Greta Thunberg: Harekete geçmeye hazır mıyız?

Çeviri
-
Aa
+
a
a
a

İklim aktivisti Greta Thunberg, Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) açıkladığı 3 bin sayfalık raporu değerlendirdi.

(Greta Thungber'ün bu konuşması Nil Sarrafoğlu tarafından Türkçeleştirildi.)

Bu rapor bize ne yapacağımızı söylemiyor. “Bunu yapmalısın, sonra bunu yapmalısın demiyor”, bize bu tür çözümler sunmuyor veya bize bunu yapman gerekli demiyor. Ve bu bize kalmış. Kararları alması gereken bizleriz. Cesur olması ve zor soruları kendimize sorması gereken bizleriz. Mesela neye değer veriyoruz, geleceğin ve günümüzün yaşam koşullarını sağlamak için harekete geçmeye hazır mıyız?

Bu yüzden umarım bu bir ikaz çağrısı olabilir ve gerçekten bir bakış açısı kazandırabilir. Ve bir kez daha iklim krizinin beklemeyeceğinin bir hatırlatıcısı olabilir. Bu krizi hiçbir zaman gerçek bir kriz gibi ele almadık. Ve elbette medya şimdi aşırı hava olayları ve iklim krizinin sonuçları hakkında haberler yapıyor. Ancak bunların hepsinin iklim krizinin belirtileri olduğunu da unutmamalıyız. Kökten nedenin kendisinden, aslında bu olayları körükleyen şeylerden bahsetmiyoruz. İktidardaki insanları sorumlu tutmuyoruz. Mevcut en iyi bilimin ne söylediğinden ve durumun şimdi nasıl göründüğünden bahsetmiyoruz. Ve özellikle politikacıların söyledikleri ile gerçekte yaptıkları arasındaki boşluktan bahsetmiyoruz, eğer bugün gazeteleri okursanız insanlar bir şeyler yapıyor gibi görünüyor, ülkeler on yıllarca uzaktaki tarihler için Net Sıfır hedefleri sunuyorlar ve biz harekete geçiyoruz. Şimdi, gerçeklere bakarsanız, aslında durum böyle değil ve bahsetmemiz gereken şey de bu elbette. Bugün sonuçlardan musdarip olan insanlardan da bahsediyorum, ancak bu semptomların olmasını engellemenin tek yolu aslında kökten nedene gitmek.