Yılın Dünya Müziği Albümlerinden Bir Seçme

-
Aa
+
a
a
a

Yine yılın o zamanı… son bir hamle ile müzik dünyası cebinizden para çıkartarak en iyi listelere giren albümleri satın aldırma dönemi. Elbette amacımız popüler kültüre uyan müzikleri size aktarmak olmadığından biz de bu dönemden faydalanıp “oradaki müzik” kavramına uyan, ulaşması kolay olmayan ve cidden bu yıl tekrar tekrar dinlenmeyi hakeden dünya müziği çalışmalarını sizler için sıraladık. Farklılığı algılamak, yeni kültürlere kucak açmak ve bunu en kolay iletişim aracı müzik ile yapmak isterseniz buyrun:

Açıkçası dünya müziği bakımından 2010 en şaşalı yıllardan biri değildi. Canla başla albüm beklediğimiz Youssou N’Dour veya Oliver Mtukudzi, Fanfare Ciocarlia veya Susheela Raman, Baka Beyond veya Antibalas bu yıl sessiz kalmayı tercih etti.

Fakat müzik açısından herşey de o kadar kötü değildi, yani evet bereketli olmadı 2010, ama kurak da geçmedi. Herşeye rağmen bu yıl yeni sanatçılar ve sevdiğimiz müzisyenlerin albümleri arşivimizde yer aldı.

Eğer Dünya Müziği kapsamında bir liste yapılması gerekirse, zannedersem bu liste sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Elbette her zaman olduğu üzere klasik mottomuz “bunları Türkiye’de bulmanız pek kolay değil”i tekrarlasak bile, internet gibi bir evren var elimizin altında. Bu liste Kısacası bizim ayağımızı yerden kesen albümlerden ilk on beşi aşağıda.

Ali Farka Touré & Toumani Diabate: Ali And Toumani

AfroCubism: AfroCubism

Justin Adams & Juldeh Camara: Tell No Lies

Konono No 1: Assume Crash Position

Luisa Maita : Lero-Lero

Tony Allen: Secret Agent

Gotan Project: Tango 3.0

Angelique Kidjo: Oyo

Mulatu Astatke: Mulatu Steps Ahead

various artists: Listen to the Banned

Cheikh Lo: Jamm

Ryuichi Sakamoto: Playing the Piano

Anouar Brahem: The Astounding Eyes of Rita

Oumou Sangare: Seya

Staff Benda Bilili: Tres Tres Fort