Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 47

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

COP28

350.org kurucusu Bill McKibben, BM COP28 iklim zirvesinde konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in önemli çıkışı üzerinden iklim müzakerelerini tartışıyor.  

COP28 zirvesini takip etmek için Dubai’de bulunan Ümit Şahin, izlenimlerini paylaşıyor.

Kick Big Polluters Out (Büyük Kirleticiler Dışarı) örgütü, bir petro-devlet olarak geçen Birleşik Arap Emirlikleri’nde devam eden COP28’de geçen yılki rekor fosil yakıt lobicisi katılımının dört kat aşılarak, iki bin 456’ya ulaştığını açıklıyor.

İklim-Çevre

Dünyanın dört bir yanından bir araya gelen iklim hareketi platformları, kaleme aldıkları ortak mektupla Filistin ile ilkeli bir dayanışma geliştirme ve iklim adaletini dünya çapında sömürgeleştirilmiş halkların mücadeleleriyle ilişkilendirme çağrısı yapıyor.

Fridays for Future İsveç’ten Greta Thunberg de dahil dört iklim aktivisti, yayınladıkları açık mektupta Gazze’de yaşananları iklim adaleti açısından değerlendiriyor

Scientist Rebellion (Bilim İnsanı İsyanı) platformundan bin 500 kadar bilim insanı, COP28 zirvesi sırasında yayınladıkları ortak bildiriyle herkesi iklim için kolektif eylemler örgütlemeye çağırıyor

Climate Action Tracker raporu, dünyanın en zengin 20 ülkesinin oluşturduğu G20 ülkelerinin hiçbirinin Paris İklim Anlaşması hedeflerine uymadığını açıklıyor.

Filistin

The Guardian yazarı Aseel Mafarjeh, Gazze’de İsrail saldırıları sürerken Batı Şeria’da 400 bin Filistinlinin işlerini ve gelir kaynaklarını kaybettiğini anlatıyor.

Gazzeli Ziad, The Guardian gazetesi için yazmakta olduğu Gazze Günlükleri’nin 31.'sinde yaklaşan Noel bayramında, Noel Baba’dan çocuklara yiyecek ve battaniye getirmesini isteyen bir mektup yazıyor

Ödüllü gazeteci, savaş muhabiri, yazar ve aktivist Chris Hedges, İsrail’in Gazze’de işgalin ikinci aşamasına geçtiğini anlatıyor.

Araştırmacı gazeteci Jonathan Cook, İsrail’in savaş endüstrisinin geliştirdiği yapay zekâ soykırım programını anlatıyor

Independent Türkçe’den Barış Kaygusuz, çatışmalarda oğlunu kaybeden İsrailli anne Robi Damelin ve kızını kaybeden Filistinli baba Bassam Aramin'in yürüttükleri barış mücadelesini anlatıyor.

İsrailli yazar ve gazeteci Gideon Levi, Independent Türkçe'ye verdiği röportajda İsrail’in sürdürdüğü savaş politikalarını yorumluyor

Pink Floyd'un kurucularından Roger Waters, TRT World'e verdiği röportajda, Filistin ile ilgili aktivizminin nasıl başladığını ve İsrail'in Filistin'e saldırılarını değerlendiriyor

Yazar ve hak savunucusu Naomi Klein, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Gazze'de kalıcı ateşkes yanlılarının tek bir konuya, İsrail’in şiddetine odaklanmaları gerektiğini anlatıyor.

İsrail askerleri tarafından gözaltına alınan ve şiddete maruz kalan ünlü Filistinli şair Mosab Abu Toha, Amy Goodman’a yaşadıklarını anlatıyor

Dünyanın dört bir yanında insan hakları savunucuları, Gazze’nin önde gelen yazar, şair, edebiyatçı, akademisyen ve aktivistlerinden Rifat Alarir’in, Kuzey Gazze’de terketmediği evinin bulunduğu Şucaiye’de İsrail hava saldırısı sonunda kardeşi, kız kardeşi ve kız kardeşinin dört çocuğu ile birlikte katledilmesi karşısında keder ve öfkelerini dile getiriyor.

Araştırmacı akademisyen ve siyasi analist Cihat Ebuselim, can dostu Rifat Alarir’in katlini anlatırken, Gazze ve Filistin’de akademik ve entelektüel topluluğun üzerine çökertilen trajedinin eşi benzeri olmadığını, İsrail’in Gazze Şeridi’nde toplumun temellerini berhava ettiğini anlatıyor.

Rifat Alarir, İsrail saldırısının üçüncü gününde Democracy Now! mecrasına verdiği röportajda saldırının sebebini açıklıyor ve kendi katlini önceden haber veriyordu; "Çünkü işgal altında yaşamayı, tam olarak itaat etmeyi reddediyor, özgürlük talep ediyoruz.”