Açık Radyo’nun 58. yayın dönemi başladı!

-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo’nun 28 Nisan 2024'e kadar devam edecek 58. yayın dönemi başladı.

""
Fotoğraf: İpek Akdemir

58. yayın dönemi itibarıyla Açık Radyo’da en başından beri 1406 programcı 1261 farklı program yapmış olacak. Yeni yayın döneminde 229 programcı tarafından hazırlanan 143 program var. 11 yeni program ve 20 yeni programcı aramıza katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığınız 7 programcı dostumuz yeniden Açık Radyo mikrofonlarında.Yeni Program

15 günde 1 Pazartesi 15.30’da


Sağkalım

Hazırlayan ve sunanlar: Nezih Başgelen ve Ebru Güzel

Filikalar denize inmeden! Bir eko-arkeoloji programı.

Sağkalım, çevresel sorunlar, ekoloji, tarih, arkeoloji ve insanı içeren bütüncül bir perspektifle, doğa kültürü temasını merkeze alan bir radyo programı. Program, ekolojik arkeoloji ve sağkalım konularına odaklanarak, yerel ürünler ve ekolojik ağları güçlendirmiş girişimcileri konuk ediyor. Modern ve arkaik toplumlar arasında karşılaştırmalı bir bakış açısıyla sağkalım için öneriler sunuyor.

Yeni Program

15 günde 1 Salı 14.00’te


Yürüye Yürüye

Hazırlayan ve sunan: Kudret Çobanlı

Yürümenin her türlü hali

Yürüye Yürüye programı, yürümenin çeşitli yönlerini, tarihini ve toplumsal etkilerini inceleyen bir sesli düşünme denemesi. Yürüme eyleminin toplumsal, politik ve edebi yönlerini ele alarak farklı toplumsal aktörlerin bu eylemi nasıl deneyimlediğini ve yorumladığını inceliyor.

Yeniden Program

15 günde 1 Salı 16.00’da


Küçük Düşünürler Topluluğu

Hazırlayan ve sunan: Özge Özdemir

Çocuklarla bir soru ya da kavram üzerine felsefi tartışmalar

Küçük Düşünürler Topluluğu kısa bir aranın ardından tekrar Açık Radyo’da. Çocuklar, Dr. Özge Özdemir'in kolaylaştırıcılığı eşliğinde felsefi sorular üzerine düşünmeye ve tartışmaya devam ediyor. Bu yayın döneminde programa dört yeni isim eşlik ediyor. Beşinci sınıf öğrencileri Ayda Nil Akın, Cemal Sami Şenyuva, Doğa Karaağaç ve Yekta Özkasap, iki haftada bir yayınlanan programda bir felsefi soruyu tartışıyor.


Yeni Program

Açık Gazete’de Yeni Köşe Çarşamba 9.30’da

Hüsnükabul

Hazırlayan ve sunanlar: Ferhat Kentel, Taha Elgazi ve Waseem Ahmad Siddiqui

Mültecilerden hak temelli sesler

Hüsnükabul programı insanların "öteki” ile (başkalarıyla) ile olan biraradalık ilişkilerini tartışan bir radyo programı. Kalıcılık ve geçicilik, içerme ve dışlama, kamusal ve özel, misafir ve ev sahibi kavramlarına mültecilik perspektifinden hak temelli olarak yaklaşıyor.


Yeni Program

15 günde 1 Çarşamba 11.00

İşler ve Günler

Hazırlayan ve sunan: Rahmi Öğdül

Kaos ile kozmos, yeryüzü ile gökyüzü, yaşam ile kuram arasında mekik dokuma

Hayati ve kitabi patikalarda ayak üstü sohbetlere bir süre ara veren Rahmi Öğdül, bu yayın döneminde İşler ve Günler ile geri dönüyor. Gündelik hayata, zaman ve mekâna, kültür ve sanata dair konuşmalar.

Yeni Program

Çarşamba 20.00’de


Caz Bas

Hazırlayan ve sunan: Kerim Emre Türkoğlu

Basçıların yolculuğu

Caz Bas programında Kerim Emre Türkoğlu basçıların hayatlarına ve müziklerine odaklanıyor. Adını enstrüman tarihinde efsaneleşmiş bir enstrüman modeli, “Fender Jazz Bass”ten alan programda pop caz, etnik caz, funk, soul ve rock türleri dairesinde müzikler yapan basçıların hikâye ve üretimleri ele alınıyor.

Yeni Program

Çarşamba 00.00’da


Dip Dalga

Hazırlayan ve sunan: Berk Sayan

Sessizlikten gürültüye uzanan bir aralıkta çağdaş müzik

Dip Dalga programında Berk Sayan her bölümde yeni yayınlanan albümler, konserler, önemli yıldönümleri ve diğer önemli vesilelerle bağlantılı olarak belirli bir sanatçı veya albümü ele alıyor. Müzik türleri, duygular ve olaylar arasında daldan dala atlıyor ve dinleyicilere çok katmanlı bir müzik deneyimi sunuyor.

