Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 72

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Dünyaca ünlü gıda bilimci Prof. Carlos Augusto Monteiro, aşırı işlenmiş gıda (UPF) paketlerinin üzerine de tıpkı sigara paketleri üzerine konulanlar gibi 'sağlığa zararlıdır' uyarıları konması gerektiğini Uluslararası Obezite Kongresi öncesinde dünyaya duyuruyor.

Dünyayı kâr için kasıp kavuran fosil yakıt şirketlerine karşı açılan iklim davalarının sayısında büyük bir artış gözleniyor.

Türkiye'de birçok yerde --özellikle de Konya havzasında-- gittikçe artan kuraklık ve yeraltı sularının aşırı kullanımı dolayısıyla sıklıkta görünen ürkütücü obruklardan biri geçenlerde ABD'de İllinois'de bir futbol sahasında bir anda ortaya çıkarken 'korku filmi' gibi görüntülendi.

Filistin

İsrail'in gazetecilere saldırıları tarihte görülmemiş boyutlara ulaşırken, hava bombardımanında kocasını kaybeden Shrouq Aila, savaş muhabirliğini sürdürüyor.

Demokrasi kaybı / Faşizmin yükselişi 

Gazeteci, araştırmacı Azad Essa, ünlü yazar ve aktivist Arundhati Roy hakkındaki karalama kampanyasının Hindistan'da faşizmin yükselişi hakkında ne anlama geldiğini tartışıyor.

Gazeteci, yazar ve aktivist George Monbiot, Britanya'da oligarkların demokrasi üstüne çöküşlerini gidermedikçe demokratik özgür toplumun hayal olduğunu yazıyor.

Çağın en cesur gazetecisi, Wikileaks kurucularından Julian Assange'in 10 yılı aşkın bir toplu mücadelenin ardından serbest kalmasının yankıları sürüyor.

Türkiye

Anayasa hukukçusu Levent Köker, ülkedeki Anayasa ve hukuksuzluk ortamını irdeliyor

Hukukçu Ümit Kardaş, kayyım yönetiminin yarattığı sorunları ele alıyor.