Anna Politkovskaya

-
Aa
+
a
a
a

Rus gazeteci, insan hakları ve demokrasi savaşçısı, yazar. Özellikle Çeçen savaşında Rus devletinin uyguladığı şiddet ve baskı politikalarına, Rusya devlet başkanı Putin'in anti demokratik ve baskıcı yönetimine karşı amansız muhalefeti ile tanınıyordu. Hukuksuzluğun kol gezdiği, birçok gazetecinin ve insan hakları aktivistinin kaçırılıp öldürüldüğü Çeçenistan'dan gazetesine sayısız haber geçti ve köşe yazıları kaleme aldı. Yine orada Rus askeri güçleri tarafından tutuklandı, sahte infaz işkencelerine maruz kaldı, çayına kusturucu zehir atıldı... Son yıllarında kendisine ve çocuklarına yöneltilmiş sayısız ölüm tehdidi aldı. 2001'de bu tehditlerin yoğunlaşması ve özellikle özel polis teşkilatının bir memurunun kendisine e-mail yoluyla 'idam fermanı' çıkartması üzerine 2001'de Viyana'ya kaçtıysa da, bir süre sonra ülkesine döndü. Politkovskaya Rusya içindeyken de, yurt dışında da habercilik ve yazarlık mesleğini kesintisiz icra etti.

2004'te Beslan okul baskınını haber yapmak, ve okul çocuklarını rehin alan Çeçenlerle görüşüp kirizi kansız bir çözüme ulaşmak için arabulucu rolü oynamak üzere Kuzey Osetiya'ya giderken uçakta kendisini zehirledilerse de, mucize kabilinden kurtuldu ve muhabirliğe ve yazarlığa devam etti. Çeçenistan savaşına ve Putin Rusyası'na ilişkin 5 kitap yazdı, en saygın ulusal ve uluslararası gazetecilik, insan hakları, barış ödüllerini aldı.

Rusyanın bir basın kuruluşunun başkanına göre, "Rusya'da dürüst gazetecilik var mı diye bir soru ne zaman ortaya atılsa, tereddütsüz ilk akla gelen isim" olan Anna Politkovskaya, 7 Ekim 2006'da, kendi apartman dairesinin asansörü önünde kafasından kurşunlanarak profesyonelce işlenmiş bir cinayete kurban gitti. 48 yaşındaydı. Cinayet, Putin'in doğum gününe denk geldi.

Rus güvenlik servislerinde çalıştıktan sonra Putin'e muhalefete başlayan ve Londra'ya iltica eden yazar Aleksandr Litvinyenko, kendisi de eski güvenlik servisi şefi olan Vladimir Putin'i bu cinayetin emrini vermiş olmakla alenen suçladı. Daha sonra Litvinyenko'nun kendisi de radyoaktif polonyum maddesi ile zehirlenerek öldürüldü.  Politkovskaya cinayetinde ise bazı tutuklamalara rağmen henüz resmi bir iddianame hazırlanmadı.

Politkovskaya'dan Gazetecilik 'Dersleri'

Anna Politkovskaya, Putin'in Rusyası: Çöken Bir Demokraside Hayat adlı kitabında Putin'in kasten çıkardığını ileri sürdüğü İkinci Çeçen Savaşının yanı sıra, Rus Gizli Servisi FSB'yi de Sovyet usulü bir diktatörlüğe giden yolda tüm kamusal özgürlükleri bastırmakla suçluyor, ama özeleştiri yapmaktan da geri kalmıyordu:

"Putin'in politikalarından asıl biz sorumluyuz... Toplum da sınırsız bir kayıtsızlık sergiledi... Çekacılar iktidara yerleştikçe, biz de korktuğumuzu onlara gösterdik ve böylece bizi bir sığır sürüsü gibi gitme arzularını güçlendirmiş olduk..."

"Biz gene bir Sovyet uçurumuna doğru hızla sürükleniyoruz. Kendi cehaletimizden kaynaklanan ölümcül bir enormasyon boşluğuna doğru... Elimizde kalan tek şey internet... Eğer bir gazeteci olarak çalışmaya devam etmek istiyorsan, internet dışında yapacağın tek şey Putin'e kölelikten ibaret. Aksi halde ölüm, kurşun, zehir ya da mahkemeler... Artık Putin'in bekçi köpekleri, yani bizim gizli servislerimiz neyi uygun görürlerse.[1]

Anna Politkovskaya, ölümünden iki yıl önce BBC'ye verdiği bir mülakatta, hem kendi ölümünü sanki önceden haber 'yapmakta', hem de mesleğinin gerektirdiği nitelikler konusunda bir tür "Gazetecilik 101"  dersi vermekteydi:

"Tehlikeleri göze almanın, benim işimin, yani bir Rus gazetecisinin işinin normal bir parçası olduğundan adım gibi eminim. (Tehditler geliyor diye) duramam, çünkü bu benim görevim… Nasıl doktorun görevi hastalarını iyileştirmek, şarkıcının görevi şarkı söylemekse, gazetecinin görevi de gerçeği, gerçek olarak gördüğü şeyi yazmaktır. Onun tek görevi budur." [2]

. Ömer Madra .

. Kaynak .

www.wikipedia.org

 

[1] Anna Politkovskaya, "Poisoned by Putin", Guardian Online, 9 Eylül, 2004.

            www.guardian.co.uk

           

[2]  BBC World online, 7 Ekim 2006

                www.bbc.co.uk