Pati izlerinin peşinde...

-
Aa
+
a
a
a

Daha birkaç gün önce, 17 Şubat'ta kutladık Dünya Kediler Gününü ... Aslında böyle özel günlere de pek ihtiyaç yok, özellikle sosyal medyanın etkisiyle her gün hatırlatıyorlar kendilerini!

Elbette, kedilerle olan ilişkimiz sosyal medya sayesinde başlamış ya da gelişmiş değil, sadece biraz daha fazlaca görünür oldular. Yoksa, çok daha derine inen bir kök söz konusu. Örneğin, Dünya Kediler Gününde yeniden hatırlatıldı birçok kişi tarafından; 1445 tarihli bir belge üstünde mürekkebe bulanmış pati izlerinin fotoğrafı paylaşıldı. Okuyan yazan insanların kedilerle yakın ilişkisini gösteren belki de en eski somut kanıt...

Kurgusal dünyada da pati izlerine sıklıkla rastlıyoruz; özellikle bazı yazarların eserlerinde daha çok. İşte bunun son örneği, çağdaş edebiyatımızdan on yazarın hayvanlarla olan ilişkisini gözler önüne seren Edebiyatta Pati İzleri kitabı. Faruk Duman, İnci Aral, Haydar Ergülen, Buket Uzuner, Doğu Yücel, Sevin Okyay, Neslihan Önderoğlu, Haldun Çubukçu, Murat Batmankaya ve Altay Öktem mektuptan öyküye, denemeden anlatıya uzanan metinlerle hayvanlarla dostluklarını paylaşmışlar. Damla Yazıcı'nın hazırladığı kitabın ikinci bölümünde ise, tarihte biraz geri giderek, Neyzen Tevfik’in bir yerlere gitmeyen Mernuş’undan Nâzım’ın köpeği Şeytan’a, Nurullah Ataç’ın kedi dostluğundan, Tevfik Fikret’in Zerrişte’sine, Bilge Karasu’nun filozof kedilerinden, Fikret Otyam’ın çalınan keçisi Nimetçik’e kadar uzanan yelpazede yazarların hayvanlarla ilişkilerinden doğan ilginç olaylar bir araya getirilmiş.

EDEBİYATTA PATİ İZLERİ

Hazırlayan: Damla Yazıcı

KaraKarga Yayınları, 2020, 110 s.