21. yıl için 21 yazı

-
Aa
+
a
a
a

Erkan Irmak'ın hazırladığı Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar, adı üstünde, Orhan Pamuk'un Benim Adım Kırmızı romanının yayımlanışının 21. yılı vesilesiyle 21 yazının bir araya getirildiği bir derleme.

2019'un yaz aylarında Orhan Pamuk, yeni romanı Veba Geceleri'ni bitirmek üzere olduğunu söylüyordu bir söyleşisinde. Üzerinde üç yıldır çalıştığı Veba Geceleri için, "Benim Adım Kırmızı, Masumiyet Müzesi gibi iddialı bir roman," demişti. Şimdilik çok az bilgi sahibi olduğumuz Veba Geceleri'ni (romandaki olayların 1900 yılında Girit civarında hayali bir Osmanlı adasında geçtiğini biliyoruz) bir ihtimal 2019 yılı içinde okuma imkânı bulabiliriz diye düşünüyorduk; belli oldu ki, 2020'nin kitaplarından biri olacak... Ama yine de 2019'u, yeni bir Orhan Pamuk kitabıyla kapattığımızı söyleyebiliriz.

Elimizdeki kitabın ortaya çıkması da üç yılı bulmuş. Erkan Irmak'ın hazırladığı Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar, adı üstünde, Orhan Pamuk'un Benim Adım Kırmızı romanının yayımlanışının 21. yılı vesilesiyle 21 yazının bir araya getirildiği bir derleme. İlk olarak 1998 yılında yayımlanan Benim Adım Kırmızı romanına “tarihten polisiyeye, toplumsal cinsiyetten psikanalize, İslam sanatından perspektife, Doğu-Batı ilişkisinden çeviribilime” dek farklı bakış açılarından yaklaşan bu makalelerin hiçbiri daha önce Türkçede yayımlanmamış; hatta, elimizdeki kitaba özel olarak kaleme alınmış yazılar da yer alıyor.

Makalelerin ardından, kitabın son sayfaları da Erkan Irmak'ın Orhan Pamuk'la yaptığı söyleşiye ayrılmış. Irmak'ın da altını çizdiği gibi, "Romanın yazarının, aradan geçen yirmi yılın ardından romanı hakkındaki fikirlerini, o günlere dair anılarını, metnini nasıl tasarladığını, ona düşündürdüklerini, kendince eksik ve güçlü gördüğü yönleri hem bir okur hem bir eleştirmen ve elbette hem de bir yazar olarak anlattığı bu uzun ve samimi sohbet, (...) Benim Adım Kırmızı'ya adadığımız bu derlemeye yakışır, mutlu bir sona ulaşmamızı sağlayacak."

BENİM ADIM KIRMIZI ÜZERİNE YAZILAR

Hazırlayan: Erkan Irmak

YKY, 2019, 429 s.