Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 24

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Osman El-Esbat, Sudan Ordusu ile paramiliter Hazır Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmalarda ölenlerin sayısı 600’ü geçerken Hartum'da bulunan Doğa Tarihi Müzesi içindeki çok sayıda hayvanın, açlık, susuzluk ve bombardımandan dolayı ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu yazıyor.

Aralarında Açık Radyo programcısı Atlas Sarrafoğlu’nun da bulunduğu iklim aktivisti üç genç, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na "iklim eylemsizliği" gerekçesiyle tarihî bir dava açtı.

Doç. Dr. Meral Yurtsever, farklı markalardaki toz ve küp şekerler ile pudra şekerindeki mikroplastik varlığına dair araştırmasında, 100 gram şekerde ortalama 20 bin mikroplastik tespit ettiklerini söyledi.

Olivia Rosane, Don’t Look Up filmi yönetmen ve prodüktörlerinin Yellow Dot Studios isimli bir hesap oluşturarak iklim değişimi hakkında inkârcı reklamları hicveden kısa videoları sürekli olarak yayınlayacaklarını anlatıyor.

İngiltere’de üç akademisyenin gerçekleştirdiği ve The Conversation sitesinde bir kısmını yayımladıkları araştırma belgesiz göçmenlerin hukuk ve vicdan dışı çalışma koşullarına dikkat çekiyor.

Gezi davasında kanıt olmaksızın ağırlaştırılmış müebbete mahkûm edilen iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala, tutukluluğu ile ilgili düşüncelerini DW’ye anlattı.

SODEV'in yayımladığı son rapora göre ekonomik kriz ve enflasyon, orta sınıf kavramını altüst etti, herkes yoksullaştı. Orta gelir grubunun yarısından fazlası kirasını ödeyemiyor, kahvaltıyı hayatından çıkarmaya başladığını söylüyor.

İklimbilimci, volkan bilimci ve aktivist Bill McGuire, iklim değişikliğinin yanı sıra artık iklim yıkımının da başladığını, ama her şeyin sonu gelmediğini, iklim eylemlerinin her zamankinden daha acil olduğunu yazıyor.

İç Göç İzleme Merkezi (IDMC) iç göçlerin 2022’de rekor kırdığını, savaş ve iklim krizinin 71 milyon insanı yerinden yurdundan ettiğini açıkladı.

BBC News, Türkiye’deki seçimle aynı gün gerçekleşecek Tayland seçimlerinde genç radikallerin tüm baskılara rağmen önlenemez zafere doğru gidişini analiz ediyor.

Gökbilimciler insanlığın tanık olduğu en büyük kozmik patlamayı tespit etti. Güneş sisteminin büyüklüğünün 100 katı ve güneşin parlaklığının 2 trilyon katı bir infilak!