Yeniden Program

Açık Dergi içinde 15 günde 1 Perşembe 19.30’da


Açık Masa

Hazırlayan ve sunanlar: Mürüvvet Türkyılmaz, Rafet Arslan ve Deniz Örnek

Misafir sanatçı programı muhabbetleri

Açık Masa kısa bir aranın ardından tekrar Açık Radyo’da. Mürüvvet Türkyılmaz bu dönem, Rafet Arslan ve Deniz Örnek’in de katılımıyla farklı disiplinlerden gelen sanatçılarla söyleşiyor; üretim süreçlerinin şekillenmesine, sanatsal pratiklere ve dönemsel etkilere odaklanıyor.

Yeni Program

15 günde bir cuma sabahları 10.00’da 

Bilim Sohbetleri

Hazırlayan ve Sunanlar: Ali Alpar, Defne Üçer Şaylan ve Müsemma Sabancıoğlu

Hukuk, eğitim, siyaset, sağlık, ekonomi gibi farklı disiplinlerden bilim insanlarını bir araya getiren bir radyo programı. Bilimsel yöntem, gelenek ve usullerin, bilimsel özgürlük ve dürüstlüğün tanıtılmasına ve korunmasına odaklanıyor.

Yeni Program

Açık Dergi içinde 15 günde 1 Cuma 19.30’da


Ekokozmopolitan

Hazırlayan ve Sunan: Deniz Gündoğan İbrişim


Yerel, küresel ve ekolojik ağlar

Deniz Gündoğan İbrişim küreselleşen dünyada yerel, kültürel ve ekolojik ağlar aracılığıyla insanlar ve diğer canlılarla kurduğu ilişkileri inceleyerek ekokozmopolitanlık kavramını ele alır.

Yeni Program

Açık Dergi içinde 15 günde 1 Cuma 19.30’da

Kopuk Bağlar

Hazırlayan ve sunanlar: Fatma Genç ve Hasan Ateş

Nesnelerin Uzun Tarihi

Kopuk Bağlar programında Fatma Genç ve Hasan Ateş günlük hayatta sıradan görünen nesnelerin, ürünlerin ve metaların tarihsel dönüşümünü ele alarak, Cumhuriyet döneminden günümüze nesnelerin toplumsal, ekonomik ve siyasal dönüşümlerini inceliyor.

Yeniden Program

Cuma 00.00’da

Alan Kod 212

Batu Boran anısına...


Yakın zamanda kaybettiğimiz Batu Boran’ın anısına Alan Kod 212 tekrar yayında. Manhattan ve İstanbul Rumeli yakasının telefon alan kodlarının birbiriyle aynı olmasından yola çıkan program, müziğin bu iki başkentini disco-funk köklerine sıkı sıkıya bağlı setlerle birbirine bağlıyor.

Yeniden Program

Cumartesi 15.00’te

Sadânüvis

Hazırlayan ve sunan: Cemal Ünlü

Türkiye’de ses kayıt tarihi

Açık Radyo’nun efsanevi programlarından Sadanüvis geri dönüyor. Fonograf, gramofon ve taş plak kayıtları Cemal Ünlü’nün anlatımıyla Cumartesi günleri saat 15.00’de Açık Radyo’da.

Yeni Program

Cumartesi 22.00’de


New Retro

Hazırlayan ve sunan: Batu Örçal

80'lerin sentezlerine kozmik bir yolculuk

"New Retro" adı verilen müzik tarzı, özellikle 80'lerin synth müziği ve retro etkilerini içeren, farklı alt türlerle çeşitlenen bir akımı temsil ediyor. Batu Örçal programda bu tarzın kökenlerini ve günümüzde Avrupa'da yeniden canlandırılan yönlerini keşfediyor.

Yeni Program

Pazar 18.00’de


Blues’un sakin devi J.J. Cale

Hazırlayan ve sunan: Haldun Dostoğlu

Blues’un efsanevi isimlerinden şarkıcı, besteci JJ Cale’in yaşamı ve müziğinin derinlemesine incelendiği bir radyo programı.


Bu yayın döneminde programına ara veren programcılarımız (alfabetik sırayla)

Ahmet Kaya, Archie McKay, Berk Gazanfer Süleyman, Clint Willey, Da Frogg, Deniz Yazgan, Dilek Samancıoğlu, Funda Önkol, Mehmet Said Aydın, Sarp Keskiner, Semih Alp, Serhan Ada, Sidar Duman, Talat Ulusoy, Ufuk Aktaş, Umay Vardar, Ümit Cevher Elmas ve Zeynep Okyay

Teknik ekip

Selahattin Çolak, Nazlı Zaman, Feryal Kabil, Berhem Baltaş ve Andrei Gritcu

Bize sesini verenler

Adnan Acar, Cansın Sağesen, Merve Eryürük, Tilbe Saran ve Tolga Korkut