Lima İzlenimleri 7. Gün: BM İklim Zirvesi Hagupit'in Gölgesinde Devam Ediyor

-
Aa
+
a
a
a

Ümit Şahin'in Lima'da yapılan BM İklim Zirvesi'nin ilk gününden itibaren yazdığı izlenimlerini okumak için tıklayın.

Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Lima’da başlayan BM İklim Zirvesi COP 20, Filipinler'de milyonlarca insanın evini terketmesine neden olan Hagupit tayfununun gölgesinde devam ediyor.

Programcımız Ümit Şahin de zirveyi başından beri Lima’da izliyor ve izlenimlerini günü gününe bizimle paylaşıyor. Ümit Şahin bugün zirvenin geride kalan bir haftasının genel bir değerlendirmesini yaptı ve bu önümüzdeki haftadan ne bekleyebileceğimize dair düşüncelerini paylaştı. Ümit şahin bu hafta da her sabah Açık Gazete’de, Salı günü Açık Yeşil programında bizlerle olacak ve COP 20’den haberler verecek.

İndirmek için: mp3, 6.8 Mb.

8 Aralık 2014 tarihinde Açık Radyo’da Açık Gazete programında yayınlanmıştır.

Açık Gazete’nin podcast servisine ulaşmak için tıklayın.

Lima’da Filipinlerle dayanışma eylemi

8 Aralık 2014

Yeşil Gazete

Ümit Şahin

Lima İklim Zirvesi’nin (COP 20) ikinci haftası eylemle başladı. İklim hareketleri tarafından düzenlenen eylem Filipinler’de haftasonu yaşanan ve Filipinler dilinde Ezilme anlamına gelen Hagupit tayfunuyla ilgiliydi. Tayfun nedeniyle 1 milyon kişinin evlerinden boşaltılarak güvenli sığınaklara taşınması ölü sayısının az olmasını sağlamıştı. Ancak Pazar günü saatte 175 kilometre hızla ülkenin doğu kıyılarına vuran tayfun ağaçları köklerinden söktü, evleri ve elektrik sistemlerini dağıttı ve ağır maddi hasara neden oldu. Yine Haiyan gibi süper tayfun olarak adlandırılan Hagupit, normalde yüzyılda bir gelmesi beklenen süper tayfunların iklim değişikliği nedeniyle Filipinleri her yıl vurmaya başladığını gösteriyor.

Eylemde konuşan Filipinler İklim Adaleti Hareketi’nden Gerry Arances “Hagupit tayfununda ölü sayısı Haiyan’a göre az olsa da, geçen yıl Haiyan’dan etkilenen insanlar üzerinde yarattığı yıkım büyük” dedi. Arances”Henüz Haiyan tayfunundan sonra kendilerine gelemeyen ve evlerini bile onaramadıkları içim hala çadırlarda yaşayan kardeşlerimiz yine büyük bir yıkımla karşılaştılar. Burada, Lima’da Filipinliler olarak iklim değişikliğine karşı hemen harekete geçilmesini istiyoruz. Bilim açık, IPCC’nin 5. Raporu daha yeni çıktı. Bakın daha 0,8 derece ısınmada neler yaşıyoruz, küresel ısınma 2-3 dereceye ulaşırsa neler olabileceğini hayal bile edemiyoruz. Bütün geleceğimiz ve hayatımız tehlikede” diye konuştu.

Eylem “iklim adaleti, şimdi” sloganlarıyla son buldu.

İndirmek için: mp3, 3.1 Mb.

***

Lima'da devam eden İklim Zirvesi'ni Yeşil Gazete Haber Merkezi de yakından takip ediyor:

"Pazartesi günü başlayan konferansta Filipinler İklim Değişikliği Delegesi ve dünya iklim hareketinin önde gelen isimlerinden Yeb Saño’nun COP20’ye resmi hükümet temsilcisi olarak katılmasının Filipinler hükümeti tarafından engellendiği bildirilmişti. Bundan hemen sonra ise Hagiput Tayfunu’nun Filipinlere yaklaştığı haberi geldi. deavmını okumak için tıklayın. (Kaynak: Yeşil Gazete )

Ümit Şahin'in Lima'da yapılan BM İklim Zirvesi'nin ilk gününden itibaren yazdığı izlenimlerini okumak için tıklayın.