Haftanın kitabı 'Evlenilecek Kadın': Atwood'dan ilk ve son

-
Aa
+
a
a
a

Bir taraftan Atwood'un bu yeni romanının dünya çapındaki etkilerini bir süre daha hissedeceğiz gibi görünürken; bir taraftan da Türkçede, Doğan Kitap, yazarın külliyatını tamamlamaya doğru hızlı adımlarla ilerliyor.

Fotoğraf: Variety

Londra'da ulusal tiyatrodaki söyleşisinin biletleri aylar öncesinden tükenmişti, Time gibi geniş okur kitlelerine hitap eden önemli dergilerin kapağında yer aldı, edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden kabul edilen Man Booker'ı kazanması muhtemel altı adaydan biri durumunda... Diğer bir deyişle, dünyada belki de en göz önünde olan yazar, Margaret Atwood şu sıralar. Tüm bunlara 'neden olan' da, 10 Eylül itibariyle satışa sunulan 'The Testaments' isimli yeni romanı...

The Testaments, Atwood'un 1985 tarihli –başyapıtı– 'Damızlık Kızın Öyküsü' romanının devamı niteliğinde. 'Damızlık Kızın Öyküsü', bir çağdaş klasik olarak nitelendirilen bu feminist distopya, yeni televizyon dizisinin de etkisiyle artık çok daha geniş bir kitle tarafından biliniyor; nitekim, devam romanı 'The Testaments'ın da diziye uyarlanacağı haberi şimdiden duyuruldu.

Bir taraftan Atwood'un bu yeni romanının dünya çapındaki etkilerini bir süre daha hissedeceğiz gibi görünürken; bir taraftan da Türkçede, Doğan Kitap, yazarın külliyatını tamamlamaya doğru hızlı adımlarla ilerliyor. Yakın bir zaman önce, Atwood'un 1969 tarihli ilk romanı 'Evlenilecek Kadın'ı da yeniden yayımladı Doğan Kitap. Buradan yola çıkarak söylersek, sanırız yeni roman 'The Testaments'ın Türkçesini okumak için de çok uzun bir zaman beklemeyeceğiz.

EVLENİLECEK KADIN

Margaret Atwood

Çeviren: Canan Sılay

Doğan Kitap, 2019, 375 s.