Haftanın kitabı 'Altı Çarpı İki': Yeni bir Kuzeyli seri

-
Aa
+
a
a
a

Arne Dahl yeni bir seri kaleme almaya başladı ve daha da önemlisi, Türkçede de düzenli olarak okuyabileceğiz gibi görünüyor bu yeni seriyi.

Fotoğraf: BBC

Kuzeyli polisiyenin önde gelen temsilcilerinden Arne Dahl’ı 4 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşmış, 32 dile çevrilmiş bir yazar haline getiren Intercrime serisi olmuştu. Sonrasında ekranlara da aktarılan bu polisiye seride Arne Dahl, bizi İsveç’in 'A Takımı'yla tanıştırıyordu.

İsveç’in dört bir tarafından gelen deneyimli ve üstün vasıflı olduğuna inanılan polis memurları bu 'A Takımı’nın çekirdeğini oluşturmaktadır. Büyük isimler yoktur, sürekli değişen patronlar yoktur, hiyerarşiyle uğraşmak yoktur, yetkileri bir hayli geniştir; kısacası, tamamen yeni bir tür birim. Bu grubun başında başdedektif Jan-Olov Hultin yer alıyor. Diğerlerinden biraz daha ön planda olan isimse Paul Hjelm’dir. Paul Hjelm’in diğer mesai arkadaşlarını da şöyle tanıtabiliriz: Stockholm Cinayet Masası’ndan Viggo Norlander (birimin en yaşlısı), Göteborg Cinayet Masas’ından Kerstin Holm (birimdeki tek kadın), kendisini Sundsvall polis bölgesindeki tek 'kara kafalı' polis olarak tanıtan Jorge Chavez (azınlıkların temsilcisi), Finlandiyalı Arto Söderstedt (diğerlerine göre 'aykırı' siyasi görüşlere sahip) ve Nacka Polisi’nden Gunnar Nyberg (eski vücut şampiyonu.)

İşte bu isimlerden oluşan 'A Takımı', sonradan 'Kodaman Cinayetleri' olarak anılacak olaya atanır serinin ilk kitabı 'Ölümün Sesi‘nde. İkinci kitap 'Kötü Kan’da da bu sefer kökleri Amerika’ya uzanan 'Kentucky Katili’nin peşine düşeceklerdir. Üçüncü kitap 'Dağın Tepesine Doğru‘daysa bir süreliğine farklı noktalara savrulmuş 'A Takımı' yeniden bir araya gelecektir. Toplamda 11 kitaptan oluşan Intercrime serisi ile ilgili bilgimiz, şimdilik bu ilk 3 kitapla sınırlı maalesef, çünkü 2015’ten bu yana Türkçeye çevrilmiyor serinin devamı. Neyse ki Arne Dahl yeni bir seri kaleme almaya başladı ve daha da önemlisi, Türkçede de düzenli olarak okuyabileceğiz gibi görünüyor bu yeni seriyi.

Dedektif Sam Berger ile Molly Blom karakterlerinin merkezde yer aldığı bu yeni serinin ilk kitabı 'Yedi Eksi Bir', 2017 yılının son çeyreğinde Hep Kitap tarafından yayımlanmıştı Türkçede. Geçtiğimiz günlerde de serinin ikinci kitabı, Sam ile Molly’yi bir seri cinayet peşinde takip ettiğimiz 'Altı Çarpı İki' yayımlandı...

ALTI ÇARPI İKİ

Arne Dahl

çev. Yonca Mete Soy

Hep Kitap, 2019, 335 s.

Dipnot: Arne Dahl’ın 'Intercrime' serisi Türkçede Doğan Kitap tarafından yayımlanıyor. Bu seri şimdilik yarım kalmış gibi görünüyor ama Doğan Kitap’ın işin peşini bırakmayacağına inanabiliriz sanırım! Ne de olsa, İskandinav polisiyesinin yine ilk akla gelen isimlerinden Jo Nesbo külliyatını yakın bir zaman önce tamamladılar. Zamanında farklı yayınevleri tarafından ve tarih sırası gözetilmeksizin dağınık bir şekilde yayımlanan Jo Nesbo romanları (diğer bir deyişle 'Harry Hole serisi'), en son, geçtiğimiz kasım ayında yayımlanan Kızılgerdan romanıyla birlikte Türkçede eksiksiz ve sırasıyla okunabilir durumda artık!