Valérie Manteau ile Bir Temâsın Hikayesi: Le Sillon

-
Aa
+
a
a
a
Açık Radyo
Açık Dergi
 

Açık Dergi

podcast servisi: iTunes / RSS

Açık Radyo - Açık Dergi programı bu hafta çok genç ve kıymetli bir Fransız yazarı konuk etti: Valérie Manteau.

2008 – 20013 yılları arasında mizah dergisi Charlie Hebdo’nun ekibinde yer alan, yayıncı ve köşe yazarı Valérie Manteau, Charlie saldırılarının ardından, İstanbul'a taşınıp, burada gazetecilikten romancılığa geçmiş. Ve bu sırada iki roman kaleme almış: Calme et tranquille (2016, Le Tripode) ve Fransa’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Renaudot’ya layık görülen Le Sillon (2018, La Tripode). Yazar, Le Sillon'un yayınlanmasından sonra İstanbul'dan Marsilya'ya göçmüş olsa da geriye çok kıymetli bir İstanbul romanı bırakmış vaziyette.

Kurmaca ve belgesel arasında salınan bu eserde Manteau; İstanbul sokaklarında dolaşarak kentte yaşanan gelişmeleri yansıtırken, şu temel soruları soruyor: her şeyin çöküşte olduğu bir dönemde, hangi kaderi seçmeli ? Bir şehir, Doğu ve Batı arasındaki çekişme noktası haline geldiğinde, göz yummak mümkün mü ?

Le Sillon bizce, bir başkasına ulaşmanın, yabancılıkla kurulan hayati olduğu kadar da acıtıcı temâsın hikayesi.

Açık Radyo programcılarından Judith Mayer, Mart 2019'da Sainte Pulchérie (SP) Fransız Lisesi'nin konuğu olarak, tekrar İstanbul'a davet edilen Manteau'yla Açık Radyo için söyleşiyor.  Ona,  SP müdürü sayın Alexandre Abellan'a ve söyleşiyi yayın için türkçeleştiren Deniz Günce Demirhisar'a çok teşekkür ediyoruz.