Haftanın kitabı 'Greta'nın Hikayesi': Greta Thunberg'in resmi olmayan biyografisi

-
Aa
+
a
a
a

Bir çocuk kitabı diyerek burun kıvrılabilir tabii ama kelimenin gerçek anlamıyla milyonları peşinden sürükleyen Greta'nın da 2003 doğumlu olduğunu bir kez daha hatırlatalım! 

Fotoğraf: usatoday.com

"İklim değişiklikleri giderek daha endişe verici oluyordu, ne var ki kimse bu sorunu ciddiye almıyordu. Dünyadaki bütün parlamentolarda, yüzlerce politikacı, Dünya'nın sağlığına dair hiç endişe duymaksızın, sayısız sorunu müzakere etmek üzere büyük bir ciddiyetle oturuyordu. Birinin onlara çevreyi –böylelikle çocukların geleceğini– korumak üzere çok geç olmadan bir müdahalede bulunmanın ne kadar acil olduğunu hatırlatma zamanı gelmişti."

İşte o gün karar veriyor Greta, ve kolunun altına sıkıştırdığı pankartla Stockholm'deki İsveç Parlamentosu'na gidiyor. 'Skolstrejk för klimatet/İklim için okul grevi', 20 Ağustos 2018 itibariyla böylece başlamış oluyordu. Sonrasını az çok biliyoruz diyebiliriz; Greta'nın tek başına başlattığı bu greve katılım gün geçtikçe arttı, şehrin, ülkenin ve hatta kıtanın sınırlarını aşıp neredeyse bütün dünyaya yayıldı. Benzer şekilde Greta da, dünyanın dört bir köşesine davet edilerek konuşmalar yaptı. Ama bizim bildiğimizi sandığımız, hikâyenin özeti aslında. Eğer çok çok yakından takip etmediysek; bu kararlılık ve çabanın ardında, söz konusu noktaya gelene kadar neler yaşandığına, diğer bir deyişle "Greta'yı harekete geçiren tam olarak neydi", "Okuldaki durumu ve ailesi ile olan ilişkisi nasıl etkilendi" gibi soruların cevaplarına tam anlamıyla vâkıf olduğumuz söylenemez. Greta Thunberg'in resmi olmayan biyografisi niteliğindeki 'Greta'nın Hikâyesi' kitabı da, işte burada, başlangıç olarak yol gösterici olabilir. Bir çocuk kitabı diyerek burun kıvrılabilir tabii ama kelimenin gerçek anlamıyla milyonları peşinden sürükleyen Greta'nın da 2003 doğumlu olduğunu bir kez daha hatırlatalım! Ayrıca kitabın kapağındaki pankartı da dikkatinize sunarız... Diğer yandan, son sayfalarındaki madde madde sıralanmış "ne yapabiliriz" bölümüyle, sözlük, kronoloji ve kaynakçasıyla çocuklar için şu sıralar en güzel hediyelerden biri olacaktır hiç kuşkusuz.

GRETA'NIN HİKÂYESİ

Valentina Camerini

Resimleyen: Veronica Carretello

Çeviren: Tülin Sadıkoğlu

Çınar Yayınları, 2019, 143 s.

Not: Bu konuyu açıp da, Açık Radyo takipçilerinin yakından bildiği gibi, sözü Ömer Madra'ya getirmemek olmaz elbette! Aslında çok daha uzun zamandır 'iklim acil durumu'na dikkat çektiğini bildiğimiz Ömer Madra'ya, anlaşılan o ki, bu süreçte daha da fazla iş düşecek. Ne de olsa, yeni yayımlanan kitabının tanıtımında da dile getirildiği gibi, "İsveçli Greta Thunberg ilk olarak 2018 Ağustos’unda 'iklim için okul kırma'grevine başladığında, kimse bir yıl sonra dünyanın en önemli toplumsal figürlerinden biri olacağını tahmin etmiyordu". Ömer Madra hariç! Kaldı ki, Madra yıllardır 'iklim meselesi' ve bitki temelli (vegan) beslenme üzerine yazdığı yazılarla, yaptığı radyo programlarıyla durumun vahametini dile getirdiğinde 'köyün delisi' olarak değerlendiriliyordu. Zaman onu haklı çıkardı. Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlanan 'Kıyamet Tacirlerine Karşı Kıyam Et' kitabında, Mart 2016'dan başlayarak Ömer Madra'nın iklim gündeminin izini sürdüğü yazıları, söyleşileri bir araya getirilmiş.