Haftanın kitabı 'Küçük Trampetçi Kız': John Le Carré yarışı!

-
Aa
+
a
a
a

John Le Carré'nin birçok eseri zaman içerisinde farklı yayınevlerinden yayımlanıyordu aslında ama bu sıralar iki yayınevinden yapılan yeniden basımlar ve yeni çevirilerle birlikte hem John Le Carré romanlarının Türkçedeki sayısı arttı hem de her biri çok daha kolay ulaşılabilir durumda.

Genel olarak polisiye edebiyatın da hiç kuşkusuz ilk akla gelenlerinden John Le Carré; ama türe bakışımızı biraz daraltıp polisiyenin özellikle casuslar bölümünde odaklandığımızda, çok çok daha parlak bir yazıyla karşılaşıyoruz John Le Carré ismine. Soğuk Savaş'ın zirve yaptığı 1960'lar atmosferinde geçen 'Soğuktan Gelen Casus' romanı bir köşe taşı olarak dikiliyor hemen karşımıza örneğin; biraz ötede de 'Köstebek' romanı...

Evet, John Le Carré'nin işlediği konuların ve işleyiş biçiminin özgünlüğü, bu anlamda literatüre yaptığı katkılarının ardında bir dönem gizli serviste çalışmasının da etkisi büyüktür ama ikircikli atmosfer oluşturmadaki ve inandırıcı karakterler yaratmadaki başarısının temelinde ise 'edebiyatçı kumaşı'na sahip olması yatıyor. Ve ne sevindiricidir ki, Türkiye'den iki yayıncı –Alfa Yayınları ve Kırmızı Kedi Yayınevi– bu üretken yazarın külliyatını tamamlama konusunda adeta birbirleriyle yarışıyorlar son birkaç yıldır. John Le Carré'nin birçok eseri zaman içerisinde farklı yayınevlerinden yayımlanıyordu aslında ama bu sıralar iki yayınevinden yapılan yeniden basımlar ve yeni çevirilerle birlikte hem John Le Carré romanlarının Türkçedeki sayısı arttı hem de her biri çok daha kolay ulaşılabilir durumda.

Şimdilerde de, söz konusu 'John Le Carré yarışında' sıra, Küçük Trampetçi Kız romanı ile Kırmızı Kedi Yayınevi'nde... Özellikle 'çift taraflı ajan'lık dünyasından bir hikâyeye sahip olmasıyla öne çıkan bu roman, John Le Carré'nin en politik anlatılarından biri olarak kabul ediliyor. Üstelik, geçen sene altı bölümlük bir 'mini seri' olarak televizyon dizisine uyarlandığı için yeniden gündeme geldi. Yönetmenliğini Chan-wook Park'ın yaptığı ve başrollerde Florence Pugh, Michael Shannon, Alexander Skarsgård gibi isimlerin yer aldığı dizi, nispeten sadık bir uyarlama olarak nitelendirilebilir. Ama tabii ki önceliği kitaba vermeli!

KÜÇÜK TRAMPETÇİ KIZ

John Le Carré

Çeviren: Gülgün Bayata

Kırmızı Kedi Yayınevi, 2019, 680 s.