LGBTİ+ Onur Haftası'na Yasakla Müdahale

-
Aa
+
a
a
a

LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri otuzuncu yılında yasaklı olarak sürüyor. Açık Dergi ve Açık Gazete'de LGBTİ+ aktivisti Câker'e mikrofon uzatıyoruz.

Aktivistler LGBTİ+ bayrağını kaldırıyor.
Fotoğraf: Cansu Yıldıran
LGBTİ+ Onur Haftası'na Yasakla Müdahale
 

LGBTİ+ Onur Haftası'na Yasakla Müdahale

podcast servisi: iTunes / RSS

Türkiye'deki Onur Haftası yasaklamalarına bu hafta başı Kadıköy ve Beyoğlu Kaymakamlıkları da katıldı; 30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı.  

LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi yaptığı açıklamada konuya ilişkin ayrıntıları da paylaştı"Bugün İstanbul 30. LGBTİ+ Onur Haftasının başlamasıyla beraber güvenlik şubeye bağlı polisler etkinliklerin gerçekleşeceği mekanlara “genel kontrol” adı altında denetim yapmaya çalışmıştır. Kolluk kuvvetleri denetim evrakı olmadan etkinliğin gerçekleşeceği mekanlara vergi levhası, tabela gibi belgeler sorarak mekanlar üstünde baskı oluşturmaya çalışmıştır. (...) Ancak devlet ve kolluk kuvvetleri denetim bahanesiyle hafta etkinliklerini engellenemeyeceğini anlayınca, Beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlığı 1 hafta boyunca etkinliklerimize yasak getirmiştir" denilen açıklamada, Komite şu çağrıda bulundu: 

Onur haftasını engellemeye, mekanlarımızı boşaltmaya çalışmıştır. Bu karar usulsüzdür ve tüm yasal haklarımızı kullanıp gereken itirazları yapacağımızı bildirmek istiyoruz. Bizimle dayanışan tüm avukat ağımıza ve mekanlara teşekkür ediyoruz. Vazgeçmiyoruz, Korkmuyoruz!

Bu gelişmeden sonra "güvenli mekanlarda ve online olarak devam eden" 30. yıl etkinliklerini buradan takip edebilirsiniz.

Sizlerle yasaklamalar öncesi 30. LGBTİ+ Onur Haftası Yürüyüş Komitesi'nde Câker'le yasaklar öncesi yaptığımız söyleşiden bölümler paylaşıyoruz.