"İşte" iDANS

-
Aa
+
a
a
a

 

iDANS’ın beşincisi, geçtiğimiz Cuma günü başladı. Festivalin bu yılki teması “İşte”. Görüşlerine başvurduğumuz, festivalin sanatsal ve idari koordinatörü Aydın Silier “İşte”nin bir ‘iş yapma hali’ olarak değerlendirildiğini dile getirdi. Bu temanın seçiliş nedeni ise iş yapma durumunun güncel sanatlarda çok tartışılıyor olması. Bu tartışma kapsamında ‘bir işçi olarak sanatçı’ festivalin ana izleğini oluşturuyor. Silier, çalışma ve iş üretme durumunda ortaya çıkan yaratıcılık ve özgürlük ilişkisini de şöyle değerlendirdi: “Günümüzde yaratıcılık dolu bir ekonomik düzene geçtiğimiz iddiası var. Bu anlamda sergilenen işlerle, yaratıcılığın bir özgürlük alanı mı yoksa bir tahakküm biçimi mi olduğunu tartışıyoruz.”

 

“Kritik Çaba” da Türkiye’den katılımcılardan oluşacak versiyonuyla iDANS’ın bu yılki programında yer alıyor. “Kritik Çaba” geçen sene 10 ayrı ülkeden gelen katılımcılarla 2 haftalık bir atölye çalışması olarak gerçekleşmişti. Aydın Silier “bu yıl bunun yerli versiyonunu yapmak istediklerini” söyledi. Asıl araştırma alanını ise “kaliteli bir yazının oluşturulabilme yöntem ve kriterleri” olarak özetledi.

 

biDANS: Misafir İşler

 

Festival 5. yılının ardından sınırlarını İstanbul’un dışına taşımaya hazırlanıyor. İlk durakları ise Berlin! Berlin’e Türkiye’den göçen işçilerin 50. yılı münasebetiyle hazırladıkları bir program var. Berlin’de toplumsal göçle ilgili olarak işin ve yaratıcılığın değişen anlamları tartışılacak. Festival takvimini sorduğumuz Silier, “bunun Yurtdışı Tanıtım Fonu’na yapılan başvuru sonucunda netlik kazanacağını, planlanan tarihin 2012 Nisan ve Mayıs ayları olduğunu” dile getirdi.

 

“Eskiyeni”, “The Show Must Go On”  ve “Aynı Masada”

 

Filiz Sızanlı ve Mustafa Kaplan’ın TALDANS olarak gerçekleştirdikleri  Eskiyeni, 1 Ekim’de seyirciyle buluştu.  Gösteride 1997 yılından bu yana birlikte çalışan Mustafa Kaplan ve Filiz Sızanlı, dansçı ve koreograf olarak kendi tarihçelerini yorumladılar.

 

Gösteride 1997 yılından bu yana birlikte çalışan Mustafa Kaplan ve Filiz Sızanlı, dansçı ve koreograf olarak kendi tarihçelerini yorumladılar. Agos’un sorularını yanıtlayan Sızanlı “Netleşen ilk gösterimin 2 Aralık’ta Belçika’nın Anvers şehrinde düzenlenen 0090 Festivali’nde olacağını” söyledi. 

 İdans programındaki önerilerini merak ettiğimiz Sızanlı, söze Jérôme Bel’in işiyle başladı ve “Bel’in bu işinde tümüyle Türkiye’den bir ekibin yer aldığını, bu usta koreografın gösterisinin kaçırılmaması gerektiğini” dile getirdi.

 

Buradan söz “Aynı Masada”ya geldi. Sızanlı’nın “çok önemsediğini” söylediği bu proje; Fransız koreograf Loïc Touzé, eğitimci Anne Kerzerho ve İstanbul ekibi tarafından tasarlanıp geliştiriliyor. İstanbullu sanatçılar tarafından bir yıl süren bir araştırma sonucu hayata geçirilen “Aynı Masada” projesinde, Filiz Sızanlı’nın da mensubu olduğu ÇATI Dans ile birlikte sosyologlar, dramaturglar ve mimarlar gibi farklı disiplinler yer alıyor.

 

 

“The Show Must Go On”u 22 ve 23 Ekim’de, “Aynı Masada”yı ise 22 Ekim’de İdans kapsamında görebilirsiniz. Festivalin detaylarına ise www.idans.info adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bu yazı ilk olarak 6 Ekim 2011’de Agos gazetesinde yayınlanmıştır.