Hep birlikte hepimiz için: Dirsek Teması

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

HOOD Base ve Onaranlar Kulübü, kültür-sanat sektörü çalışanları için kolektif bir destek hareketi olan Dirsek Teması’nı başlattı. 
"Hep birlikte, hepimiz için üretmek ve paylaşmak” düşüncesiyle yola çıkan kampanyayı Hood Base'den Artemis Günebakanlı ile konuşuyoruz.

Dirsek Teması Kampanyası Başladı
Kolektif Destek Hareketi "Dirsek Teması"
 

Kolektif Destek Hareketi "Dirsek Teması"

podcast servisi: iTunes / RSS

Pandemi ile birlikte büyük bir çıkmaza giren kültür-sanat dünyasının, "yeni düzene" nasıl adapte olacağı sorusu henüz cevapsız. Lakin Hood Base ve Onaranlar Klübü'nün Dirsek Teması projesiyle gösterdikleri bir şey var ki "yeni koşullar adapte olmanın" ilk koşulu kolektif hareketetme ve yeni temas biçimleri.

Mart ayının ilk günlerinde Hood Base ve Hexe Music ortaklığında ve yeni dijital koşullarda organize edilen "Who's In a Bunker?" ve "Where Do We Go From Here?" etkinlikleri ile kültür-sanat sektörünün pek çok aktörüne ses vererek bu hareket ve temas biçimlerinin hangi ihtiyaçlar üzerinden tanımlanması gerektiğini irdelemiş; yeni dönemde kültür-sanat sektörünün çok ihtiyaç duyduğu örgütlülüğün önemini net bir şekilde ortaya koymuştu. İhtiyaç listesi uzun, örgütlenme koşulları zorlu olmakla birlikte sektörün, özellikle güvencesiz ya da preker koşullarda çalışan emekçilerinin "acil ihtiyaçları" olduğu da herkesin malumu. 

Bu manada, Hood Base, Onaranlar Klübü ile bir araya gelip, Akıllı Baykuş platformu üzerinden bir "Dirsek Teması" kampanyasını başlattı bile: https://bit.ly/dirsek-temasi-proje1   

30 Haziran'a kadar sürecek kampanyanın ayrıntılarını Açık Dergi'de değerlendirdiğimiz sevgili dostumuz Artemis Günebakanlı'nın söylediği gibi, "birbirimize bakmayı ihmal etmeme[miz]" gereken günlerden geçiyoruz. Dirsek Teması'nda bulunmaktan imtina etmememiz gereken günler bunlar.