John Berger ve Eduardo Galeano'dan Ortak Çağrı

-
Aa
+
a
a
a

Kaynak: Bianet

28 Aralık 2008

İsrail Devleti'nin ve dünya medyasının –hiç sorgulamadan- düşüncesizce tekrar ettiği şey aşağı yukarı bu; ve 20. Yüzyıl Avrupa tarihinin en uzun toprak işgalini meşrulaştıran bu iddia, baştan ayağa ırkçı. Yahudi halkının bunu kabul etmesi, tüm dünyanın aynı fikirde olması ve Filistinlilerin buna boyun eğmek zorunda kalması, tarihin ironik şakalarından biri. Hiçbir yerde kahkahalar duyulmuyor. Öte yandan, biz bunu daha ve daha da yüksek sesle çürütebiliriz. Haydi, öyle yapalım. Bizler şimdi de İsrail ve Filistin halkı arasındaki 60 yıllık çatışmanın son –ve belki de en sondan bir önceki- perdesini izliyoruz. Bu trajik çatışmanın karmaşıklığı üzerine, kâh bir tarafı kâh diğerini savunan milyarlarca söz söylendi.

Bugün, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, aslında bu çatışmanın arkasında her zaman üstü örtük olarak ortada duran hesaplar açıkça günışığına çıkardı. Bir İsraillinin ölümü yüzlerce Filistinlinin öldürülmesini meşrulaştırıyor. Bir İsraillinin hayatı yüzlerce Filisitinlinin hayatı değerinde.

İsrail Devleti ve dünya medyasının –azıcık bir sorgulamayla- akılsızca tekrar ettiği aşağı yukarı bu. Ve 20. yüzyıl Avrupa tarihinin en uzun yabancı toprak işgalini meşrulaştıran bu iddia, baştan ağaya ırkçı. Yahudi halkının bunu kabul etmesi, tüm dünyanın aynı fikirde olması ve Filistinlilerin buna boyun eğmek zorunda kalması tarihin ironik şakalarından biri. Hiçbir yerde kahkahalar duyulmuyor. Öte yandan, biz buna daha ve daha yüksek sesle çürütebiliriz. Haydi, öyle yapalım.

Metnin İngilizce orijinali:

"We are now spectators of the latest - and perhaps penultimate - chapter of the 60 year old conflict between Israel and the Palestinian people.  About the complexities of this tragic conflict billions of words have been pronounced, defending one side or the other. Today, in face of the Israeli attacks on Gaza, the essential calculation, which was always covertly there,  behind this conflict, has been blatantly revealed.  The death of one Israeli victim justifies the killing of a hundred Palestinians.  One Israeli life is worth a hundred Palestinian lives. This is what the Israeli State and the world media more or less - with marginal questioning - mindlessly repeat.  And this claim, which has accompanied and justified the longest Occupation of foreign territories in 20th C. European history, is viscerally racist.  That the Jewish people should accept this, that the world should concur, that the Palestinians should submit to it - is one of history's ironic jokes.  There's no laughter anywhere.  We can, however, refute it, more and more vocally. Let's do so."