siyasetçi. 2013-2017 arası FBI direktörü... 2016 Amerikan Başkanlık seçimlerinde Rus müdahalesini kamuya açıklamakla suçlanmış ve 3 Mayıs 2017'de FBI'daki görevinden Amerikan Başkanı Donald Trump tarafından azledilmiştir. (wikipedi)