Yedi Yahudi Çocuk: Gazze Üzerine Oyun

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Deniz Türkali ve Metin Balay ile geliri Filistin'deki sağlık çalışmalarına aktarılan ve Mayıs sonuna dek her Pazartesi Tatavla Sahne'de olacak 15 dakikalık performansları "Yedi Yahudi Çocuk" üzerine söyleşi.

""
Yedi Yahudi Çocuk: Gazze Üzerine Oyun
 

Yedi Yahudi Çocuk: Gazze Üzerine Oyun

podcast servisi: iTunes / RSS

İngiliz feminist oyun yazarı Caryl Churchill tarafından, İsrail'in 2008-2009 Gazze saldırıları sonrası kaleme alınan "Yedi Yahudi Çocuk: Gazze Üzerine Oyun", Metin Balay rejisi ve Deniz Türkali'nin performansıyla Tatavla Sahne'de izleyiciyle buluşuyor. Mayıs ayının sonuna kadar her Pazartesi sahnede olan gösterinin tüm geliri Medical Aid For Palestine kampanyasına aktarılmakta. 

"Yedi Yahudi Çocuk" Holokost'tan İsrail devletinin kuruluşuna, muhtelif Orta Doğu savaşlarından Gazze'nin işgaline kadar ilerleyen çok sesli, çok boyutlu bir anlatı. Yedi epizotta yedi ayrı yetişkinin yedi çocuğa "seslendiği", onlara ne yapıp ne yapmamaları gerektiğini anlattıkları metin; geçmişi bugünde, bugünü ise geçmişle kurarken devrede olan ideolojilerin göreceliğini ve taliliğini teşhis ediyor. Bundan 15 yıl önce kaleme alınmış olsa da, ne yazık ki güncelliğinden hiçbir şey yitirmemiş olan eser, ideolojik indoktrinasyonun hayatlarımızı çocukluğumuzdan itibaren nasıl esir aldığını gözler önüne sererken, karakterlerin kendi sözlerinden ya da iddialarından duydukları - belki de vicdanlarından kaynaklı - tereddüt anlarını açık etmesiyle Filistin meselesinin ötesine de uzanmakta.

Oyun, Royal Court-Londra'ki ilk temsilinde dokuz kişi tarafından sahnelenmiş. Tatavla Sahne'de izleyebileceğiniz uyarlamada ise Deniz Türkali'yi tek kişilik bir performansta izliyoruz. 15 dakikalık bu performansta izleyicinin içindeki öfkeyi dışarı çıkartırken, bunu bir boşalma anından ziyade; bir araya gelmenin, öfkeyi "örgütlemenin" anı olarak tasarlamış olan ekip Açık Radyo stüdyolarında idi. 

yedi yahudi çocuk oyun afişi