Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 25

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Yüzyılın sonuna dek kurak, ılıman, karasal ve kutupsal bölgelerin haritalarının yeniden çizilmesi gerekeceğini gösteren yeni bir çalışma, iklimdeki en belirgin değişikliklerin Avrupa ve Kuzey Amerika’da gözlemleneceğini aktarıyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), bilim insanlarının son raporuna göre 1.5 derecelik iklim eşiğinin 2027’ye kadar rekor kıracağı, bununsa insanlık için sağlık, gıda güvenliği, su yönetimi ve çevre açısından muazzam sorunlara yol açacağını bildiriyor

Doğa Derneği’nin Türkiye’nin tüm sulak alanlarını kapsaması hedeflenen ve henüz devam eden çalışmasında Van Gölü’nden Tuz Gölü’ne 20 sulak alanın yok olma tehlikesiyle yüz yüze olduğu açıklanıyor

Güvenlik Politikalarında Reform Enstitüsü (Security Policy Reform Institute) raporuna göre kendisini özgür ve demokratik dünyanın koruyucu meleği olarak gösteren ABD, Dünya Rejimleri sisteminde otoriter olarak kayda geçmiş devletlerin yüzde 57’sine silah ihraç ediyor.

Savaşın Maliyeti Projesi (Costs of War Project) raporu, ABD’nin 11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında dünya çapında başlattığı “Teröre karşı savaşlarda” 10 ülkede savaşın dolaylı etkileri sonucu 4,5 milyon insanın ölümüne neden olduğunu ortaya koyuyor.

Uluslararası Af Örgütü her yıl dünya genelinde ölüm cezalarını incelediği raporunun en yeni edisyonunda, 2022’de infazların son beş yılın en yüksek sayılarına ulaştığını açıklıyor.

Kamu Politikaları uzmanı ünlü akademisyen, ABD eski çalışma bakanlarından Prof. Robert Reich, Donald Trump’ın CNN TV programında alkış kıyamet darbecileri savunup gelecek seçimde Başkanlık adaylığını gayrıresmi olarak başlatması üzerine ABD’de demokrasi karşısında otoriteryanizm tehlikesinin artık eşiği aştığını, uzlaşmaya ve sessiz kalmaya hiç yer olmadığını yazdı

Seçim analizleri:

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Vahap Coşkun, 14 Mayıs seçim sonuçlarını HDP açısından değerlendiriyor.

Türkiye Raporu kuruluşunun aynı adlı adlı raporundaki 14 Mayıs seçim analizine göre; Oğan veya İnce’nin diğer partilerin seçmenlerinden aldıkları oylar açısından en yüksek oranda geçişin İYİ Parti’den olduğu görülüyor.

T24 yazarı Eray Görgülü, CHP’nin TBMM seçiminde oylarını ve sandalye sayısını artırmasına rağmen tek listeden giren Millet İttifak’ı partilerine verdiği 40 sandalye nedeniyle milletvekili sayısının azalmasını anlatıyor.

Gazete Duvar yazarı Ümit Kıvanç, seçim sonucuna kızarak “küsen” ve oy veren halkı suçlayan kişi ve çevrelere sert eleştiriler getiriyor.

T24 yazarı Candan Yıldız, seçim sonuçlarının gösterdiği gerçekleri inceliyor.

Evrensel'e mülakat veren siyaset bilimci Prof. Dr. Mesut Yeğen, doğru taktiklerle Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci turu kazanabileceğini anlatıyor.

Diken yazarı anayasa hukukçusu KHK’lı akademisyen Murat Sevinç, seçim analizlerini ve eleştirilerini şimdilik erteleyip yalnızca ikinci tura odaklanmamız gerektiğini tüm enerjimizle ikinci tur için çalışmamızın şart olduğunu anlatıyor.