Haftanın kitabı 'Hayvan Hakları': İnsan haklarını tamamlayabilir, hatta zenginleştirebilir

-
Aa
+
a
a
a

Toplamda yetmiş soru ekseninde, hayvan haklarının elbette öncelikli olarak hukuksal yönünü ve yanı sıra etik, bilimsel taraflarını irdeliyor yazarlar. Bir sohbet havasında ‘rahat’ ilerleyen ama aynı zamanda konulara serinkanlılıkla yaklaşan bir tavır sergiliyorlar.

Fotoğraf: dogtime.com

“Günümüzde, gitgide daha da yoğunlaşan kentsel alanlarda yaşıyoruz ve bizimle birlikte yaşayan hayvanların hayatı da büyük alanlarda yaşayanlara göre çok daha zor, onlara karşı iki kat daha fazla koruyucu ve saygılı olmalıyız. (...) Onların en iyi arkadaşı olarak kalmak istiyorsak, hayvan haklarının savunma konusunda da aşama kaydetmeliyiz.” Alanında ‘yaşayan efsane’ olarak anılan yönetmen-fotoğrafçı Raymond Depardon, elimizdeki kitabın önsözünde bu cümlelerle dikkat çekmiş hayvan haklarına.

Konuya vâkıf iki önemli ismin soru cevap şeklinde oluşturduğu bir kitap 'Hayvan Hakları'. Biri Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı'nda Fransa temsilcisi, deneyimli bir yargıç; diğeri hayvan sağlığı ve hayvanları koruma üzerine çalışan üniversite hocası bir patolog. Jean-Marie Coulon ile Jean-Claude Nouët.

Toplamda yetmiş soru ekseninde, hayvan haklarının elbette öncelikli olarak hukuksal yönünü ve yanı sıra etik, bilimsel taraflarını irdeliyor yazarlar. Bir sohbet havasında ‘rahat’ ilerleyen ama aynı zamanda konulara serinkanlılıkla yaklaşan bir tavır sergiliyorlar. Kimi zaman bir çatışma alanı olarak karşımıza çıkan insan hakları ile hayvan hakları birlikteliği hakkında örneğin, şöyle bir tespit okuyoruz: “Hayvan hakları insan haklarını tamamlayabilir, hatta bu çerçevede insan haklarını zenginleştirebilir. Pek çok kez gördüğümüz üzere insanın hayvana saygı duyması, aslında insanların birbirlerine de saygı duymalarıyla ilgilidir.” Ya da bir diğer örnek; ‘eşik’ olarak çoğunlukla dile getirilen ‘acı’ meselesine de şu şekilde değinmişler: “Israr ediyoruz: Bir hayvanın esenliği, kuşkusuz acı, kaygı, üzüntü gibi ıstırapların olmaması dışında, kendine özgü davranış çeşitliliğini ortaya koyma imkânı vermesi için de şarttır.”

Yayınevinin 'Turuncu Kitaplar' dizisi kapsamında yayımlanan –cep boyutunda– küçük bir kitap 'Hayvan Hakları' ama zihinleri genişletme konusunda etkisi hacminden bir hayli büyük!

HAYVAN HAKLARI

Jean-Marie Coulon, Jean-Claude Nouët

Çeviren: S. İpek Ortaer Montanari

Kırmızı Kedi Yayınevi, 2019, 178 s.