Duyuru

-
Aa
+
a
a
a
10 Temmuz 2024

Bilindiği gibi Radyomuzla ilgili olarak, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 22.05.2024 tarihli toplantıda alınan, yayın durdurma ve para cezası kararı akabindeki süreç her aşamasında kamuoyu ile de paylaşılmaktadır. 

""
05 Temmuz 2024

Daha evvel kamuoyuna duyurduğumuz üzere, RTÜK tarafından Açık Radyo-Açık Gazete programına 24 Nisan 2024 tarihli yayında yer alan ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna şüphe bulunmayan ifadeler sebebiyle beş gün program durdurma kararı verildiği tebliğ edilmiş

""
03 Temmuz 2024

Henüz tarafımıza tebliğ edilmemekle beraber, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 03.07.2024 tarihli toplantısında, Açık Radyo’nun yayın lisansının iptal edildiği öğrenilmiştir. 

""
28 Haziran 2024

(Scroll down for English version please.)

Değerli dostlarımız,

31 Ocak 2024
Sanatçı ve akademisyen Gülçin Aksoy, 59 yaşında aramızdan ayrıldı. Onu Açık Radyo'ya verdiği mülakatlarla anıyoruz.
""
18 Eylül 2023
Müteveffa programcımız Cüneyt Cebenoyan’ın hazırlayıp sunduğu "Erguvani İstimbot" programı Doğan Yayınları tarafından kitap hâline getirildi. 16 Eylül’de satışa çıkan Erguvani İstimbot’un ilk duraklarından biri MUBI oldu.
18 Eylül 2023
Ömer Madra’nın, müteveffa programcımız Cüneyt Cebenoyan’ın hazırlayıp sunduğu "Erguvani İstimbot" programının kayıtlarından yola çıkarak aynı isimle yayımlanan kitabı için yazdığı önsöz.
15 Eylül 2023
Uluslararası Hrant Dink Ödülü, 15 Eylül Cuma akşamı yapılan törenle sahiplerini buldu. Bu yıl on beşincisi verilen ödüle Türkiye’den Açık Radyo layık görüldü. Açık Radyo adına ödülü teslim alan Ömer Madra, Açık Radyo’nun 29 yıllık macerasını paylaştığı bir teşekkür konuşması yaptı.
""
15 Eylül 2023
​​​​​​​2019 yılında aramızdan ayrılan dostumuz, programcımız Cüneyt Cebenoyan’ın hazırlayıp sunduğu "Erguvani İstimbot" programı kitap haline getirildi ve Doğan Yayınları tarafından okurlarla buluşturuldu.
22 Temmuz 2023
Şiir ve düzyazı onlarca kitabın, yüzlerce siyasi makale ve tercümenin yazarı ve ömrünü enternasyonal siyasete adamış aktivist dostumuz Roni Margulies’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.
Roni Margulies, Uri Avnery ve Ömer Madra'yla birlikte Harbiye stüdyolarında.
19 Nisan 2023

Açık Bülten’le her hafta kâinata sesler ve sözler ulaştırıyoruz.

Fotoğraf: İdil Ceren Yılmaz
05 Aralık 2022
"We're not getting any younger!"

It must be stressed primarily that Açık Radyo will not be dependent on any interest group or any capital group. Needless to say, it will be completely independent from the state, too.

Illustration: Ohannes Şaşkal
29 Ekim 2022
Açık Radyo, "İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) 20. Yıl Özel Ödülü" ve Bizim Dünyamız Vakfı "İklim Liderleri Ödülü"ne layık görüldü. 
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) 20. Yıl Özel Ödülü töreni
27 Temmuz 2022
“Fosile Son: İşgal Et!” (End Fossil: Occupy) sloganıyla eylül ve ekim aylarında yüzlerce okul ve üniversiteyi işgale hazırlanan iklim aktivistlerinin açıklamasını paylaşıyoruz.
Hareketin logosu
25 Temmuz 2022
202 yurttaştan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın son söyleşilerinde yaptığı açıklamalara ilişkin görüşlerini bildirdi.
Demirtaş'ın fotoğrafı
28 Haziran 2022
"Our Mission:To broadcast on the world's most urgent and important ecological, political, sociological, ethical and aesthetic issues, constantly adhering to the principles and values of urgency and fairness – thereby creating change for the common good."

(Fro

Illustration: Ohannes Şaşkal
03 Mayıs 2022

Radyomuzun kurucularından, programcımız, dostumuz, etnolog, belgeselci ve kütüphaneci Cem Madra'yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Cem Madra Açık Radyo stüdyosunda mikrofon başında
15 Aralık 2021

Açık Radyo'da, ilk olarak 2004'te yayın hayatına başlayan, Serol Teber ve Şenol Ayla'nın hazırlayıp sunduğu Didik Didik Freud programının kitabı bu hafta çıktı! 

Kitap kapağından gözlük çizimi
01 Kasım 2021

Greta Thunberg, Vanessa Nakate, Dominika Lasota ve Mitzi Tan dünya liderlerine iklim acil durumuyla yüzleşmeleri için acil çağrı yapıyor! Çağrıyı siz de imzalamayı unutmayın!

13 Eylül 2021

Farklı disiplinlerden ve 81 ülkeden, 2000’den fazla akademisyen, bilim insanı, ve araştırmacı, yarınki BM Genel Kurulu’nda toplanacak dünya liderlerine, kömür, petrol ve gazdan küresel bir çıkışı düzenlemek ve denetlemek için Fosil Yakıtların Yayılmasını Önleme Anlaşması talep eden bir mektup yayınladı.

Over 2185 academics across disciplines and from 81 countries have delivered a letter demanding a Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty to manage a global phase out of coal, oil and gas to governments gathering at tomorrow’s UN General Assembly.